Decim8 app – Film je definitivně mrtvý

Film je mrtvý, zapomeňte ! Přesně touhle větou se vývojář Kris Collins řídil, když navrhoval fotoaplikaci s velmi podivným názvem Decim8. Rozhodl se zkrátka jít proti proudu a zapomenout na všechny ty stovky app, které se snaží napodobit a připomínat různé lomo, retro a cross proces efekty a vzbuzovat v uživatelích dojem, že “klasický film” (přestože v digitální éře) stále žije:-) Beru jeho prohlášení trochu jako marketingový tah, protože o skutečně klasickém filmu si můžeme v běžné fotografické praxi nechat už pěkně dlouho jenom zdát, ale proč ne:-) Decim8, se kterým Kris zhruba před rokem vstoupil do App Store je ryze “deformační” aplikací, od níž můžete čekat jen a pouze rozbíjení obrazu a přeskupování pixelů.

Ostatně, pojmenujme si to, jak chceme, protože pravidla tu skutečně neexistují. Aplikace zkrátka disponuje sérii přednastavených algoritmů, které vám z každé fotografie vytvoří naprosto nečekaný obraz s prvky chaosu, roztříštěnosti, dramatičnosti i rozbitím struktur. Jedním slovem psycho:-) Když jsem app Decim8 zkusil poprvé, byl jsem skutečně trochu zmatený. A to nejen z výsledků, ale v prvním okamžiku také z ovládání. Šlo mi trochu proti srsti, ale při zhruba desátém pokusu už jsem si vytvořil správné návyky a vše poračovalo hladce.  Chce to se na začátku zkrátka trochu zorientovat v uspořádání menu a funkcionalitách. K dispozici máte v základní nabídce 17 deformačních efektů, které se ale dají vzájemně kombinovat, takže další a další pokusy a výsledky bývají ještě mnohem “šílenější” 🙂  Ostatně, sám Kris kromě jiného často varuje: POZOR! Tahle aplikace je schopna vám kompletně zničit váš obraz !!!

Banka velmi netradičních efektů:

Pokud bych měl přidat své vlastní varování, potom: POZOR! Tahle aplikace vám nikdy nedovolí zopakovat tentýž efekt dvakrát. Jinými slovy, nemáte šanci nikdy pomocí ní vytvořit ten samý obraz na druhý pokus, ačkoliv jste použili pro výchozí vstup stejnou fotografii. Zkrátka vabank.

Vybraný algoritmus právě deformuje obraz:

A tady je výsledek:

I přes první nedůvěru a rozpaky doporučuji tuhle aplikaci vyzkoušet. Navzdory tomu, že je placená, může vás posunout o krůček dál ve vašich experimentech s iPhone fotografií. Zapomeňte na nostalgické “plastic” filtry a lomo efekty. A zkuste moderní, kreativní destrukci digitálního obrazu se svým telefonem. Pokud vás Decim8 láká, potom si ho můžete stáhnout za částku 3,59,- eur. Viz Odkaz do App Store.[app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/decim8/id392720563?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]

P.S. Podívejte se na několik ukázek deformace obrazu app Decim8:

Před úpravou:

Po úpravě:

Před úpravou:

Po úpravě:

Před úpravou:

Po úpravě:

Pokud vás zajímá, co všechno se dá s touhle app “vyvádět”, doporučuji se podívat na FLICKR skupinu, která se věnuje výhradně tvorbě s Decim8. Najdete ji TADY: