Test: Instant Lab – Hračka pro fajnšmekry


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/web/virtuals/81034/virtual/www/wp-content/themes/simplemag/functions.php on line 240

Warning: Division by zero in /data/web/virtuals/81034/virtual/www/wp-content/themes/simplemag/functions.php on line 246

Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/81034/virtual/www/wp-content/themes/simplemag/inc/rating-calculations.php on line 28

Příslušenství Instant Lab


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/web/virtuals/81034/virtual/www/wp-content/themes/simplemag/inc/single-rating.php on line 28
nan

Trvalo rok, než se na pultech obchodů po celém světě objevilo příslušenství Instant Lab – doplněk, který kombinuje iPhone a Polaroid fotografii. Díky partnerství s webem PolaroidLove jsme měli možnost testovat jeden z prvních kusů, který se dostal do ČR. A výsledek? Budete ho chtít, ale budete se zdráhat… O Instant Labu, který vznikl původně jako startup projekt na populárním webu Kickstarter, jsem psal poprvé TADY. Nápad Floriana Kapse z Impossible si získal řadu fanoušků. Tvůrci tehdy požádali příznivce, aby jim přispěli na realizaci nápadu a výrobu částkou 250 tisíc dolarů. A co se stalo? Za necelý měsíc fanoušci poslali 2x více a bylo rozhodnuto: Instant Lab už není pouhým snem jednoho vývojáře.

Instant Lab

Už když jsem si tuhle krabičku vezl před týdnem domů k testování, budila zvědavost. Lidé pokukovali a hádali, co asi ukrývá ta žlutá papírová taška s vydařeným logem Impossible, v níž jsem novinku převážel. Když jsem z ní na pár minut vyjmul i lákavé balení, na němž ani z dálky nelze přehlédnout dva hlavní motivy – obrázek iPhonu a snímky z Polaroidu, zvědavost ostatních cestujících se ještě znásobila. Ale dost chlubení, pojďme k testu: Musím se přiznat, že na okamžik, kdy budu Instant Lab rozbalovat a hrát si s ním, jsem se opravdu těšil. A zároveň se bál možného zklamání. Bude to fungovat? Vyrobí tuhle ne zrovna lacinou hračku z kvalitního materiálu? Může vůbec zaujmout u nás, v České republice, kde je komunita iPhone fotografů a fanoušků Polaroidu výrazně menší, než třeba v sousedním Německu?

Instant Lab promo foto 2

Tvůrcům příslušenství patří body navíc za to, že si dali záležet na působivé prezentaci produktu. Při rozbalování Instant Labu se cítíte tak trochu jako když poprvé otevíráte krabici s jakýmkoliv výrobkem od Applu. Ten pocit se špatně popisuje, ale kdo si ho užil, jistě tuší, co tím mám na mysli. Je zkrátka znát, že výrobce na materiálu nešetřil. Překvapilo mě, jak dobře se s Instant Labem manipuluje. Tvrzený plast, který vývojáři při výrobě použili, působí precizním zpracováním. Přesto můžete v některých okamžicích získat dojem, že by se „něco“ mohlo „urvat“. Tady vás s dovolením uklidním, že mě se „nic neurvalo“:-)

Instant Lab foto detail přední část

K obsahu balení. Je minimalistické a vedle samotné krabičky v něm najdete ještě návod a síťový kabel pro dobíjení baterie, která pohání motor pro vysouvání Polaroid snímků. Samotný proces „nasvícení“ fotografie je svižný. V tom, aby jste nechybovali a zbytečně „neplácali“ drahým materiálem, vám pomůže textový i kreslený návod. Instant Lab funguje v podstatě jako „kopírovací“ stroj. Proces proměny fotografie z iPhonu v instantní papírový snímek se neobejde bez speciální aplikace Impossible Project, na níž najdete odkaz na konci tohoto článku. Po jejím stažení se musíte trochu zorientovat v nastavení a menu. Trvá to jen pár vteřin. Zásadní je pro vás položka ALBUMS, prostřednictvím níž nahradeje z galerie Camera Roll iPhonu snímek, který budete chtít „vytisknout“ na polaroid. Motiv můžete stejně tak dobře i aktuálně vyfotografovat kamerou uvnitř aplikace. Ještě před samotným záhajením procesu „vyvolávání“ nebo spíše kopírování, je třeba pamatovat na správné nastavení typu papíru, který v kazetě založíte do zásobníku Instant Labu. Mimochodem, aplikace v sobě zároveň ukrývá i nástroje pro základní editaci. Kromě ořezu je to kontrast, gamma efekt (zesvětlení) a odstín barev či stupňů šedi.

