Bandžák opět uspěl v CPP s iPhonem

Podruhé za sebou uspěl slovenský fotograf Martin Bandžák v domácí soutěži fotožurnalistů Czech Press Photo (CPP), jejíž výsledky oznámila přesně před 14-ti dny odborná porota. Na tom, že Martin získal opakovaně 3. místo v silně obsazované kategorii  REPORTÁŽ, by snad nebylo nic až tak zvláštního. Pokud by ale jak loňský, tak letošní soubor, za něž získal ocenění, tenhle autor nenafotil jen a pouze čím….???? Ano, jen a pouze populárním iPhonem !!!! Tohle mi zkrátka uniklo. Nějak jsem totiž letošní výsledky CPP  2012 nestihl kvůli mnoha okolnostem podrobně nastudovat. Až dnes. A protože mě vloni příjemně překvapil úspěch právě Martina Bandžáka s fotkama z mobilního telefonu, mrknul jsem se na jeho práci detailně i letos. A nedalo mi to. Sednul jsem a po roce napsal krátný email s gratulací k ocenění a jasným dotazem : Nebyly tyhle snímky náhodou focené taky iPhonem ??? Rychlá Martinova odpověď moji záhadu rozluštila a mé “podezření” potvrdila: “Zdravim, je to fotene zase iPhonom…zněla jeho stručná reakce v emailu.  A já už teď jenom čekám, kdy bude mít trochu více času, aby mi odpověděl  po roce na několik otázek. Například, zda vsadil při focení souboru s názvem  Jižní Sudán na cestě k novému státu (květen-září 2012) opět na oblíbenou aplikaci Hipstamatic?

Případně, zda fotografie posléze v iPhonu upravoval ??? Jakmile Martin napíše, informace obratem doplním. Pokud máte chuť, můžete si s prozatím připomenout rozhovor, který jsme spolu na dálku vedli prostřednictvím emailu vloni, kdy s iPhone fotografiemi uspěl v CPP poprvé. Najdete ho ZDE. A nebo se mezitím podívejte na fotosérii, která zaujala porotu letos. Martine, podruhé gratulace !!!

UPDATE: A máme tu slíbené doplnění !!!! Martin Bandžák mi odpověděl emailem na několik krátkých dotazů. Pokud by vás zajímalo, jakou aplikaci použil, tak skutečně opět oblíbený Hipstamatic s tím, že snímky později pouze převedl do černobílé verze. V jednom případě pak Martin sáhnul i po zcela jiném typu aplikace – konkrétně Classic Pan. Jedná se o velmi povedenou app od zručného vývojáře s přezdívkou MissKiwi. Psal jsem o něm několikrát. Konkrétně o app Classic Pan najdete článek ZDE.

Ale zpět k opakovanému úspěchu Martina Bandžáka. Finální fotografie do soutěže zpracoval na rozměr 40×40 cm, přičemž jeden jediný snímek měl právě zmiňovaný formát panorama.

Snímek pořízený app Classic Pan:

 

P.S. Více Martinových iPhone fotografií můžete sledovat na jeho webu TADY.