Blux Camera app – Foťák s asistentemDeveloper YIN XUE vypustil do App Store velmi originální fotoaplikaci Blux Camera,  která by mohla pro spoustu uživatelů znamenat zásadní vzkaz: Nechte svůj kompakt už jednou provždy doma. Stačí vám jenom váš iPhone !!! 🙂

O tom, zda mobilní zařízení jednou dokáží plnohodnotně nahradit malé foťáky do kapsy, se diskutuje už dlouho. Mám ale pocit, že se v poslední době tvůrci aplikací stále více přibližují (v rámci programátorských pravidel, které jim Apple stanovuje), ovládacím prvkům a obrazovým výsledkům, které doposud uměly právě kompakty. Osobně těmhle sporům a tahanicím moc nerozumím a nefandím. Mobilní telefony a tablety jsou zkrátka zcela jiná platforma.:-)

Blux Camera app foto 2

Ale dost úvah. Přichází mistr všech fotoaplikací, které se snaží přiblížit kompaktům: Mistr BLUX:-) A POZOR!!! Spolu s ním i historicky první asistent ve fotoaplikaci, který vám bude radit a doporučovat, co máte použít za další krok, aby jste se dopracovali k vaší vysněné fotografii:-)  Je to díky technologii PEAR, která dokáže analyzovat prostředí a scénu, kterou chcete právě nasnímat. Vlastně to funguje jako taková  „osekaná“ Siri pro vaše fotografování.  Tohle se zkrátka povedlo.

Tvůrci deklarují na svém profilu v App Store, že Blux Camera je optimalizována hlavně pro nový iPhone 5. Ty z vás, kteří doposud „pětku“ nemají a ani se ji nechystají kupovat, ale může uklidnit. Funguje totiž i na starších verzích s číslem 4 a 4S. Osobně vyzkoušeno na čtyřce a spokojenost:-) Jakákoliv starší varianta iPhonu, například 3G a 3GS s Bluxem už nespolupracuje. Musíte zkrátka „frčet“ na verzi iOS 5.0 a novější. S tím už je třeba se smířit. Všechno se valí dopředu a některé typy aplikací zkrátka nelze používat na přístroje, které nám dělaly radost před čtyřmi a více roky. Úměrně k tomu, jakou verzi iPhonu (4/4S/5) vlastníte, musíte počítat i s rozlišením snímků, které z přístrojů a app dostanete.

Blux fotoaparát skvěle využívá nejen možnosti nového čipu iPhonu 5, ale také brilantnosti retina displeje. A to v celé svoji kráse.  To ale není zdaleka vše. K dispozici máte 14 velmi povedených filtrů, které dostaly jméno po některých ze světových měst. Ostatně, právě v těchto destinacích vznikala i část testovacích fotografií při přípravě téhle app. Stejně tak lze vybírat a ovládat 14 scénických režimů. Nechybí možnost práce s expozicí a závěrkou v 6-ti režimech, například Single-shot, Multi-shot, Anti-shake… Povedená je funkce ovládání hlasem:-) To vše ve svižném stylu a přehledném, minimalistickém designu. Sice za vyšší částku 2,69,- eur, která je ale zcela adekvátní. Možná až moc vstřícná. Ne, ta položka vážně není překlep. Od včerejšího večera totiž Apple změnil ceny za stahování app v eurech. A mírné navýšení se týká i našeho malého, českého trhu. To je ale jiná kapitola.

Zkrátka a dobře, Blux je skvělý. S jeho nákupem získáte koncepci, menu a ovládání, které se co nejvíce přiblížily kompaktnímu fotoaparátu.  Nejen proto považuji Blux Cameru za revoluční app, která ukazuje „novou“ cestu, jakou by se do budoucna mohla část vývojářů fotoaplikací vydat. Mimochodem, autorský tým aplikace není žádná parta nováčků. Většina z programátorů má za sebou 20 let zkušeností a hlavní „mozek“ projektu, Mark Cui, patří k „ostříleným“ matadorům:-) Výrobci kompaktů, třeste se !!! 🙂 Viz Odkaz na App Store.

icon
Angry Birds (1156 ratings) Rovio Entertainment Ltd Games, Action, Arcade, Entertainment Zdarma Stáhnout aplikaci

UPOZORNĚNÍ !!! Na základě některých ohlasů, zdůrazňuji, že Blux Camera je OPTIMALIZOVÁNA především pro nový iPhone 5 a iPod Touch 5. generace, kde dokáže pracovat s vysokým – maximálním rozlišením přístroje. Zároveň ale funguje i na předchozích verzích iPhonu 4 a 4S, kde je ale bohužel nastavena na NIŽŠÍ ROZLIŠENÍ.  Konkrétně 1024×768 (iPhone 4) a 1600×1200 (iPhone 4S). Zároveň ale nelze vyloučit, že vývojáři časem vydají UPDATE aplikace a dovolí nejvyšší rozlišení i u obou starších typů iPhonu.

Novinář a fotograf, který od roku 1996 působí v českých médiích. V současné době pracuje jako obrazový redaktor týdeníku RESPEKT. Projekt www.iPhonefoto.cz založil v září 2011. O dva roky později ho změnil na magazín. V září 2014 přenechal jeho provoz kolegům z Appliště.cz

 • Tak to vypadá skvěle! Jde se na nákup! 🙂

 • Napiš mi, prosím, potom reakci…. Mě tahle teda hodně baví:-)

 • eMeT

  Že já sem pořád lezu. 🙂 Musím vyzkoušet, jdu nakupovat! 🙂

 • bo

  Ukládá tato aplikace fotky přímo do Camera Roll? Aplikace, které si syslí fotky do vlastních úložišť jsou pro mne ztrátou času. Chci mít u fotek reálný datum a čas pořízení. Nikoliv ten, kdy si vzpomenu fotky v aplikaci přesunout. Díky.

