PaintCan: šikovná aplikace pro iPhoneArt začátečníky


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/web/virtuals/81034/virtual/www/wp-content/themes/simplemag/functions.php on line 240

Warning: Division by zero in /data/web/virtuals/81034/virtual/www/wp-content/themes/simplemag/functions.php on line 246

Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/81034/virtual/www/wp-content/themes/simplemag/inc/rating-calculations.php on line 28

Výborné


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/web/virtuals/81034/virtual/www/wp-content/themes/simplemag/inc/single-rating.php on line 28
nan

Aplikací určených pro malování je hned několik skupin. PaintCan je vhodná pro všechny, kteří s tímto stylem úpravy teprve začínají. Je navíc od společnosti Adobe. To je samo o sobě zárukou kvality a toho, že o ni vývojáři neztratí zájem a zachová si svůj standart.

Existují tzv. „auto-painting apps“, kde jsou předem vytvořené tahy štětcem na plátno. Mezi ně patří Glaze nebo například Brushstroke. Potom jsou tu aplikace, ve kterých uživatel už vyloženě maluje štětcem, nebo může nakreslit obrázek celý od nuly. Do této skupiny patří Procreate, ArtRage, Sketch Club nebo iColorama. Dále existuje třetí skupina, která by se dala nazvat jako „software-assisted“. V těchto aplikacích nelze nakreslit obrázek od první čárky, ale dotykem obrazovky malujete štětcem podle předlohy. Do této skupiny patří např. Mobile Monet, Photo Viva, Foolprook a právě aplikace PaintCan. Tyto aplikace spadají někde mezi plně uživatelsky řízené a plně automatické. Dávají vám větší kontrolu nad výsledkem, než plně automatická aplikace, ale potřebujete předlohu, podle které se potom obrázek vykreslí.

1

PaintCan je poměrně jednoduchá aplikace na ovládání. V iPhone a iPad verzi jsou samozřejmě nějaké rozdíly, tato recenze je psána pro iPad verzi. Jak vidíte nahoře, v dolní části aplikace je panel nástrojů a vlevo výběr štětců. Dotknete-li se Start ikony v panelu nástrojů, dostanete se ke zdroji fotografie, kterou budete malovat. Dostupné zdroje jsou např. vaše fotografie nebo tzv. Samples, kde můžete použít přednastavený obrázek.

2

Jestliže jste zvolili Samples, nabízí se vám několik celkem hezkých obrázků, se kterými můžete experimentovat.

3

Tyto obrázky s malovaným vzhledem jednoduše přepnete do originální verze, dotnete-li se ikony Show Source ve spodní části obrazovky. Jestli zvolíte Paint It, fotografie se načte s černým překrytím a začínáte od nuly.

4

Osobně nechci ani jeden z nabízených samplů. Pro tento tutoriál bude stačit portrét holčičky s pampeliškou (viz níže).

5

V nabídce vlevo můžete přepnout na Manual a vybrat štětec, jeho velikost a průhlednost. V tomto případě zůstaňme u Presets.

6

Menu Presets je vlevo nahoře, pod ním jsou presety ve třech kategoriích: Background (pozadí), Details (detaily) a Extras (doplňky).

7

K Extras (doplňkům) se dostanete posunutím do dolní části nabídky štětců.

8

V menu Background (pozadí) začneme s Light presetem. Na obrazovce/plátně uvidíte, že se vytvoří mnoho, možná až příliš mnoho, tahů, které jdou po linii obrázku, který leží pod ním.

9

Možná se vám špatně pracuje, když vás rozptyluje předloha pod plátnem. Proto jsou v aplikaci ikony Peek a Hide, kde Peek umožňuje zobrazení fotografie na 100% a dočasně skrýt vaši malbu. Hide skryje fotografii úplně, což vám umožní vidět pouze obraz. Dál budeme pokračovat se skrytou fotografií, aby jste měli lepší představu o funkci presetů.

10

Další preset je Heavy. Už název napovídá, že tahy štětcem budou tmavší a bude jich víc.

11

 

Třetí preset je Coarse, který se vyznačuje velkými tahy, kterých je ale oproti Heavy presetu podstatně méně.

 

12

Poslední preset je Outlines se zakřivenými tahy, které sledují kontury obrázku.

13

Na pozadí následujícího obrázku je pár tahů s Coarse presetem, spolu s Light presetem na dívce.

14

Když přejdete do menu Details a na první ikonu vlevo, tzv. Struktured, obraz se automaticky zvětší. Velikost štětce je ovlivněna zoomováním. Při přiblížení, velikost štětce se zmenšuje ve vztahu k celému plátnu. Menší štětec je samozřejmě nutný, když chcete pracovat s detaily.

15

Dole vidíte ukázku se Structured presetem.

16

Další je Organic preset.

17

Face preset více zvýrazní detaily ve tváři.

18

Lines je docela zajímavý preset. Vezme barvu, kde jste začali malovat a sleduje váš prst. Na obrázku dole je začátek v bílé zóně. Krouživým pohybem došlo k obkreslení linie obličeje dívky.

19

V dalším screenshotu došlo k tomu samému pohybu, ale v protisměru a se začátkem v tmavé zóně.

20

Dalším krokem byl Face preset kolem dívčina obličeje, rukou a květiny.

21

Presety v sekci Extras nejsou vyloženě pro vytváření tahů štětcem, ale mají vliv na tahy už vytvořené. Dole na obrázku je Smooth preset na pozadí.

22

Texture preset dělá tahy hrubší. Dole na obrázku je nalevo od dívky.

23

Erase samozřejmě vymaže veškerou vaší činnost na snímku.

24

Rip Edges je trochu obměněné Erase. Na obrázku dole je vidět po celém dolním okraji.

25

 

Po celou dobu lze skrýt/odkrýt panel nástrojů dotykem na šipky vpravo dole.

26

Níže můžete vidět Nastavení aplikace, do kterého se dostanete dotykem na Gear (zcela vpravo) v panelu nástrojů. V nastavení můžete nastavit Auto-Zoom a taky to, zda je menu se štětci v pravé nebo levé části obrazovky. Také si můžete k obrázku přidat bílý rámeček s popiskem – Created with Adobe Paint Can, obrázek ovšem lze uložit i bez něj.

27

Tady je obrázek s rámem a popiskem, níže i bez něho.

28

29

 

Pro ty z nás, kteří nemáte žádné malířské školy (ani schopnosti) není PaintCan app žádnou ostudou. Uživatel stále rozhoduje o svém uměleckém záměru, je to intuitivní i zábavná aplikace a dle mého názoru jednodušší než jiné aplikace ve škatulce software-assisted painting žánru aplikací. Navíc je zdarma.

 

[appstore id=“953321195″ store=“CZ“ style=“infobox“]