iPhone 5 jako foťák ? Italové útočí

Dlouho se o tom v kuloárech jen šeptalo, než se designérské studio ADR rozhodlo představit ojedinělý koncept, který mění iPhone na kompaktní fotoaparát. Pracovní název má iCam a italové si dali vskutku záležet. Nejen, že navrhli vlastní design budoucí verze iPhone 5, ale rovnou k němu přidali i kompaktní fotoaparát, jehož “srdcem” je právě kultovní telefon od Apple. Jasně, jedná se teprve o koncept a podobných nápadů na papíru nebo v počítači už skončilo v koších návrhářů spousta. I tak si ale italští tvůrci zaslouží pozornost. Ve svém konceptu jsou totiž až tak daleko, že počítají i s takovými vychytávkami, jako je možnost měnit objektivy. Na jednom z vizuálů dokonce počítají i s funkcí, která promění přístroj v promítací Pico projektor.

O tom, jestli se vize návrhářů jednou promění ve skutečnost, v tuto chvíli nemá cenu spekulovat. Vždyť ani není oficiálně známa skutečná podoba páté generace iPhone, kterou Apple nepochybně představí příští rok na podzim. Jedno je ale jisté. Čím dál více designérů se zaobírá myšlenkou, jak co nejlépe využít potenciál iPhonu ve vztahu k fotografii a videu. Navzdory tomu, že spousta iPhone fotografů se spokojí s tím, že iPhone je prostě “jen” telefon, se kterým se dá kreativně fotografovat i bez příslušenství a proměny na kompakt.

No, nechme se překvapit, co všechno nás ještě čeká. Koncept ADR studia osobně budu dál sledovat a už nyní jsem nedočkavý, jak hlasitě a jestli vůbec se o něm bude mluvit třeba za rok. Mimochodem, není to poprvé, kdy někoho napadlo vytvořit kompaktní fotoaparát a přímo ho propojit právě s iPhonem, který by se tak stal jeho “centrálním mozkem”. Vzpomeňte si třeba na koncept i9, který by měl kombinovat tělo fotoaparátu legendární značky Leica a právě iPhone. Více si o něm můžete přečíst TADY.

Autoři iCam v konceptu mimo jiné navrhují:

– hliníkové tělo fotoaparátu
– apple vyměnitelné objektivy s tzv. iMount montážní systém
– přední dotyková obrazovka pro pořizování autoportrétů
– LED blesk
– Pico projektor
– slot na SD kartu
– propojení s funkcí Siri
– ISO v rozsahu 100 až 3200 (rozšiřitelné až na 6400)
– Full HD na 60fps
– 10,1 megapixelový snímač
– bluetooth