Nový systém toho umí hodně, vše ale zůstává na první pohled spíše skryto. Je však jasnou evolucí samotného iOS 7 a přináší i lehké vylepšení nativní aplikace fotoaparát.
Od samotného představení to trvalo několik dlouhých měsíců. 17. září se však všichni uživatelé iOS zařízení konečně dočkali a ostrá verze tohoto systému byla nabídnuta ke stažení a instalaci. Co tedy přináší nám – mobilním fotografům?
Časosběr
Na možnost natáčení tzv. time-lapse videí se dostanete, pokud přejedete mezi volbami možností snímání úplně doleva (či dolů v módu na šířku). Časosběr vám umožní natočit scénu v dlouhém časovém úseku, který se vám pak automaticky zrychlí a uloží do vaší galerie.
Větší kontrolu nad záznamem nemáte a nemůžete určit ani jeho rychlost, ta je automatická. Samotní vývojáři Instagramu nedávno přispěchali se zajímavou alternativou – aplikací Hyperlapse. V té si můžete ručně volit zrychlení samotného videa a hlavně disponuje zdařilou redukcí vibrací, pokud natáčíte záznam z ruky. U časosběru z nativní iOS aplikace totiž musíte počítat s tím, že každý záchvěv bude na záznamu vidět.
Samospoušť
V řadě u aktivace blesku, funkce HDR a přepnutí na přední kameru přibyla ikona hodin. S tou máte možnost nastavit časovač spouště. Na výběr jsou jen tři a deset vteřin. Po stisknutí spouště pak na displeji vidíte odpočet a při každé uplynulé vteřině blikne i zadní přisvětlovací dioda.
U starších iPhonů má tato funkce význam, protože díky jejich ostrým bokům jej můžete položit na rovnou plochu. U nových iPhonů 6 a 6 Plus budete muset použít stativ. Na druhou stranu můžete při použití samospouště decentně vymezit třes, který chtě nechtě při stisknutí spouště vykonáte a to ať už tapete na displej, nebo tisknete tlačítko pro zesílení hlasitosti.
Úprava jasu
Pokud zaostříte na nějaký bod, tak se vám vedle ostřícího čtverce zobrazí ikona slunce. Ta symbolizuje jas a jejím tažením přidáváte nebo ubíráte na jeho intenzitě. Musíte se však displeje dotknout sami, pokud je ostření automatické, symbol slunce se nezobrazí – když na jednom místě prst přidržíte, AE i EF si ručně vypnete.
Poslední „novinkou“ je možnost pořizování panoramatických snímků v iPadech mini s retina displejem a v iPadu Air. Použití této funkce v tabletech obecně je však spíše diskutabilní. Nicméně tu možnost máte.
Nových filtrů ani možnosti přidávání rámečků jsme se nedočkali. Což je možná i dobře. Od toho máme jiné aplikace. Systém iOS 8 jim totiž otevírá dveře dokořán. O to, co to má za následek v aplikacích třetích stran, vás neochudíme. Již nyní připravujeme článek o aktualizacích těch nejzásadnějších aplikací.