Foto.sosho app – láká první tvůrceRapper a hudební producent William spustil včera podle původního plánu svůj nový projekt iAm+, který jako první na světě propojuje dvě oblasti iPhone fotografování – sdílení snímků prostřednictvím fotoaplikace a exkluzivní fotopříslušenství – speciální pouzdro, které změní váš iPhone 4/4S v kompaktní fotoaparát.  O unikátním nápadu jsem psal v posledních dnech opakovaně například v článku ZDE. Kromě spuštění webu se příznivci novinky dočkali také nové aplikace, kterou v App Store najdete pod názvem foto.sosho.

Aplikace je postavena vcelku přehledně. Připojit se do sítě můžete prostřednictvím Facebooku nebo po vyplnění registrace a potvrzení, které vám přijde emailem. Celý web i model sdílení je postavený v minimalistickém stylu. Každý může získat svůj profil a sledovat přátele nebo být sledován ostatními fotografy. Celý model „propojení“ je primitivní. V podstatě „jen“ pošlete obrázek, který nahrajete z galerie iPhonu a nebo pořídíte přímo fotoaparátem aplikace. A tady se dostávám prozatím k jedinému zádrhelu, na který jsem v tom všem „běsnění“ kolem představené novinky narazil. A sice reakce a odezva zmiňovaného fotoaparátu v aplikaci. Provedl jsem krátký test a pořídil několik snímků. Je fajn, že jako uživatel si můžu vybrat z několika zajímavých filtrů a používat i různé typy mřížek pro lepší záznam obrazu ve vodorovné či svislé poloze. Daleko větší radost by mi ale tvůrci app udělali, kdyby výrazně zlepšili rychlost odezvy a reakce foťáku. Zkoušel jsem to ke všemu na novém iPhonu 5 a ten by měl být přeci jen nejrychlejší:-) Bohužel, nadšený z toho rozhodně nejsem. Nezbývá, než doufat, se se vývojáři od Williama časem polepší. Aplikaci foto.sosho si můžete stáhnout ZDARMA. Viz odkaz na App Store.

icon
AB Classic (1163 ratings) Rovio Entertainment Oyj Games, Arcade, Entertainment, Action Zdarma Stáhnout aplikaci

Pokud vás zajímá příslušenství, které se v rámci projektu začalo prodávat (a nebo se objeví pro iPhone 5 někdy na jaře, info a fotogalerii jednotlivých modelů najdete níže:

Foto.sosho C.4: Jedná se o základní model za cca 315,- dolarů (6300,- korun), který zahrnuje tři výměnné objektivy (makro, fish-eye a „čiré ​​sklo“), grip pro lepší uchycení iPhonu a modul blesku. Bude se nabízet v černé, bílé a zlaté variantě.

Foto.sosho V.4 : Ideální volba pro ty, kteří milují vintage styl. Bude stát cca 415,- dolarů(8300,- korun) a přidává výsuvnou QWERTY klávesnici s podsvícením pro lepší editaci (opravdu ???) fotografií. S iPhonem ji propojíte přes Bluetooth. Stejně jako varianta C.4, je i V.4 kompatibilní pouze s iPhone 4 a 4S. A dostupná bude od 6.prosince výhradně v shopu Selfridges v Londýně.

Foto.sosho V.5 a „luxusní“ L.5 (také s QWERTY) jsou konstrukčně i designově trochu odlišné. Prozatím nefunkční prototyp, který se Will.i.am ukázal novinářům na tiskovce překvapuje svoji konstrukcí, protože slibuje umístění objektivu uprostřed (tak, jak to známe zpravidla u klasických kompaktů), a dokonce se mluvilo o možnosti používat výměnné objektivy !!! No, to už je konstrukčně docela oříšek. Jsem proto hodně zvědavý, jak se s tím pánové v čele s hlavním návrhářem Chandra Rathakrishnanem ze studia Fusion Garage vypořádají. Navíc by tyto dva modely pro iPhone 5 měly přinést i slibovaný vlastní snímač, která má umět obrázky v rozlišení až 14 Mpx. Kam se vyšplhá cena potom, o tom raději nechci ani spekulovat:-)

Novinář a fotograf, který od roku 1996 působí v českých médiích. V současné době pracuje jako obrazový redaktor týdeníku RESPEKT. Projekt www.iPhonefoto.cz založil v září 2011. O dva roky později ho změnil na magazín. V září 2014 přenechal jeho provoz kolegům z Appliště.cz