VSCOCam app v novém kabátě

Před pár dny kalifornská firma VSCO představila novou variantu své aplikace pro iPhone VSCOCam. Nevyměnil se však jen kabát a prostředí, ale vývojáři napěchovali novou app mnoha úžasnými funkcemi. Jednu po druhé vám představím.

HLAVNÍ MENU

Z hlavního menu se dostaneme k základním funkcím aplikace. Máme zde na výběr šest karet. VSCOGrid, nastavení, Discover, obchod, knihovnu fotek a kamera. Začneme představením jednotlivých karet.

VSCOCam app foto 1

KNIHOVNA FOTOGRAFIÍ

Knihovna vašich fotek je přehledná a jednoduchá. Nabízí různá zobrazení fotek (všechny fotografie, pouze upravené, označené vlaječkou,) dále si můžete nastavit počet fotek na řádek, zda-li chcete tři na řádek, dvě nebo jednu. Pro přidání snímků z Camera Roll nebo vámi vytvořených složek ve fotoaparátu vašeho iPhone zde máme velké znaménko „+„. Je zde i funkce označení více fotek naráz, což umožní rychlejší sdílení většího objemu fotografií. U každého z obrázků najdete informace o poloze, editaci, data pořízení a charakteristiku fotoaparátu. Z knihovny se můžeme dostat přímo k fotoaparátu, který prošel oproti předchozí verzi mnoha změnami.

VSCOCam app foto 2

FOTOAPARÁT

Klasicky v něm najdeme možnost zapnutí, vypnutí blesku, aktivaci mřížky (grid) při focení. A nově i možnost pořízení záběru pomocí dotyku na displej v kterékoliv jeho části. A nebo zamknutí expozice a zaostření.  Tím se dostávám k funkci ,,tap to focus”, která byla již součástí starší varianty. Přibyla zde možnost za pomoci dvou prstů si zvolit a nastavit vlastní expozici a bod zaostření.

 VSCOCam app foto 3

OBCHOD

V obchodě můžete koupit další filtry. Je zde pár „balíčků“, obsahující několik filtrů na určité téma. Například Faded & Moody, Portraits, Black & White Heavy Faded, Analog Classic a mnoho dalších. Celkem je zde momentálně 16 setů, většinou po 3 filtrech. VSCOCam nabízí startovací slevu, při nákupu všech balíků dohromady. A to v jedné obří sadě pojmenované ,,The Launch Bundle”. Obsahuje všech 16 setů s 48-ti filtry. Díku této možnosti ušetříte 10,- dolarů, protože nákup jednotlivých položek vyjde celkem na 16,- dolarů a díky množstevní a startovací slevě máte možnost zakoupit celou sadu za  necelých 6,- dolarů. Využil jsem toho a nelituji.

VSCOCam app foto 4

DISCOVER

Další kartou, na kterou se dostaneme z menu je Discover. Zde nalezneme zajímavé články, rozhovory, týdenní výběr fotek ze sociálních sítí a jiné zprávy od vývojářů. Vše je seřazeno podle data vydání s poutavou fotkou.

NASTAVENÍ

V nastavení máme možnost ovlivnit řazení filtrů a editačních nástrojů, sdílení, upravovat nákupy v obchodě.  Kromě toho tu najdete licence a informace o firmě, včetně podpory, odkazu na webové stránky vývojářů, ale i na hodnocení applikace.

VSCOGrid

Tato funkce mě velmi zaujala. Zapojení do VSCOGrid je poněkud obtížné a zdlouhavé, hlavně ze strany VSCO, protože čekáte na aktivaci vašeho účtu a poté na základě informací a uvážení vývojářů o vaší osobě na aktivační kód vašeho VSCOGridu. Já jsem se snažil přihlásit hned mezi prvními, ale i přesto mi aktivace zabrala téměř 3 dny. A co to vůbec ten VSCOGrid je?! Vaše osobní stránka s drobným popisem a vašimi sdílenými fotkami. Dalo by se říct, že jde o portfolio toho nejlepšího, co můžete ukázat světu.

Služba je velmi pěkně zpracována. Vytvoříte si svůj vlastní link (já mám  www.matescho.vsco.co) , který můžete sledovat na jakémkoliv zařízení. Naleznete zde pouze fotky a informace, které s vámi chce autor o daném snímku sdílet. Nic víc, nic míň tu nehledejte. Vše je v minimalistickém stylu a jednoduchost se zde vyplatila

EDITACE 

Filtry – při vstupu do editoru máme na výběr filtry. Záleží jen na vás kolik chcete investovat do aplikace a kolik potřebujete filtrů. Jsou zařazené v dolní části obrazovky a fungují jako živí náhled. Pokud se vám filtr líbí, ale zdá se vám moc přehnaný, můžete měnit jeho intenzitu pomocí dvojkliku na filtr.

Nástroje – Po vybrání filtru nám app nabízí různé nástroje pro editaci fotky. Od kontrastu, ořezu, natočení fotky, až po úpravu stínů nebo možnosti ,,fade”.

SDÍLENÍ

Po dokončení úprav máme možnost váš skvost poslat do světa.  Aplikace nám nabízí tyto možnosti: Uložit do camera roll, odeslat na Instagram, Facebook, Twitter, odeslat fotku emailem. Po aktivaci VSCOGrid můžete sdílet i přímo v této službě.

RESUMÉ

Protože aplikace je v App Store teprve krátce, má stále své neduhy, na kterých vývojáři pracují a snaží se je co nejdříve opravit. Jejich podpora funguje velmi dobře a v každém případě mi odpověděli na dotaz do 24 hodin (používal jsem při komunikaci twitter). Pominu-li drobné nedostatky, vidím skvěle zpracovanou, jednoduchou app, s velkým počtem možností jak upravit fotky „k dokonalosti“. Úžasné, minimalistické prostředí a narůstající počet filtrů. Firma nabízí nejen filtry pro iPhone, ale také pro profesionální fotografy, konkrétně v programech Lightroom a Aperture, které neustále doplňují a rozšiřují. Starší verzi VSCOCam jsem si velmi zamiloval, ale její „mladší brácha“ ji v klidu strčí do kapsy. Nebojím se říct, že se jedná o ,,must have app”, jelikož její základ je zcela ZDARMA. Viz Odkaz do App Store.[app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/vsco-cam/id588013838?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]

P.S. Pokud se chcete dozvědět podrobnosti, naleznete je v těchto odkazech:

VSCOCam

http://vsco.co/blog/the-shape-of-photography-to-come

http://vsco.co/blog/vsco-cam-the-standard-of-mobile-photography

VSCOGrid

http://vsco.co/blog/introducing-vsco-grid