Mattebox app – podle Konica Hexar

Zatímco jiní vývojáři se předhánějí v tom, kdo dokáže „nacpat“ do své fotoaplikace co nejvíce efektů a rámečků, Ben Syverson se vydal úplně jinou cestou. Při tvorbě svojí app, kterou pojmenoval Mattebox, se inspiroval oblíbeným a z dnešního pohledu zastaralým fotoaparátem na kinofilm, legendárním modelem KONICA HEXAR. A zdá se, že se trefil do černého, protože zájem o jeho novou app mezi iPhone fotografy roste a počet stažení jeho aplikace taktéž. A to i navzdory faktu, že patří k těm dražším.

Sám autor aplikace o ni říká, že: „Je to fotoaparát, který poskytuje větší kontrolu s menším počtem ovládacích prvků.“  A z toho je potřeba vycházet, protože většina příznivců fotoaplikací a kamer pro iPhone, si navykla, že jejich app budou dělat „kouzla a čáry“. V případě Matteboxu tomu tak rozhodně není. Prioritou menu  je opravdu jednoduchost  a ovládání prstama pomocí gest. Je třeba si to „ohmatat“ a vytvořit si návyky, nže začnete Mattebox plnohodnotně používat. Jedno je jisté. A sice, že se téhle novince se nedají upřít její přesné fotografické výsledky. Už se docela těším, až bude lepší počasí a vyzkouším možnosti aplikace v terénu při různých hladinách osvětlení.

Jeden ze snímků vyfocený aplikací Mattebox z galerie webu vývojáře Bena Syversona. Najdete ji  ZDE.

Co Mattebox nabízí:

– jednoduchost a plnou podporu ovládání dotykem různými gesty

– 32-bitový kanál pro co nejpřesnější fotografické výsledky

– možnost ořezu snímku ve formátech 1×1, 6×7, 4×5, 4×3, 2×3, 16×9 a 2.35×1

– 8 základních typů filtrů

– dotykem měnit saturaci, expozici, barevnou teplotu, zesvětlení a ztmavení, vinětaci

– spoušť s možností uzamčení naostřené scény a posléze teprve naexponování snímku

– zpětnou informaci o ISO snímku a času, kterým byl exponován

UPOZORNĚNÍ: Vzhledem k nastavení a typu aplikace se domnívám, že někteří začínající iPhone fotografové by mohli být po jejím stažení zklamání. Vlastně bych tuhle app doporučoval spíše pokročilejším autorům, přestože paradoxně její ovládací prvky a menu patří k těm nejjednodušším. Ale je to jen doporučení, volbu nechám na vás:-)

Útrata za Mattebox není malá, Ben Syverson si ji cení na 3,59,- eur. Takže je to ke zvážení. Doporučuji před rozhodnutím, zda ano či ne, podívat se na přiložené promo video. Případně si přečíst reakce uživatelů, kteří si app už koupili. Jisté ale je, že tahle drahá app se vcelku dobře prodává:-)

Odkaz do App Store.[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/mattebox/id452438265?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]

Velmi povedený web autora Bena Syversona k téhle app doporučuji před nákupem navštívit ZDE.