Grip Phocus: Nástupce Bubo OWLE

Konstruktéři jednoho z prvních speciálních gripů pro lepší tvorbu fotografií a hlavně videí iPhonem – dnes již legendárního Bubo OWLE, představili před několika dny novou, výrazně upravenou verzi tohoto držáku. A rovnou změnili i název na tržně zajímavější a lákavější PHOCUS. Pokud jste ještě na původní variantu OWLE nenarazili, potom se o ní můžete dočíst v jednom z prvních článků, které jsem vloni na blogu iPhonefoto.cz publikoval. Najdete ho ZDE.

Pořádnou proměnou neprošel jen design příslušenství, ale také použité materiály a způsob uchycení – ukotvení iPhonu. Zkrátka, je se na co těšit !!! Hned úvodem možná ale zklamu ty z vás, kteří ještě používají starší verzi iPhone 3GS, pro níž vůbec poprvé tvůrci kdysi tohle příslušenství navrhovali. Pak přišla na řadu varianta 4 a vzápětí 4S. Nový typ gripu Phocus už je konstruován pouze pro „čtyřkové“ modely. Nelze se jim divit, trhu dominují právě poslední dvě verze telefonu a ke všemu, číslo 5 je za dveřmi:-) Osobně bych se dokonce ještě začátkem roku vsadil, že pánové vývojáři přijdou s čerstvou novinkou právě až pro verzi pět. Omyl:-)

Ale zpět  k modelu Phocus. Zásadní je nejen nový design (řekl bych, že velmi vydařený), ale především materiály, z něhož je grip vyroben. Jedná se o kombinaci skleněných vláken a nylonu. Pomohlo to nejen k výraznému snížení hmotnosti původní varianty gripu, ale také výraznější a jistě pohodlnější ergonomii. Alespoň tak to hodnotí zahraniční blogeři, kteří už měli možnost novinku testovat.  Já jsem tu příležitost zatím bohužel neměl. Většina příslušenství tohoto druhu se u nás v ČR zkrátka neprodává. To ale neznamená, že na ni nemám zálusk  a časem po ní přeci jenom neskočím:-)

Ledacos vypozorovat se dá i z promo fotografií. V první řade je novější varianta výrazně hubenější. Změnou prošla celá přední i zadní část. A také způsob ukotvení přístroje. Zatímco předtím musel uživatel iPhone vložit do gripu zezadu vtlačením a použít k tomu i gumové ochranné pouzdro, Phocus nabízí zapuštění telefonu z boku. A zdá se, že to bude lepší řešení. Přístupnější jsou i tlačítka iPhonu i vstup pro konektor. A také dobíjení, které u první varianty nebylo možné. Líbí se mi, že zůstala i série závitů (v horní i spodní části těla), které slouží k uchycení na stativ.

A teď nejdůležitější informace na závěr. Ano, tou je cena. Zatímco Bubo OWLE bylo (a pořád i je) v prodeji za téměř 170,-, novinka Phocus se prodává za rovných 99,- dolarů. A to je sakra důvod k radosti:-) Základní sada obsahuje kromě gripu také objektiv 37 mm. Další příslušenství (pro zvuk, osvětlení nebo redukce a objektivy) lze dokoupit. Tak co vy na to ?

Pokud vás Phocus zaujal, můžete se o něm dozvědět více na webu tvůrců ZDE. A jestli vás láká nákup, odkaz přímo na internetový shop objevíte TADY. Já sám si patrně zanedlouho tuhle věcičku pořídím, takže pokud by se chtěl někdo přidat a podělit o poštovné, pište mi na: blog@iphonefoto.cz.

P.S. Abych nezapomněl, první pokračovatel původní verze Bubo OWLE se jmenuje mCAM Lite. Článek jsem o něm publikoval letos začátkem ledna TADY. Stejně jako v případě Bubo OWLE ho uvedla na trh společnost  Action Life Media (ALM). Prodává se za necelých 160,- dolarů a více se o něm dozvíte ZDE. Je zvláštní, že se na trhu objevily takto krátce po sobě dvě velmi podobné (designově), ale konstrukčně a složením materiálů odlišné verze. Nelze proto vyloučit, že původní vývojáři Bubo OWLE se později vydali vlastní cestou. A novinka Phocus je jejich skutečně pravým nástupcem, zatímco mCAM Lite stvořili jiní, noví vývojáři v původní dílně ALM.

Pro mě osobně je zatím nejpovedenější verzí novinka Phocus. A to nejen díky ceně, ale především kvůli použitým materiálům, konstrukci a hlavně hmotnosti !!!

Takhle vypadá úplně první verze gripu s názvem Bubo OWLE:

A takhle vypadá nedávno upravená verze mCAM Lite z ALM: