Jak fotit podzim

Sedím ve vlaku, skrz pootevřené okno prochází dovnitř kupé studený vzduch a postupně mě obklopuje. Podzim je v plném proudu.

Je to jen otázka času, než všechny listy stromů pomalu opadají a stanou se součástí země, než dny budou čím dál tím kratší a člověku bude připadat, že se ráno probouzí do noci, protože bude neustále tma. Jen občas se prodere nějaký paprsek skrz zamračené nebe a dopadne do stejně tak smutně šedé krajiny, která je už připravena na zimu. V ten moment nachytáme sami sebe, jak zíráme směrem k horizontu a přemýšlíme nad tím, jak rychle uběhl další rok, možná budeme trošku smutní, a nebo taky ne, protože se budeme těšit, až to zase všechno začne nanovo.

Příroda nám tímle dává na chvíli sbohem a my bychom se sní měli také řádně rozloučit. Vystoupit z našeho každodenního cyklu, náskladat aspoň naposledy všechny potřebné věci do batohu, vyrazit někam do lesů a pozorovat usínající krajinu. Hledat cesty, které postupně mizí pod listím a pak je následovat do neznáma. Občas chytit pár kapek deště padajících z větví stromů a nechat se pohltit tajemnou, všude se povalující mlhou.

Obecně je tohle velice zajímavá doba pro focení, jelikož vše nabírá mnoho různobarevných odstínů, tak jako nikdy jindy v roce.

Podzim má i svoji krásnou stránku, jen se ji nesmíte bát objevit. Zachytit jeho atmosféru není nic složitého. Je jen na vás, kterou jeho část si vyberete. Můžete se pokusit zachytit tu usínající krajinu, deštivé ulice města nebo cokoliv, s čím máte podzim spojený. Já jsem si pro focení vybral jeden z těch zatažených dnů, který pak ještě víc vyzdvihuje podzimní atmosféru. Spíše než na detaily, jsem se soustředil na krajinu jako celek, protože zbarvené stromy při pohledu z kopců vypadají opravdu zajímavě.

K úpravě fotek jsem pak používal aplikaci VSCO Cam, pomocí které jsem fotkám dodal odstíny mírně do červena, lehce přidal Fade efekt a šum. Myslím si, že v tomto období nejsou výrazné úpravy nutné, protože tím, jak je příroda zajímavá sama o sobě, bychom se mohli velmi jednoduše dostat ke kýči.