MPro app – černobílá a už má i TIFF

A je tu žhavá novinka pro dnešní den – fotoaplikace MPro, která zcela určitě strhne pozornost mnoha iPhone fotografů, co rádi tvoří černobíle. A hlavně, kteří čekali dlouhou dobu, zda-li se na trhu konečně objeví app s možností ukládat obraz v bezeztrátovém formátu TIFF. Pokud netušíte, o co se jedná, dejte si ryhlé miniškolení na Wikipedii🙂 Mezi tvůrci iPhone fotografií se o tom hovoří už dlouho. Osobně nemám potřebu mít v telefonu možnost ukládat snímky právě v tomto formátu, nicméně pravdou je, že spousta lidí mu dává přednost před tradičním a více rozšířeným formátem JPEG. Ale to už zacházíme příliš do detailů. Pro nás je důležité, že dnešní den se zapíše do krátké historie iPhone fotografie tím, že se v App Store objevila první, plnohodnotná app s uvedeném formátem TIFF. A současně, že máme opět trochu větší výběr v kategorii fotoaplikací pro práci výhradně s čenobílou fotografií:-)

S MPro jsem ráno provedl rychlý test, který hodnotím vesměs pozitivně. Ve srovnání s konkurencí, jakou reprezentují třeba StreetMateDramatic Black & White, Hueless, případně 645PRO , dále 6×7 a nebo skvělý Mattebox, které však dovolují pracovat i s barvou, si nováček MPro nevedl špatně.

Aplikace rychle naběhne a netrvá ji dlouho ani ukládání snímků v již zmiňovaném, plnohodnotném formátu TIFF. Snímek automaticky „spadne“ do galerie iPhonu Camera Roll. Na disleji máte k dispozici 4 základní ovládací tlačítka, plus páté, kterým je tradičně spoušť fotoaparátu.Velmi dobře a přehledně je vymyšleno nastavení jednotlivých položek jako typ souboru (TIFF, JPEG HIGH a JPEG LOW), formát (4:3, 3:2, 1:1), velikost souboru (u mého iPhone 4 je to 5, dále 2 nebo 0,7 megapixelů), pak 5 stylů tónování (plus jeden HARD navíc)  a šest filtrů. Po chvilce focení je můj první dojem z téhle novinky jednoznačně pozitivní, a nebál bych se ji doporučit každému, kdo to myslí „vážněji“ s černobílou iPhone fotografií. Počítejte s tím, že si musíte vytvořit návyky a s app se „sladit“. Výsledky, zejména co do kvality a zpracování dat, jsou ale vážně fantastické. Když jsem ráno udělal pár testovacích snímků, vyzkoušel jsem hned jeden z obrázků protáhnout programem Photoshop v počítači, abych na velkém monitoru zjistil, s jakými daty mám tu čest. A zároveň, s jakou velikostí v centimetrech při daném poměru stran fotografie a rozlišení v DPI, můžu počítat.

Takže…Při otevření „syrové“ fotky, uložené při focení v TIFF formátu, se dočkáte souboru, který má v nerozbalené podobě bezmála 5MB, přičemž v rozbalené získáváte snímek o velikosti 91x68cm při 72DPI. A při převodu na tiskových 300DPI se dostanete na velikost v ploše cca 22x16cm. Opakuji, že to vše s iPhone ve verzi 4, nikoliv tedy poslední generace 4S !!! Myslím, že částka 1,79,- eur, kterou jsem za novinku MPro app utratil, byla dobrá investice:-) Pokud to časově vyjde, přinesu v týdnu podrobnější text. Jestli vás app zaujala už nyní, skočte po ní:-) Viz Odkaz na App Store.[app url=“https://itunes.apple.com/cz/app/mpro/id540292572?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]