Slow Shutter Cam – aplikace na hódně dlouhý čas


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/web/virtuals/81034/virtual/www/wp-content/themes/simplemag/functions.php on line 240

Warning: Division by zero in /data/web/virtuals/81034/virtual/www/wp-content/themes/simplemag/functions.php on line 246

Warning: A non-numeric value encountered in /data/web/virtuals/81034/virtual/www/wp-content/themes/simplemag/inc/rating-calculations.php on line 28

Chvalitebné


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /data/web/virtuals/81034/virtual/www/wp-content/themes/simplemag/inc/single-rating.php on line 28
nan

Jak vytvořit krásnou uměleckou Slow Shutter fotografii a jaké aplikace k tomu použít? K docílení tohoto efektu budete potřebovat aplikaci, která umožňuje manuální ovládání závěrky fotoaparátu, tedy doby expozice, v našem případě osvitu čipu fotoaparátu.

Zkoušel jsem toto provést v mojí oblíbené aplikaci Camera+, ale bohužel v ní lze závěrku nastavit maximálně na dvě sekundy. Prvním úkolem tedy bylo poohlédnout se po aplikaci, která tento rozsah poskytuje delší. Další pro mě důležitou podmínkou bylo, aby aplikace uměla pořizovat fotografie v bezztrátovém formátu. Všechny tyto podmínky splňovala aplikace Slow Shutter Cam, která je dostupná za 0,99 EUR.

 

Slow-Shutter_1

 

K čemu je vůbec focení na dlouhou závěrku dobré. Znáte ty fotografie z přírody, kde je vodopád fantasticky rozostřen oproti okolní krajině? Tak to je přesně ta technika, kterou tohoto docílíte. K vytvoření takového díla budete bezpodmínečně potřebovat stativ (my doporučujeme třeba ten od značky Joby). Dalšími zajímavými fotografiemi jsou noční fotky, kdy místo aut jsou zobrazeny pouze světelné stopy od automobilů. Nejzajímavější jsou ale rozmazané fotografie, vyjadřující pohyb. S touto metodou se dají vytvářet skutečná umělecká díla.

 

Slow-Shutter_2

 

 

Můžete vytvářet rotační slow Shutter fotografii, případně horizontální a vertikální, nebo záleží na vaší inspiraci. Při vytváření rotační fotografie, se snažte mít co nejvíce zaostřeny střed fotografie a pomalu okolo něj otáčet. Docílíte tím zajímavého efektu. Chce to trochu cviku, takže budete muset zkoušet. Výhodou aplikace Slow Shutter Cam je, že přímo na displeji vidíte jak se fotografie postupně rozmazává, ještě než dojde k uzavření závěrky. Vertikální rozostření se zase hodí při focení například stromů v lese. Výsledkem bude fantastické rozostření připomínající obraz.

 

Photo 20.09.15 15 11 38

 

Nastavení aplikace

Ještě než se pustíte do focení, bude zapotřebí nastavit samotnou aplikaci. V aplikaci klikněte v pravé dolní části na ikonu ozubeného kola a dostanete se do nastavení samotné aplikace.

 

Photo 20.09.15 14 54 17

 

Změňte rozlišení fotografie na nejvyšší možné, v případě iPhonu 6s 12Mpx, majitelé verze 6, 5s, 5c i 5 použijí 8Mpx atd. Dále doporučuji ukládat v bezztrátovém formátu TIFF dle obrázku níže. Potvrďte a vraťte se zpět do pohledu kamery.

 

Photo 20.09.15 14 55 30

 

Nyní je zapotřebí provést změnu nastavení samotné závěrky fotoaparátu. Klikněte na kruhovou ikonu clony vlevo dole. Proveďte změnu volby Blur Strength na Maximum a rychlost závěrky dle vašich potřeb. Doporučuji začít na 8 sekundách, ale můžete experimentovat. Klikněte znovu na ikonu závěrky a jste zpět. Toto základní nastavení by mělo stačit, můžete si však s aplikací libovolně pohrávat.

 

Photo 20.09.15 14 54 50

 

Výsledné fotografie budou trochu vybledlé, to je však pro tento druh focení normální. Určitě budete muset provádět jejich editaci a tady se vám hodí bezztrátový formát, který v sobě nese všechna pořízená data. Samotnou editaci můžete provést přímo v aplikaci. Já však použiju svůj oblíbený Snapseed od Googlu.

Tuto metodu fotografování můžete vyzkoušet na jakékoliv téma, nejen na focení přírody. Určitě budeme rádi, když se s námi podělíte o vaše zkušenosti a díla třeba v našem fotostreamu.

[appstore id=“357404131″]

Zdroj: iPhone Photography School