Marksta app – od fotografa z AFP

Velmi povedenou fotoaplikaci pro tvorbu vodoznaku a tím pádem i  “podpisu” svých fotografií představil tento týden uznávaný fotoreportér událostí John D McHugh z agentury AFP, který často působí v krizových a válečných oblastech, například v Afghánistánu. Marksta app není první a rozhodně ani poslední aplikací, která podobnou funkci umožňuje. Nicméně je to doposud nejlepší, kterou jsem měl možnost vyzkoušet.  Je skvěle promyšlená, má fantastické a přehledné rozhraní, a dovoluje spoustu rychlých úprav. Především pak rychlé “označkování” fotek pomocí často používaných znaků © (copyright) @ (zavináč) a # (hashtag). A nejen to. Dovoluje skvěle pracovat s výběrem barevnosti, linek pro ohraničení, ale také sadou fontů písma. Aplikaci se  fotoreportér John D McHugh rozhodl vytvořit, aby snadno a rychle chránil autorská práva u svých fotografií. Jak si ostatně posteskl v aktuálním rozhovoru pro magazín British Journal of Photography, štvalo ho v poslední době čím dál více, jak se fotografie stále více kradou. A to zejména na internetu a z profilů sociálních sítí. “Vytvořil jsem aplikaci Marksta, protože mě unavuje a štve, kolik lidí krade moji práci z webu,” říká John D McHugh v interview a dodává “Často pracují v neuvěřitelně nebezpečných situacích, abych ukázal světu tvrdou realitu války a revolucí. To se nedá popsat, jak frustrující je, když později najdu své fotografie někde online, aniž bych o tom vůbec dostal zprávu nebo z toho cokoliv měl.”

Johna,  který kromě tradiční techniky používá při své práci fotožurnalisty často i svůj iPhone,  zkrátka štvalo, že si každý kopíruje a krade, jak se mu zlíbí. Sám přitom vidí v online prezentaci své práce velký smysl. Vadí mu nicméně, že by pod ní neměl být podepsaný.  “Chci, aby lidé věděli, že je to moje. Ať už za úplatu, nebo jen kvůli sebeprezentaci. A nenašel jsem žádný jiný způsob, než do fotek vložit své  jméno, ” upozorňuje fotograf.

Marksta app je v prodeji za 1,79,- eur. Viz Odkaz do App Store.[app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/marksta/id589118011?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]