iOS 8 a zmizelé snímky v aplikaci Obrázky

Po nainstalování nového systému od Applu mnozí s hrůzou zjistili, že jim zmizely snímky z aplikace Obrázky, kam se po vyfotografování nativní aplikací fotografie ukládaly. Netřeba plašit, snímky nikam nezmizely, jen nejsou všude tam, kde doposud byly.

Většina uživatelů, mezi kterými jsem byl i já, používali pro prohlížení svých snímku v aplikaci Obrázky primárně záložku Alba. Tam na prvním místě byly právě vaše snímky řazeny chronologicky, bez bližšího třídění. Našli jste zde i alba svá, ručně vytvořená, anebo ta, které si tam přidala aplikace třetí strany – svou složku zde měla i panoramata a videa. S iOS 7 Apple přispěchal s rozšířením samotné obrázkové aplikace a přidal do ní záložku Obrázky – to aby se to nepletlo s názvem aplikace.

iOS 8 Alba

 

V ní jste mohli procházet vaše snímky napříč časem i místem a i zde „pokročileji“ vyhledávat. Protože asi nebyla tak využívaná, jak si vývojáři představovali, tak na uživatele s iOS 8 ušili boudu. Všechny své snímky, které ve vašem zařízení máte, tak naleznete pouze a jen zde – v první záložce aplikace Obrázky s názvem Obrázky.

iOS 8 Obrázky 2

 

Aby uživatel nebyl tak úplně zmaten, do Alb přibyla možnost nahlédnout alespoň na ty fotografie, které nejsou starší třiceti dní. Album se jmenuje Naposledy přidáno a vypadá tak, jak jste byli všichni zvyklí. Jakmile ale uplyne třicet dní od jejího pořízení, už ji zde nenajdete. Ostatní alba, ať různých aplikací, či ty vaše, zde zůstala zachována.

iOS 8 Naposledy přidáno

 

Spolu s Naposledy přidanými fotografiemi přibylo i album Naposledy smazáno. Pokud si v iOS 8 smažete snímek, přesune se vám do tohoto alba jakoby do koše. Ten zde bude také čekat po již zmíněných třicet dní, než s ním bude definitivní ámen. Naštěstí můžete toto album promazávat jak po jednotlivých snímcích, tak je všechny odstranit jedním šmahem, jako  kdybyste vysypali koš. U každé fotografie pak vidíte počet dní, za jak dlouho bude automaticky smazána.

iOS 8 naposledy smazáno 1

 

Je to sice malý krok pro Apple, ale velký krok pro mobilní fotografy a evidentně i pro vývojáře různých aplikací. Kámen úrazu je totiž v tom, že pokud chcete v nějaké aplikaci snímek načíst, tak ta vám nabídne pouze možnost vyhledávání v Albech a Obrázky ignoruje. Někteří vývojáři zareagovali rychle a v jejich aplikacích již lze vybírat z alba All Photos, které právě Obrázky supluje (Mextures, Snapseed), u jiných však máte zatím smůlu (VSCO Cam). Za následek to má to, že pokud snímek nemáte v některém albu a je starší třiceti dní, do aplikace jej nenačtete.

iOS 8 Mextures

 

Zde se váže ještě jeden problém s Naposledy smazanými snímky. Pokud budete nahrávat své fotografie třeba do cloudové aplikace Dropbox, tak ta místo smazaných snímků ukazuje jen bíle plochy. Klidně se tak může stát, že zde budete mít několik řádek ničeho. Pokud snímky z Naposledy smazaných odstraníte, naštěstí zmizí i tyto bílé plochy.

iOS 8 Dropbox před smazáním

iOS 8 je mladý a živý systém a jistě dozná ještě mnohých změn. Osobně by mi však rozhodně nevadilo, dělat změny spíše k lepšímu, než k vzteku mnohým uživatelům, potažmo i vývojářům aplikací, kteří snad brzy přispěchají s kýženými aktualizacemi. Pokud však již je nějaký titul „mrtvým“ (po delší dobu neaktualizovaným) je toto asi poslední hřebíček do jeho rakve.

iOS 8 Dropbox po smazání