iPhone 14 má mít 48Mpx fotoaparát. Jak bude fungovat?

iPhone 14 fotoaparát

iPhone 14 se blíží a příští rok na podzim jej Apple uvede. Proslýchá se, že hlavní fotoaparát čeká zásadní navýšení rozlišení. Proč a k čemu?

Znovu se spekuluje o tom, že příští rok iPhone 14 Pro bude obsahovat vylepšený 48megapixelový hlavní fotoaparát. Jednalo by se o ten prostřední, který nyní v iPhonech 13 dosahuje rozlišení 12 Mpx. Ultraširokoúhlý a teleobjektiv se měnit, co do rozlišení, nemají.

iPhone 14 chce dohnat konkurenci?

Analytik Ming-Chi Kuo ve své zprávě na začátku tohoto roku uvedl, že modely iPhone 14 Pro mohou podporovat výstup 48 megapixelů i 12 megapixelů. Toho by bylo pravděpodobně dosaženo pomocí procesu známého jako pixel binning. Tato funkce se už používá na některých chytrých telefonech se systémem Android, jako je Samsung Galaxy S21 Ultra, spojuje data z několika menších pixelů na obrazovém snímači fotoaparátu do jednoho „super-pixelu“ pro lepší citlivost při slabém osvětlení.

Pixel binning je výhodný, protože pouhé zvýšení megapixelů při zachování stejné velikosti snímače fotoaparátu vede k menším pixelům, které obecně zachycují méně světla. To zase vede k nižší kvalitě fotografií při slabém osvětlení. Pixel binning by umožnil modelům iPhone 14 Pro pořizovat fotografie s vysokým rozlišením 48 megapixelů za jasných podmínek a 12megapixelové fotografie za špatných světelných podmínek, které jsou stále vysoce kvalitní.

Na Galaxy S21 Ultra ve výchozím nastavení pořizujete 12megapixelové fotografie, přičemž v aplikaci fotoaparátu je k dispozici přepínač pro fotografování 108megapixelových fotografií. To je ideální pro většinu uživatelů, protože fotografie s vysokým rozlišením jsou datově velké a mohou zabírat spoustu úložného prostoru. Jedna 108megapixelová fotografie pořízená Galaxy S21 Ultra může mít velikost souboru například 16 MB, zatímco průměrná 12megapixelová fotografie má velikost přibližně 2–3 MB.

Zvedne se i rozlišení videa

Kuo očekává, že nový 48megapixelový širokoúhlý objektiv iPhonu 14 Pro bude podporovat nahrávání 8K videa oproti současnému 4K. Také dodává, že videa ve vysokém rozlišení by byla vhodná pro sledování na náhlavní soupravě Apple AR/VR, která by měla být uvedena na trh příští rok.

Kuo nakonec věří, že kvalita fotoaparátu modelů iPhone 14 Pro pozvedne fotografování fotoaparátem mobilního telefonu na novou úroveň. Ostatně, tak to bývá s každým novým modelem iPhonu.

Zdroj: Macrumors.com

Tags from the story
,