Instant Lab test detail balení

Zpátky k materiálům. K dispozici jsou na trhu tři základní typy speciálně pro Instant Lab: PX70 Color (1250ms), PX680 Color (480 ms) a černobílé PX600 B&W (420 ms). Údaj v závorce je v podstatě doba „osvitu“ papíru při kopírování. Tu si ale můžete nastavit i manuálně. Je to pro experimentování a „vyladění“ některých typů předloh. Někdy zkrátka potřebujete osvítit papír déle, jindy kratší dobu. Tady je ale třeba počítat s tím, že to vždy znamená použít další nový papír. V kazetě jich je 8, tedy tradiční počet, který se dnes objevuje u typického balení Polaroid materiálu. Já jsme měl možnost vyzkoušet barevný papír PX70 Color a černobílý, monochromatický  PX100 Silver Shade (vhodný pro klasickou Polaroid kameru SX70)….

A jak probíhá samotný postup? Zhruba takto:

1. V iPhonu vyberete snímek, který chcete přenést na Polaroid papír. Provedete výřez (ale nemusíte) a potvrdíte definitivní výběr.

2. Vysunete skládací tubus (šachtu) Instant Labu, sejmete horní krycí víčko, položíte do vyznačeného prostoru váš iPhone (4, 4S nebo 5) displejem dolů a počkáte, až se rozsvítí kontrolní dioda v horní části.

3. Ihned poté je třeba vysunout (u prvních snímků to jde trochu ztuha) planžetu, aby objektiv uvnitř šachty mohl přenést obrázek z displeje iPhonu na papír v kazetě. Trvá to jen dvě, tři vteřiny. Že byl snímek exponován, poznáte dalších bliknutím diody a charakteristickým „cvaknutím“ pomyslné závěrky. Pak můžete planžetu opět zasunout.

4. Proces je hotov. Teď už stačí jen stisknout tlačího v přední části Instant Labu, který vám záhy „vyplivne“ osvícený polaroid papír.

POZOR ! Důležitá věc: Finální proces zobrazení motivu obrázku přímo na Polaroid papíru může trvat několik minut, ale i přes půl hodiny ! Záleží na zvoleném typu materiálu (barevný trvá mnohem déle, černobílý se začíná „vykreslovat“ během jedné, dvou minut). Odhad délky trvání procesu vám ostatně oznámí i aplikace poté, co iPhone opět sejmene z nástavce. Na začátku jsem byl trochu mrzutý, že výsledek nevidím rychleji. Nedočkavost mě ale přešla. Jednak proto, že čekání ve vás násobí jisté napětí, jak to asi dopadne, což je hravé:-) A navíc proto, že cena materiálu není zrovna nízká. Takže představa, že mi krabička „vysype“ desítky snímků za hodinu je sice fajn, ale jednalo by se o hodně drahou radost:-)

