Perfect B&W app – černobílá krása

Vývojářské studio OnOne Software, které se až dosud věnovalo především tvorbě a prodeji programů pro úpravy fotografií na desktopech, se rozhodlo vstoupit na trh s iOS aplikacemi a vypustilo do App Store „mobilní“ verzi svého programu Perfect B&W. Jak už sám název napovídá, jedná se o fotoaplikaci, která je určena primárně pro editaci černobílých fotografií. OnOne tým čerpá ze svých dlouholetých zkušeností a bohaté databáze filtrů a stylů, které jeho vývojáři tvoří právě pro sadu programů pro stolní počítače. A je to znát i u nově uvedené aplikace pro iPhone a iPad. Skvělé a „vyladěné“ jsou hlavně filtry, které si můžete vybrat pro editaci v základní nabídce. Najdete jich tam celkem 18, přičemž každý z nich se dá dodatečně ještě upravovat a měnit.

Perfect B&W app fotoA to jak zásadně, tak s velmi jemnými odchylkami. Ovlivnit přitom můžete i řadu dalších funkcí. Tradičně třeba jas, kontrast, kresbu v detailech (nebo spíše doostření), barevné filtry pro černobílou fotografii, rozostření, sytost a barevnost tónů…Vinětaci, ale i orámování. K tomu slouží klasické ovladače v podobě „jezdců“ a rolerů, ale také postranních lišt, které ukrývají nenápadné menu s dalšími funkcemi.Moc pěkná je třeba možnost volby „citlivosti“ filmu a tím pádem zrnitosti v obraze podle tradiční hodnoty ISO, v tomto případě v rozsahu od 400 až 3200. Fotografové vědí a tuší, o čem je řeč, těm ostatním doporučuji odkaz na wikipedii.

Perfect B&W je velmi dobře postavená app, s níž si porozumí nejen zkušenější uživatel, ale i začátečník. Bez problémů s ní můžete vytvořit elegantní, tajemné, romantické, ale i dramatické snímky. Mimochodem, sekvenci úprav, kterou provedete u konkrétního obrázku,  se dá pojmenovat a uložit jako samostatný preset. A tradiční doporučení na závěr. Jedná se o univerzální app, takže v případě nákupu, který je stanoven na cenu 1,79,- eur, získáváte nástroj nejen pro iPhone a iPod Touch, ale také tablety iPad a iPad Mini.

Dodatek z 19.10. 2013: Aplikace aktuálně bohužel již není v nabídce App Store.