Apple představil iPhone SE – tělo z iPhone 5s, výkon jako iPhone 6s

V pondělí se uskutečnila konference Applu, na které byly představeny nové produkty značky. iPhone SE jakoby z oka vypadl starému známému iPhonu 5s. Uvnitř je však zcela nový, přičemž má velice příjemnou cenovku.

Celá konference měla příjemný spád a za hodinu bylo hotovo. Mimo kauzy s FBI a odblokování zamčeného iPhone přišla řeč i na ekologii a nové řemínky pro Apple Watch. Dobrou zprávou je fakt, že ty byly značně zlevněny a 38mm varianta Sport nyní stojí 9 490 Kč. Velkým tématem bylo i zdraví.

 

iPhone SE – starý dobrý iPhone 5s

Všichni to věděli, ale nikdo to nečekal. Úniků, jak bude iPhone SE vypadat, bylo mnoho. Měl to v podstatě být 4palcový iPhone 6s. To se sice splnilo, ale jen tak z půlky. Ve zkratce řečeno se totiž jedná o iPhone 5s, který se nadopoval steroidy. Tělo zůstalo zachováno, displej je nezměněn (takže neobsahuje 3D Touch), uvnitř však nezůstal kámen na kameni. A to se týče i čočky fotoaparátu.

 

Telefon tak vypadá jako iPhone 5s, vizuálních změn je opravdové minimum (čočka fotoaparátu, nápis SE na zádech a mírně uhlazení hran). Nabízí se v barvách stříbrné, zlaté, vesmírně šedé a růžově zlaté. V jeho útrobách tepe 64bitový procesor A9 a pohybový koprocesor M9, výkonem se tak plně vyrovnává modelům iPhone 6s a 6s Plus.

iPhone SE – Vyrostl. A zůstal malý.

Těmto modelům se vyrovná i svojí optikou, od Pluskových modelů se liší jen tím, že nemá optickou stabilizaci obrazu. Nabízí 12megapixelový iSight fotoaparát s µ1,22 pixely, clona je ƒ/2,2. Přítomen je True Tone blesk, pětičlenný objektiv atd. iPhone SE zvládá i Live Photos, které modely 6 a 6 Plus neumějí. Video nahrává v rozlišení 4K.


iPhone SE 4

Kde oproti iPhonům 6s a 6s Plus značně zaostává, je v kvalitě přední kamery, která má jen 1,2 megapixelu a jak je zjevné, výsledky z ní nebudou valné. Výdrž na baterii by měla být zas o něco lepší, ale všichni víme, jak to ve skutečnosti je. Papírových hodnot se dosáhne málokdy. Každodennímu nabíjení se určitě nevyhneme.

Telefon iPhone SE (kdy ono SE znamená Special Edition) bude k předprodeji dostupný 29. března za velice příjemnou cenu 12 990 Kč za 16 GB variantu a 16 190 Kč za 64 GB paměti. Objednávat budete moci přímo v Apple Online Store.

Zdroj: Apple.cz, Engadget.com