Color Splash+ FX app – jemný editor

Záměrně "nedotažená" akce. Všimněte si ostrého přechodu zelené barvy...:-(

Na tuhle app jsem narazil při krátkém rozjímání v inspirativním prostředí hlavního prostoru Národní technické knihovny v Praze po mém workshopu iPhone fotografie s účastníky iConPrague. Tak nějak jsem měl nutkání si proletět novinky a ejhle. Tahle jasně zabrala. Color Splash+ FX není zdaleka jediným nástrojem pro kolorování vašich fotek a kreseb, které v App Store objevíte. Osobně jsem si ji velmi rychle oblíbil a po několika dnech můžu směle tvrdit, že patří k těm nejlepším, které jsem měl možnost testovat.

Důležitá rada: Kolorování pomocí podobných editorů je spíše pro klidnější, mírnější povahy:-) Zkrátka, chce to trochu cviku a trpělivost. A taky několik pokusů, než budete s výsledkem zcela spokojeni. Pro zajímavost, většině iPhone fotografů, které znám, stačí hbitá a jednoduchá úprava v nějaké editační app. Trochu zesvětlit, nějaký ten filtr, saturaci a hotovo. A šup s tím na Instagram:-) Mnoho pokročilejších tvůrců ze zahraničí, kteří se chtějí odlišit, však v poslední době stále častěji používá náročnější postupy, které chtějí svůj čas. Znám takové-a netvrdím, že jsou to ti nejlepší-kteří dokáží strávit úpravou jednoho motivu i několik hodin či dnů, než zveřejní na svém blogu a sociálních sítích finální verzi. Sám s touhle náročnou cestou také zápasím a jsem spíše ve fázi trénování:-)

Color Splash+ FX app foto 2

Ale zpět z novince. Barevné “řádění” vás v ní bude bavit. Je vážně povedené a chce to jen vydržet. Skvěle je postavené celé rozhraní app, v němž se velmi rychle zorientujete. K dispozici je sada slušných filtrů pro základní “odladění” fotografie nebo kresby. A nechybí ani výkonný editor, kterým provedete známé kroky, jako změnu odstínu, sytosti, ostrosti, výřez, otočení, jas, vinětaci, kontrast a mnoho jiných funkcí.

A nyní technická vsuvka pro neznalé. Nelekejte se, pokud si do editoru z galerie Camera Roll nahrajete ryze barevný snímek a on se vám začne zobrazovat v editačním prostředí aplikace černobíle. Je to správně. Cílem je, aby jste mohli pracovat od základu na postupné změně barevných ploch a částí bez vnějšího, původního vlivu barevnosti obrázku. Bezvadné jsou navigační lišty pod ikonkou s názvem Brush, kde lze celkem jemně ovlivnit velikost nástroje, kterým kolorujete. A také měkkost a prolnutí (krytí) v kritických částech a detailech obrázku. Pokud se vám “tah” nepodaří, lze se v krocích vrátit zpět. Doporučuji proto postupovat spíše v kratších tazích.

Color Splash+ FX app foto 4

Stejně tak si na spodní navigační liště můžete překliknout na Original Color a pracovat s původní vrstvou snímku, případně Gray, pomocí níž lze opravit a vyladit některé detaily a překrytí barev. Naprosto zásadní pomůckou při práci na obrázku je ale možnost zoomování na detail. Místa, která v celkové ploše displeje zkrátka netrefíte – zejména pro nás s většími prsty  je to někdy problém – si můžete nazvětšovat. A sice typickým gestem dvou prstů směrem od sebe. Tak, jak jste zvyklí třeba při zvětšování (přibližování) stránek z webu.

P.S. Pro úpravu a rychlé ukázky kolorování jsem použil 2 snímky, které v předchozí fázi byly upravovány v jiné app a přetvořeny pomocí sketch efektu na kresbu. Pouze v případě fotografie “figuríny” se jedná o fotku. Na ní jsem navíc ponechal záměrně některé “nedotaženosti” a chyby…Přechody a detaily se dají ale vytvořit vskutku plynule. Color Splash+ FX je v nabídce za vyšší cenu 2,69,- eur. A myslím, že zcela oprávněně. Pokud vás app zaujala, link ke stažení pod článkem.

DODATEK: App byla později přejmenována na Color Sensation…Viz Odkaz do App Store.[app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/color-splash+-fx/id573479719?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]