Instant Lab detail kamera foto

Tady se dostáváme k ceně příslušenství. Ano, Instant Lab prostě není žádný laciný doplněk. Na straně jedné je to dané technologií a výrobou, na straně druhé cenou materiálu, tedy Polaroid snímků, které budete muset dokupovat. Nákup jednoho balení (8 fotek) vyjde cca na 500,- korun. Že je to nesmyslně předražené ? Není. Materiály tohoto typu byly vždycky cenově nákladné a ani dnes není technologie a proces výroby každého z originálních papírů lacinější. Je to prostě fakt, se kterým je třeba počítat. Možná vás napadne, že jsem se zbláznil a propaguji „hračku“, kterou si může dopřát jen „horních 10 tisíc“. Já si to nemyslím. Investice je to nepochybně vysoká, ale smysl celého zařízení spatřuji v originalitě a retro stylu, který Instant Lab ve spojení s Polaroid materiálem nabízí. Umím si zkrátka představit, že se někdo bude chtít odlišit a stát skalním fanouškem. A že investuje do Instant Labu a do papírů s vysokou cenou. Ovšem postupně, pomalu a s rozvahou. Že si svoji kolekci iPhone/Polaroid snímků budete vytvářet a sbírat měsíce, roky, ale i třeba desítky let. A teprve potom, po letech, někdo možná ocení její skutečnou hodnotu.

Instant Lab promo foto 3

Dojem z výsledných fotografií během testu:

Během testu jsem „exponoval“ cca 8 černobílých a 15 barevných snímků. Zhruba u 2/3 z nich jsem byl spokojený s výsledkem. Hodně záleží na předloze samotné. Někdy se vám může zdát, že se ztrácí ostrost nebo kresba z původního obrázku. Je to pochopitelné. Polaroid papír prostě není displej telefonu. Celkový dojem z pořízených obrázků může být pro někoho na začátku zklámáním. Se zařízením je třeba experimentovat a hledat ideální a vhodná nastavení. Instant Lab si neumí moc dobře poradit s příliš velkým kontrast ve snímku. V něm se může ztratit i kus plochy z původního originálu. A to i přesto, že jste ji osvítili správně. Viz ukázka černobílého portrétu zpěváka Tomáše Kluse, který se po přenosu na Polaroid papír zcela „ztratil z obrazu“:-)

Originální snímek z iPhonu:

Instant Lab Klus iPhone

A tady po přenesení na Polaroid:

Instant Lab Klus Polaroid test

Počítejte s tím, že budete mít určité procento odpadu – pokažených snímků a zároveň cenného materiálu. Nevzdávejte se ale hned na začátku. Tohle zařízení má určitě zajímavý potenciál. Nerozhodnutým či nedůvěřivým tvůrcům doporučuji navštívit prodejnu a vyzkoušet si příslušenství osobně na místě.

Doplním jen, že ve srovnání se zbytkem světa je nyní aktuální zaváděcí cena Instant Labu na našem trhu 6090,- korun, zatímco běžně by se měla pohybovat kolem 6390,- korun.

OBJEDNAT SI HO můžete UŽ NYNÍ v eshopu PolaroidLove.cz, který je partnerským webem magazínu iPhonefoto.cz a zařízení nám zapůjčil k testování. Kolegové z PolaroidLove zároveň zpracovali promo video, které je součástí tohoto článku. Moc díky !!!

InstantLab si můžete i OSOBNĚ VYZKOUŠET před nákupem v Galerii POLAGRAPH, která je součástí PolaroidLove.cz. Doporučuji se objednat na testování předem ZDE.

Poznámka: Zvýhodněná, ale i standardní cena na domácím trhu je stále nižší, než částka, za kterou toho příslušenství koupíte jinde ve světě, kde je v prodeji za 249,- eur. Tedy asi 6 225,- korun, k nimž budete muset připočítat ještě poštovné a případně daň.

Jasně, i můj „cenový ideál“ je jinde. Umím si představit, že pokud by samotný Instant Lab stál na českém trhu do 5 000,- korun a balení Polaroid snímků do 200,- korun, má tohle zařízení výrazně větší šanci na prodejní úspěch. Ale taková je zkrátka realita. Někdo něco stvořil a rozhodl se to nabízet za nějakou cenu. Buď si „TO“ zamilujete a rozhodnete se investovat nebo ne. Šťastnou volbu při výběru:-)

Více o IMPOSSIBLE se můžete dozvědět přímo na WEBU projektu . [app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/impossible-project/id642124357?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]