Polaroid app – pravý originál je tu !

Je to tak !!! Zatímco  před několika dny jsem jásal z příchodu nové app POLAMATIC, která po strašně dlouhé době prezentovala “polaroidovský” styl aplikace pro iPhone, dnes slavnostně oznamuji: Skutečný originál app od POLAROID s přesným názvem POLAROID Digital Camera (DC) je v App Store !!!  Novinka vás vyjde na přijatelných 0,79,- eur a stojí určitě za pozornost. Přeci jenom, tak legendární značka, která stála kdysi u zrodu “okamžité fotografie”  si originální fotoaplikaci pro iPhone zasloužila a doposud ji neměla !!! Pochopitelně se ji někteří vývojáři snažili napodobit, ale výsledky byly spíše tragické. Z těch přijatelných stojí za zmínku snad jenom ShakeltPhoto od Banana Camera Co., ovšem na ostatní raději snad zapomeňte. Tady je třeba připomenout, že původní verze Polaroid DC se objevila v App Store v prosinci 2010. Byla jen pro iPhone a moc se nepovedla. Firma ji proto po čase stáhla a rozhodla se ji zcela přepracovat.

Obzvlášť alergický jsem byl v záplavě napodobenin Polaroidu na příšernou app Polaroid Instant Cam, která vstoupila na trh rovněž na podzim 2010 (dokonce s licencí od Polaroidu), ale něco tak děsivého bych rozhodně nedoporučoval kupovat:-( Kromě několika méně povedených app se pak před několika dny zjevil Polamatic a zdálo se, že se konečně milovníci iPhone Polaroid fotografie dočkali. Jenže ani v tomto případě se oslava zatím nekoná. Sice to není špatná app, ale potýká se s jednou zásadní nemocí – malým rozlišením výsledného snímku, který ve finále získáte. Psal jsem o tom vzápětí TADY. Sice její tvůrci slíbili nápravu, ale zatím se tak nestalo. Takže s touhle app se dá plnohodnotně počítat až po příštím update. Doufejme.

Ale zpátky k novince – skutečnému originálu od firmy Polaroid. Na první pohled je vidět, že tvůrci si dali záležet a snažili se jít vlastní cestou. Což znamená, že nákupem nezískáte jen klasickou, tuctovou app s několika přednastavenými filtry a rámečky. Jistě, najdete je tady také, ovšem k tomu máte navíc spoustu možností, jak stávající nabídku efektů editovat a dokonce vytvářet úplně novou.

V prvních několika vteřinách se budete možná v rozhraní a menu aplikace trochu ztrácet, ale zvyknete si celkem rychle. Za zmínku určitě stojí zpracování fotoaparátu, který oproti mnoha jiným, pracuje se stále populárnějším stylem zobrazování efektů v reálném čase přímo na displeji (živým náhledem). Už jsem se o tom zmiňoval v souvislosti s aplikace Lens+ nebo PowerCam. Je to evidetně trend a lidem se to líbí. Jinak by to vývojáři nepoužívali čím dál více.

A teď trochu kritiky. Když se konečně někdo tak slavný, jako je značka Polaroid, rozhodne vkročit do “iPhone fotografických vod”, čekal bych, že si více pohraje s designem. Přesněji, vizualizací ovládacích prvků (jezdců, ikonek), kterými můžete upravovat nebo nově tvořit právě svoji sadu filtrů a rámečků. Je to ovšem tím, že vývojáři se rozhodli vsadit na přímé propojení digitálního fotoaparátu Polaroid app s nástroji pro manipulaci, které jsou součástí iOS systému. Jinými slovy, najednou máte pocit, že úpravy neprovádíte v aplikaci, ale přímo v iPhonu. Takový malý vizuální střet ovladačů:-) Ale to jen na okraj. Není to nic zásadního.

Po prvních několika testech musím upozornit, že app je náročná na paměť telefonu. Na mém iPhone 4 (který mívám často hodně nakrmený:-) se to chvílemi projevovalo tak, že se některé operace zpomalovaly. Za což nemůže nikdo jiný, než já:-) Tudíž jsem provedl menší výmaz a vše bylo v pohodě.

A teď skvělá zpráva na závěr: POLAROID Digital Camera dokáže pracovat s výrazně vyšším rozlišením, než dříve uvedený a konkurenční Polamatic !!! Při 1440×1440 pixelech a 72 dpi získáte snímek o velikosti 50×50, což je rozhodně radostnější, než u zatím nedotaženého Polamaticu:-)

Mezi hlavní vlastnosti novinky od Polaroidu patří:

– Live Preview s realtime výběrem filtrů
– Plná podpora iOS 5 a retina displeje
– 15 přednastavených fotografických filtrů
– Více barev a efektů ve stylu Polaroid
– Univerzální použití pro iPhone, iPod Touch a iPad
– sdílení na Facebook, Twitter a e-mail

UPOZORNĚNÍ: Tvůrci NEDOPORUČUJÍ používat tuto aplikaci na starší generaci iPodu Touch kvůli náročnosti na větší paměť.

Pokud vás aplikace zaujala, je nyní ke stažení jako UNIVERZÁLNÍ app pro iPhone a iPad  za cenu 0,79 – eur. Viz. Odkaz na App Store.

P.S. Po několika dnech používá aplikace bohužel musím zmírnit své původní nadšení. A upozornit na to, že app velmi pomalu reaguje na některé operace a pokyny. To se týká jak mého iPhone 4, tak – dle sdělení několika kolegů iPhone fotografů – i novější verze 4S. Doufejme, že v další verzi vývojáři zpomalený náběh a odezvu opraví:-(

DODATEK 6.1. 2013: Aplikace v tuto chvíli již NENÍ v nabídce App Store. Vypadá to, že tvůrci celý projekt zastavili. A nebo pracují na jeho kompletním update. Prozatím k němu nejsou žádné nové informace.