Arqball app – geniální tvůrce ve 3D

Dva roky strávili profesoři informatiky Jason Lawrence a Abhi Shelat z Univerzity ve Virginii, aby vyvivuli a otestovali software pro  3D modelování, což by nebylo nic až tak průlomového, pokud by tenhle program nepřipravovali speciálně pro platformu iOS, konkrétně mobilní iPhone a iPad. A věřte nebo ne, dotáhli to pořádně daleko ! Jejich cíl byl přitom jediný – přinést široké skupině potencionálních uživatelů technologii a postup, kvůli němuž by se dříve každý musel obrátit na specialistu, zpravidla profesionálního fotografa s velmi drahým zařízením. Lawrence a Shelat před dvěma dny vypustili do App Store originální aplikaci Arqball, která vám při prvním zkoumání může trochu připomínat známé fotoaplikace pro vytváření pohyblivých obrázků v GIF formátu. Arqball je ale přeci jenom silnější káva:-) Ale dost popisování, lépe pochopíte celý proces v promo videu, které oba profesoři před časem natočili. Stojí to vážně za to !!!

Tak co tomu říkáte ? Na první pohled to vypadá jednoduše, ale chce to asi přeci jenom dodržovat správný postup:-) K záznamu obrazu poslouží iPhone nebo iPad, které ukotvíte na jakýkoliv stojan. Objekt, který se chystáte “převést” do 3D obrazu položíte na jednoduchý a otáčivý podstavec, který rotuje v “dokonalém” kruhu podle optimální rychlosti tři otáčky za minutu.

Profesoři informatiky Jason Lawrence a Abhi Shelat z Univerzity ve Virginii strávili v laboratořích dva roky, aby vyvivuli a otestovali tento software pro  3D modelování.

K vytvoření záznamu u většiny objektů by vám ale mělo stačit zhruba 20 vteřin. Pak už chybí jen obraz editovat (vyladit barvy, světla, konstrast) a data uložit. Jakmile je celý proces hotový, můžete si vy nebo kdokoliv z vašich kolegů  3D obraz prohlížet (ale i zoomovat) na jakémkoliv dalším zařízení. Obraz se dá sdílet na Facebbok, Twitter, případně poslat emailem. Později ho kdykoliv vložíte na svůj blog či web díky embed kódu. Úložištěm všech vašich dat se v tomto případě stane web ARQSPIN, který je součástí celého projektu. No, uvidíme, jak se dva roky strávené v laboratořích a u počítačů oběma vědcům zúročí. Osobně vidím v celém nápadu velký obchodní potenciál a skoro bych se vsadil, že pokud najdou správného investora, stanou se z nich zanedlouho bývalí profesoři:-) Jen si to představte, v kolika oblastech by se takové 3D modelování pro masový trh dá využít ??? Co třeba takový e-shop s rotujícími obrázky ?

Spoluautoři nápadu Jason Lawrence a Abhi Shelat nyní žádají i o podporu příznivce a investory na slavném webu pro startupy s názvem KICKSTARTER, na který jsem už v souvislosti s některými vynálezy a nápady pro iPhone upozorňoval. Jejich profil najdete TADY. V současné chvíli mají oba profesoři pouze 25 dnů na to, aby získali vysněných 40 tisíc dolarů, prozatím nemají bohužel ani polovinu. Držím jim palce !!!

P.S.  Díky za  twitter TIP na tuto app  VOJTOVI BENEDIKTOVI (@VojtechB)

Pokud chcete app Arqball pro iPhone a iPad vyzkoušet, je ke stažení ZDARMA. Viz Odkaz do App Store.[app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/arqball-spin/id507266964?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]