Hipstamatic představil nový Cubism SnapPak

Oblíbená aplikace Hipstamatic dostala další rozšíření. Tento SnapPak se však vymyká běžným cestopisným HipstaPakům a přináší editaci v kubistickém stylu. Také proto se jmenuje Cubism.

Cubism SnapPak je dostupný přímo v aplikaci Hipstamatic a vyjde vás na 25 Kč. Za tuto cenu získáte objektivy Pablo Mark I a Mark II a film Delaunay 1941. Samozřejmě jej mohou používat i předplatitelé obrázkové sociální sítě Oggl.


Kubismus je avantgardní umělecké hnutí přelomu 19. a 20.století, které pojímá výtvarné umění revolučním způsobem. Princip kubismu spočívá v jeho prostorové koncepci díla, předmět nezobrazuje jen z jednoho úhlu, ale z mnoha úhlů současně. Zároveň znamenal i obrovskou změnu v přístupu ke skutečnosti, nejen ve vidění, ale především v práci s realitou. Zobrazovaný předmět byl rozkládán až na nejjednodušší geometrické tvary (především krychle – latinsky cubus), které byly pak pomocí fantazie skládány do obrazu, proto zobrazené předměty působí dojmem, že jsou deformované a objevují se zároveň z několika pohledů. Problém nastal u předmětů, které jsou ve vzájemném vztahu, neboť pak vznikalo mnoho průhledů s neobvyklými úhly pohledu.

První impulsy, kterými byl kubismus ovlivněn, můžeme vysledovat kolem roku 1906 u děl, která během svých studií v Paříži vytvářeli Georges Braque a Pablo Picasso. Zpočátku byla jejich tvorba na sobě nezávislá, oba ovlivnil Paul Cézanne a africké domorodé umění. Roku 1907 začali pracovat společně a zůstali spolu až do vypuknutí první světové války (1914).

Zdroj: Wikipedia


Objektivy Pablo Mark I a II se vám po vzoru kubismu snaží zprostředkovat pohled na objekty na fotografii ze všech jejich úhlů. Výsledek pak skoro vypadá, jako kdybyste se na scénu dívali přes krasohled. Každý objektiv navíc poskytne trochu jiný výsledek. Mark I nabízí svislé pruhy, kdežto Mark II čtverce. Film Delaunay 1941 výsledku přidá ještě zajímavou retro texturu.

Cubism SnapPak rozhodně není pro každého, stejně jako jej není radno aplikovat na jakoukoli fotografii. Jedná se o specifický styl, který se vám buď líbí, nebo ne. My mu sice dáváme palec nahoru za odvahu, na druhou stranu si nedokážeme představit pořizovat s ním běžné snímky. Pokud ale budete mít dobrý nápad, jak s ním pracovat, pomůže vám vykouzlit originální výsledky.

Používáte aplikaci Hipstamatic a koupíte si některý rozšiřující balík? Podělte se se svými snímky v našem Fotostreamu.

Hipstamatic také před časem představil svou největší aktualizaci. Co všechno přináší? Přečtěte si o ní více.

[appstore id=”342115564″ store=”CZ” style=”infobox”] [appstore id=”640339204″ store=”CZ” style=”infobox”] [appstore id=”523261788″ store=”CZ” style=”infobox”]