Big Photo app – zvětší fotky až o 600%

Taky jste se někdy dostali do situace, kdy vás štvalo, že vaše iPhone fotografie není dost velká (chybí ji větší objem dat), aby jste ji mohli vytisknout třeba na větší formát fotopapíru, aniž by se přitom dramaticky ztratila ostrost a kresba? Pochopitelně v rámci daných technických možností? Pak by vás mohla zajímat fantasticky postavená aplikace Big Photo. Ano, jak už sám název napovídá, ocitnete se s ní ve světě “velkých” fotografií. Pracuje totiž na principu zvětšování, respektive “dopočívávání” snímků. Každý z obrázků, který vyfotíte iPhonem nebo jakýmkoliv fotoaparátem, má v základu určitý objem dat a tím pádem rozlišení a velikost, které vám dovolují s ním posléze pracovat třeba v tiskové úpravě. A v ten okamžik vás zajímá jediné – poměr rozlišení a velikosti v centimetrech.

Přestože objektivy a fotoaparáty v mobilních telefonech jsou čím dál lepší, obrázky, pořízené jakýmkoliv smartphonem, jsou logicky menší, než třeba z profesionální zrcadlovky. Což pro použití na internet nebo posílání emailem a na sociální sítě vůbec nevadí. Spíše naopak. Jenže, co v situaci, kdy by jste přeci jenom rádi měli váš obrázek větší?

Nabízí se jediné řešení: Použít některý ze softwarů a fotku “nafouknout”. Pro použití na klasických počítačích jsou populární například Fractal nebo Perfect Resize 7 PRO. Pamatuji se, jak jsme jednu z verzí prvního z uvedených programů před lety opakovaně používali v začátcích digitální fotografie pro zvětšování dat snímků, aby byly použitelné pro tisk v časopisu. Uf, to byly časy:-) Ale doba pokročila a nyní si podobně koncipovaný algoritmus můžete dopřát i pro svůj iPhone, iPod Touch a iPad právě ve formě app Big Photo. Ostatně, zvětšení fotky je to jediné, co tahle app umí. A to až o úžasných 600% !!! Má v sobě sice i základní editor pro ořez, ale ten není podstatný. Hlavní efekt – dopočítávání dat – je velmi vydařený. A v tuto chvíli neznám jinou, podobně udělanou app, která by fungovala tak dobře, jako právě Big Photo. Dodám jenom, že app funguje jako univerzální, tudíž se dá použít jak pro iPhone a iPod Touch (tam se vám to může hodně hodit), tak  pro tablet iPad. Mimochodem, aplikace umí pracovat s těmito formáty: png, jpg (jpeg), gif, tif (tiff), bmp, ico, cur, xbm. Koupíte ji za základní cenu 0,79,- eur. Odkaz na App Store.[app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/big-photo/id513663883?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]

Ukázka “dopočítání” fotografie pomocí app Big Photo na iPadu:

Po nahrání fotografie z galerie (viz obrázek v článku nahoře) zvolíte vlevo tlačítko RESIZE a zobrazíte originální data snímku.

Pomocí funkce SCALE FACTOR zvolíte novou velikost rozlišení v procentech (a zároveň v pixelech). Já jsem v tomto konkrétním případě vybral zvětšení o 400%. Nejvíce je možné použít až 600%.

Pak už stačí jenom počkat, až si iPad (nebo iPhone) data “přechroupe” a automaticky uloží v nové, “dopočítané” verzi zpět do galerie Camera Roll.

P.S. Výchozí snímek jsem pořídil aplikací 6×7, který měl v originálu při rozlišení 300 dpi velikost zhruba 15×13 cm a v “rozbaleném” stavu cca 8MB.  Po použití app Big Photo a volbě 400% zvětšení se snímek dostal při rozlišení 300dpi na parametry cca 60×52 cm a 127MB.