 • bo

  Psal jsem zde včera a můj příspěvek tady není vidět 🙁

  Ptal jsem se, jestli tato aplikace ukládá fotografie přímo do Camera Roll. Ruční přesunování z vlastních úložišť foto aplikací je opruz. Potřebuji aby měly fotografie reálné datum a čas pořízení. Při ručním přesunu do Camera Roll se totiž tyto údaje změní na datum a čas přesunu. Díky.

  • Zdravím, ano Blux Camera …ukládá přímo do Camera Roll….Omlouvám se za pozdější reakce a za to, že vaše příspěvky trochu „visely“ ve frontě….Řešil jsem takovej menší SPAM…:-)

 • eMeT

  Je možné, že by na 4S bylo rozlišení jen 1600×1200? Nebo jsem jen nenašel nastavení?
  Jinak mi přijde trochu pomalejší, nějaká odezva tam je, ale jinak není špatná.

  • Ano, je to tak…. U verze iPhone 4S „jen“ 1600×1200…. Bohužel. Ale je to zkrátka nová app, která je optimalizovaná především pro nový iPhone 5….. nelze ale vyloučit, že vývojáři provedou menší opravy a v update se rozhodnout uvolnit maximální plné rozlišení i pro 4esko…..Tom.

 • En

  tak to rozlišení by mě taky zajímalo, sice tam lze nastavit uložení originálu, který je v plném rozlišení, ale bez jakéhokoliv nastavení, či fltru … 1600×1200 je opravdu málo 🙁

 • MV

  Dnes v akci zdarma!
  Na 4S mám pocit neuvěřitelnej žrout baterky a dost se iP zahřívá, ale zkouším zatím jen chvilku…

 • MX

  Od 29.10 je na 3 dny free. Tak neváhejte.

 • Rai Dawn

  Dík za tip. Dnes je zdarma, tak tahejte.

 • Je to tak !!!! 🙂 Máme tu Blux Camera app na nějaký čas ZDARMA…:-)

 • bo

  Také jsem včera stáhl zdarma a chvíli zkoušel. Musím potvrdit, že přehřívání je extrémní. Baterku jsem nesledoval. Nicméně mi vadí, že nemohu fotit HW tlačítkem volume, jako to umí např. Camera+. Ta ale zase ukládá fotky do vlastního úložiště. ProCamera zase ukládá fotky do Camera Roll, ale neumí fotit HW tlačítkem 🙁 Je to boj. U BLUXu mi také vadí, že trvá pouze na jediném landscape módu telefonu a že si ho nemohu otočit. Respektive mohu, ale neuzpůsobí se tomu ovládání. Takže asi nic. Naštěstí jsem nekoupil. Díky za tip.

 • eMeT

  Já jí bohužel zaplatil. 🙁 Kdyby bylo v článku, že je tak malé rozlišení, tak bych jí nekoupil a počkal bych kvůli vyzkoušení na slevu nebo až bude zadarmo. Ještě že to není tolik.
  Ani jinak mi zatím k srdci nepřirostla. Tiltshift je super, ale kvalita výstupu mi teda přijde nic moc!

 • UPOZORNĚNÍ !!! Na základě některých ohlasů, zdůrazňuji, že Blux Camera je OPTIMALIZOVÁNA především pro nový iPhone 5 a iPod Touch 5. generace, kde dokáže pracovat s vysokým – maximálním rozlišením přístroje. Zároveň ale funguje i na předchozích verzích iPhonu 4 a 4S, kde je ale bohužel nastavena na NIŽŠÍ ROZLIŠENÍ. Konkrétně 1024×768 (iPhone 4) a 1600×1200 (iPhone 4S). Zároveň ale nelze vyloučit, že vývojáři časem vydají UPDATE aplikace a dovolí nejvyšší rozlišení i u obou starších typů iPhonu.

  P.S. S optimalizací pro iPhone 5 bude patrně souviset i fakt, že u starších typů 4/4S dochází k „přehřívání“, což je způsobené asi možnostmi čipů…I přes tyto nedostatky bych ale nákupu app nelitoval. Myslím, že časem ji tvůrci ještě vylepší a vzhledem k vysokému počtu uživatelů se staršími verzemi iPhonu 4/4S bych očekával i navýšení rozlišení snímků…

 • Bety

  Blux camera mám ve svém ipadu mini (iphone bohužel nevlastním) a mám tuhle aplikaci moc ráda. Na jednu věc jsem však nedokázala přijít – SAMOSPOUŠŤ. Nemůžete mi prosím poradit, jestli tam je, a když ano, tak jak se používá? Díky moc a omlouvám se za blbý dotaz.

 • Bety

  Sorry, už to vím s tou samospouští, stačilo si pustit jedno z videí o blux camera.

 • 🙂 Hlavně, že se to povedlo vyřešit…:-) Pardon za opožděnou reakci, ale měl jsem fofr a výstavku v Brně….Příště budu snad hbitější…:-)

 • Pingback: Sildenafil Zentiva Erfahrungsberichte()