Portrét iPhonem: Tomáš Klus, Marie Štípková a jejich spolužáci z DAMU

Byl to vždycky tak trochu můj sen. Nafotit si ucelenou sérii portrétů iPhonem a přitom to zkusit rychle a bez zdlouhavé editace. A stalo se. Když mě před časem oslovili ke spolupráci na fotografování sběrného dokumentu s pracovním názvem “Patnáctka” o absolventech činohry na DAMU z roku 2010, trochu jsem z časových důvodů váhal. Ale nakonec přijal a jsem moc rád. Nejen proto, že je to fajn práce se skvělými lidmi, ale s odstupem času i kvůli tomu, že jsem si při posledním natáčení zhruba před 14-ti dny splnil touhu zkusit vytvořit zmiňovaný set obrázků iPhonem a bez přípravy:-)

A tak jsem během standardního focení zrcadlovkou, kterou jsem zaznamenal průběh natáčení rozhovorů, momentky z přestávek, a sérii portrétů dotyčných tvůrců, pokaždé “vyšetřil” i minutu na to, abych každého z umělců zvěčnil iPhonem. Protože volba žánru portrétní fotografie byla jasná, vsadil jsem při výběru aplikace na jistotu. A sice Hipstamatic, který jsem později kombinoval i s možnostmi jeho sesterské aplikace OGGL. Pro editaci některých snímků jsem později využil aplikace SnapSeed a Touch Retouch.

Všichni hlavní protagonisté nejen, že souhlasili, ale i vstřícně spolupracovali. Ať už to byl herec a dnes především zpěvák Tomáš Klus, herečka Marie Štípková, nebo kterýkoliv jejich další spolužák z DAMU. Vyjmenovat zde všechny by asi zabralo hodně času, tak mi snad odpustí, že kompletní seznam “Patnáctky” doplním až časem. Mimochodem, aktérů je skutečně 15, nicméně prozatím vzniklo jen 13 portrétů. Zbývající dva se budou fotit dodatečně. Sběrný dokument mapuje životy absolventů ročníku činohry 2010, který odborníci považují za jeden z nejvydařenějších od roku 1985. Natáčení je vždy jednou za rok a po pěti letech by se měli diváci dočkat prvního výstupu. Film iniciovala společnost THESPIS, které tímto děkuji za oslovení a spolupráci. Autorsky se na snímku podílí i Česká televize.

P.S. Díky všem, kteří se zúčastnili natáčení a spolupracovali nejen během “normálního” focení, ale i při vzniku minutových iPhone portrétů !

Pokud vás zajímají aplikace, které jsem při focení a editaci použil, tady je seznam a odkazy do App Store.[app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/touchretouch/id373311252?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″][app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/hipstamatic-oggl/id640339204?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″][app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/hipstamatic/id342115564?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″][app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/snapseed/id439438619?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]