Starmatic app – lákavá novinka je tu!

Na trhu s aplikacemi a sítěmi pro sdílení fotografií je těsno. Není divu. Populární Instagram, který je v tuto chvíli jasným lídrem, dokázal za 2 roky zlákat milióny uživatelů. Své štěstí proto zkoušejí  i další. Po projektech jako EyeEm, Tadaa, PicYou, Piictu a dalších, se na trhu objevil další hráč – novinka Starmatic. Uspěje v tak silném konkurenčním prostředí ? Zaujme i české uživatele? A pokud ano, čím ? Jistě, ukáže se to až časem. Za vyzkoušení ale tenhle benjamínek určitě stojí.

Hned úvodem si ujasněme – Starmatic sice může působit jako konkurent Instagramu, v mnohém je ale jiný. Sází na modernější design, minimalizuje veškerá „nedůležité“ položky v menu i nastavení, a pracuje s trochu jinou sestavou filtrů. A to pomocí kinofilmových špulek, která nabízejí sérii efektů, a jsou výměnné. V tuto chvíli jsou v bezplatné app k dispozici dvě, přičemž jedna je zdarma, druhá za příplatek. Další v případě úspěchu app určitě přibudou. Vývojáři, kteří nejsou žádnými nováčky (stejná parta stála za dnes již zastaveným projektem Stampzz), se při tvorbě Starmaticu inspirovali legendárním amatérským fotoaparát BROWNIE od společnosti Eastman KODAK. Mimochodem, téhle „papírové“ kamery se v letech 1950 až 1960 prodalo před 10 milionů kusů.  Psal jsem o ní podrobněji v prvním článku o Starmaticu ZDE. Řekl bych, že designově od téhle legendy tvůrci přeci jen trochu odbočili. Ale proč ne. Stejně, jako se uživatelům foto a video aplikací líbí retro styl, fandí v poslední době stále častěji i moderním, minimalistickým verzím. Zkrátka, podle vzoru: Méně je někdy více.

Registrace do app  (vybrat si můžete mezi původní nebo pomocí svého jména a hesla na Facebooku) mi trvala már vteřin a vyplnění všech náležitostí u mého profilu rovně. Pak už jsem si snadno a rychle pohrál s přehledným a krásně nastaveným menu. A hned vyzkoušel, jak se Starmatic chová při nahrávání a úpravě fotek. A výsledek ? Skvěle !!! Na 3G síti, v terénu, a dokonce za jízdy vlakem:-) Ale to jen tak na okraj. V menu, jehož umístění se podobá poslední verzi app od Facebooku, najdete v rychlosti základní sestavu položek: profil, My Feeds, populární, hledání, polohové (pro snímky od uživatelů, kteří jsou podle mapy nablízku), a dále přehled notifikací a výrazně, červenou barvou označenou ikonku fotoaparátu. Ten se velice povedl. Líbí s mi jak jeho design, tak reakce při fotografování a nastavení. Pokud se rozhodnete začít Starmatic používat, nenechte se odradit „těžkým“ začátkem. Uživatelů je nyní málo, což vás může trochu štvát. Postupně ale přibývají.

A teď ta odpověď, jestli tenhle nováček má šanci uspět proti Instagramu. Skoro bych se vsadil, že ne. Proti mamutovi, kterým dnes facebookovský Instagram nepochybně je, se dá těžko bojovat holýma rukama. Tím nechci říci, že by snad Starmatic působil jaký „nahý“ a bezbranný. Osobně ho ale vidím jako alternativu právě pro ty uživatele iPhonů a milovníky sdílení fotografií, kteří se chtějí vymanit z prostředí „nafutrovaného“ Instagramu. A ještě jeden důvod by tu byl. Starmatic je zatím pouze jako app pro jablečný systém iOS. Takže žádné fotky z Androidu nebo Windows !!! Zkrátka ideální pro tvorbu komunity ryzích milovníků iPhone fotografie:-) Ke stažení ZDARMA. Odkaz na App Store.[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/starmatic/id550167107?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]