Vyrovná se iPhone fotoaparátům ?

Je to nekonečná diskuse. Má iPhone fotografie budoucnost ? Nahradí někdy mobilní telefony (nemusí jít přeci jenom o iPhone) současné kompaktní fotoaparáty ? Nebo časem i zrcadlovky ? A dá se tahle platforma používat při profesionální práci ? Jistě, otázek je kolem mobilní fotografie čím dál více a je to dobře. Přeci jen, rychlost, se kterou se mění a doslova žene dopředu komunita dotykových přístrojů, je vážně neuvěřitelná. A obrazová kvalita i funkcionalita čím dál lepší. Celkem zajímavý názor prezentoval  na svém blogu jag.gr  jeho zakladatel Mike Hardaker, který komentuje otázku: Lze iPhone považovat za profesionální nástroj pro tvorbu fotografií ? Myslím, že Mike shrnul velmi střízlivě několik postřehů, proč považuje iPhone za funkční doplněk pro každého, kdo se věnuje fotografii. A to nejen amatérsky, ale právě i na profesionální úrovni. Proč ? Přečtěte si jeho příspěvek ZDE.

Mimochodem, Mike Hardaker, který před lety působil jako novinář, má se svým jag.gr na svém kontě dvě velmi povedené fotoaplikace –   6×7 a 6×6  – pro iPhone, a v dohledné době by se měla v App Store objevit třetí, pojmenovaná jako 645 PRO. Psal jsem o ní před několika dny TADY a musím říci, že na den, kdy ji budu testovat, se velmi těším. Podle dostupných informací by se totiž mohlo jednat o jednu z těch aplikací, které budou postaveny koncepčně tak, aby evokovaly u uživatele pocit z ovládání a používání lepšího kompaktu nebo „profi“ fotopřístroje:-) No, uvidíme.  Ostatně, z fotografie u tohoto příspěvku jistě poznáte, kterým fotoaparátem se při navrhování a programování chystané app její autor pravděpodobně inspiroval:-) Doporučuji si přečíst i jeho zmiňovaný příspěvek.

leica i9 hlavni

A co si myslíte vy ? Přijde podle vás doba, kdy většina z nás sáhne při fotografování alespoň běžných životních momentek (výlet, dovolená, rodinná oslava, svatební den) raději po kvalitním mobilním přístroji nebo přežijí kompakty ? O profi fotoaparátech určitě nemá cenu polemizovat. Jejich existence a smysl jsou nezpochybnitelné. Ale v případě kapesních foťáků ? Pravdou je, že se výrobci snaží a své modely technicky zlepšují. Ale nemotají se přitom stále v kruhu ? Ruku na srdce, kdo dnes a proč nejčastěji tvoří momentky ? Pochopitelně lidé s mobilem v kapse. Chtějí mít snímek hned a zároveň se s ním co nejdříve podělit se svými příbuznými a kamarády. A to nejen posláním do emailu nebo prohlížením na displeji. Ale rovnou sdílením na sociální sítě typu Facebook, Twitter a Goggle+ nebo fotografické Instagram, Eyeem, Pinterest a mnohé další. Proces vyfotit, vyndat kartu, vložit, stáhnout, prohlédnout, uložit, vybrat (případně upravit) a poslat….? To zkrátka přestává být v kurzu. Nebo se pletu ?