iPhone 6 Plus – jak fotí první iPhone s optickou stabilizací obrazu (recenze)


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/web/virtuals/81034/virtual/www/wp-content/themes/simplemag/functions.php on line 240

Warning: Division by zero in /data/web/virtuals/81034/virtual/www/wp-content/themes/simplemag/functions.php on line 246

Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/81034/virtual/www/wp-content/themes/simplemag/inc/rating-calculations.php on line 28

Výborné


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/web/virtuals/81034/virtual/www/wp-content/themes/simplemag/inc/single-rating.php on line 28
nan

Největší jablečný telefon společnosti Apple vám při fotografování nenápadnost rozhodně nezaručí. Co vám ale zajistí, jsou snímky ostré jak břitva.

Dle všech zlých jazyků je jedním z neduhů nových iPhonů jejich vystouplá čočka fotoaparátu. Díky tomu však také má takové parametry, jaké má. Důležité je totiž, že to vlastně při samotném používání ničemu nevadí. Ten fakt, že je kryta safírovým křišťálem, by měl být dobrou zárukou toho, že ji jen tak nepoškodíte.

Podrobnou recenzi telefonu si můžete přečíst v článku iPhone 6 Plus – víc než jen iPhone.

Na první pohled vše při starém

Rozlišení hlavní iSight kamery zůstává už léta nezměněno a je na hodnotě 8 mpx. Samotný objektiv se skládá z pěti různých vrstev, obsahuje i hybridní infračervený filtr. Clona objektivu je na hodnotě ƒ/2,4, pixel na snímači je pak o velikosti 1,5 µ. Automatickému zaostřování přibyla technologie Focus Pixels, která má zajistit rychlejší a hlavně plynulejší ostření při pořizování videozáznamu. To se mu také daří a nepříjemné ostření, kdy se vám obraz přiblíží a následně vzdálí, aby bylo doostřeno, je ten tam.

iPhone 6 Plus 9

Na zadní straně zařízení je přítomen i True Tone blesk, který podává věrné barvy i ve zhoršených světelných podmínkách (zejména při snímání portrétů). K lepšímu výsledku právě při fotografování za šera slouží i ona bájná optická stabilizace objektivu. Ta se však opravdu ukáže až v řečených zhoršených podmínkách, na ideálně osvětlené scéně nepoznáte mezi iPhony 5s, 6 a 6 Plus rozdíl.

iPhone 6 Plus 11

V nativní aplikaci Fotoaparát lze stále zaostřovat klepnutím na vámi vybrané místo a pokud při tomto potáhnete prstem nahoru či dolů, můžete upravovat expozici scény. Přítomen je i starý známý sekvenční režim, možnost fotit ve čtvercovém formátu a fotografie se ukládají s údaji o poloze. Při pořizování panoramy můžete vytvořit snímek až o velikosti 43 mpx a věřte, že jsou naprosto úchvatná (na ty pořízené iPhonem 6 se můžete podívat v článku Panorama New Yorku focené iPhonem 6).

 Hódně pómalé vídeo

Pokud se uchýlíte k natáčení videa, bude o kvalitě 1080p v HD rozlišení a při třiceti nebo šedesáti snímcích za sekundu. Lze natáčet i zpomalené video, které může být o 120 fps (známé již z 5s) nebo nově i při 240 fps. Výsledek takového zpomalení je pak opravdu unikátní. O správné ostření při natáčení videa mimo již zmíněnou technologii Focus Pixels se ještě stará kontinuální autofokus a kinematografická stabilizace videa.

Natáčení v záběru při 240 fps je sice efektním, ale dejte si pozor na to, ať zbytečně dlouhým záběrem nenudíte.

Při natáčení videa můžete pořizovat i fotografie (avšak s rozlišením poplatným rozlišení videozáznamu). Díky operačnímu systému iOS 8 pak můžete snímat časosběrné (timelapse) video, avšak aplikace Hyperlapse se pro toto stále hodí o něco více.

Přední Face Time kamera má stejnou clonu jako kamera iSight (ƒ/2,4), její rozlišení je ale pouhých 1,2 mpx (1280 × 960), takže ani pro to Selfie se příliš nehodí, protože trpí velkým šumem. K tomu, co jí dalo i jméno, však poslouží dobře – k videotelefonování. Je to ale také jediné, k čemu se dá opravdu rozumně využít. Umí natáčet 720p HD video a má alespoň vylepšené rozpoznávání obličejů. To je ostatně obsaženo i při fotografování či natáčení hlavní kamerou. Oproti verzím 5 a 5s se opět přesunula nalevo od reproduktoru po vzoru iPhonů 4 a 4s. Prohodila si tak místo se světelným senzorem, který je teď na místě nad reproduktorem.

Osobní dojmy důležitější papírových specifik

Zcela upřímně a bez vytáček obyčejné oko rozdíly mezi iPhony 5, 5s, 6, 6 Plus nepozná – pokud se jedná o jednoduchou a ideálně osvětlenou scénu. Se zhoršujícími podmínkami se pak jednoznačně ukáže síla optické stabilizace Pluska. Ta také válí v pořizování videozáznamu, ve kterém má nad ostatními modely navrch hned od započetí snímání. A to opravdu mile překvapí.

Co mě ale nemile překvapilo, je automatika určující expozici snímku. V drtivé většině případů totiž značně přepaluje. To, čím by tedy optika Pluska měla hlavně vynikat (rychlostí), je zbytečně brzděno nutností expozici upravit uživatelem. Třeba se jen jedná o softwarovou záležitost, která bude s další aktualizací systému odstraněna, třeba je to prostě tak.

iPhone 6 Plus expozice 1
Expozice automatická
iPhone 6 Plus expozice 2
Expozice zvolená ručně

Na velkém displeji se fotky lépe upravují, lépe se kontroluje jejich ostrost a díky větším rozměrům telefonu se s ním paradoxně možná i lépe manipuluje – pořídit snímek jednou rukou je však téměř nadlidský úkol. Nenápadnost při pouliční fotografii vskutku nečekejte, jedinou útěchou vám může být příslušenství COVR PHOTO, které bude od března 2015 k dispozici i na iPhone 6 a 6 Plus (předprodej ZDE a článek o příslušenství ZDE).

iPhone 6 Plus pouliční
Pouliční fotografie – foceno za chůze, od boku a za šera
iPhone 6 Plus protisvětlo
Protisvětlo – odlesky jsou maximálně redukovány, barvy se méně slévají
iPhone 6 Plus makro
Makro – snímky mají více detailů, hrát si ale s hloubkou ostrosti je hodně složité

 

Ukázkové fotografie jsou pořízeny nativní aplikací Fotoaparát a jsou bez jakékoli editace.

NázeviPhone 6 Plus
Cena: 21 190 Kč (16 GB), 23 990 (64 GB), 26 790 Kč (128 GB)
Barvy: vesmírně šedá, stříbrná, zlatá
Parametry: operační systém: iOS 8; displej: IPS 5,4“, 1920 × 1 080 px, 401 bodů na palec; procesor: 64b A8; pohybový koprocesor M8; konektivita: USB Lightning; Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0; paměť: uživatelská 16/64/128 GB, operační 1 024 MB RAM (pravděpodobně); baterie: 2915 mAh; fotoaparát: zadní – 8 Mpx, autofokus, foxuspixels; přední – 1,2 Mpx; příslušenství: kabel Lightning, nabíjecí adaptér, sluchátka Earpods
Rozměry: výška 158,1 mm; šířka 77,8 mm, tloušťka 7,1 mm
Hmotnost: 172 g