Aktuální modely 5S a 5C: Šance pro nové iPhone fotografy

Apple včera představil očekávané nástupce iPhonu 5, modely 5S a 5C. Nevím, jak vy, ale já jsem z pohledu mobilní fotografie nadšený. A to zejména kvůli první “levnější” verzi s označením “C”. Jistě, už měsíce před oficiálním představením se objevovaly zprávy o tom, jak bude mít vrcholný iPhone 5S fotoaparát s 10, 12 či dokonce 14 megapixely (MP). A že inženýři z Cupertina konečně pochopili, že je někdo předběhnul a nasadil na trh “nepřekonatelné” mobily konkurenčních značek s 18-ti či dokonce 41-ti MP. Omyl. Závod v počtu megapixelů není cesta. A jsem rád, že se Apple drží “svého kopyta”.

Ano, i já jsem předpovídal, že nový 5S dostane 10-12 MP, ale zároveň jsem několikrát prezentoval, že mě osobně by ve vztahu k iPhone fotografii stačily už navždy parametry iPhonu 5. Ten se nicméně v Cupertinu rozhodli “zaříznout”. Nebudou ho nadále nabízet ve svém portfoliu a po doprodání zásob zmizí. Proč? Protože zkrátka není důvod nechat nabobtnávat sklady a portfolio přebytečným počtem velmi podobných modelů. Zkrátka a dobře: Tady máte dva nové modely. Ten nejvyšší, dražší, vrcholný, prostě nej…(říkejme mu, jak chceme) a proti němu levnější, dostupnější variantu s výbornými parametry, které jsme už poznali a tudíž na ně můžeme s jistotou vsadit.

Podtrženo, sečteno:

– iPhone 5C: Vychází z iPhone 5. Používá stejně výkonný procesor A6, má čtyřpalcový Retina display i zadní 8MP kameru. Oproti “pětce” má sice plastové tělo, ovšem jako materiál výrobce použil tvrzený polykarbonát, který zevnitř jistí ocelová konstrukce.  Novinkou je možnost vybrat si z několika barev. Prodávat se bude v zelené, bílé, modré, růžové a žluté úpravě. Z mého pohledu je zásadní i příslib baterie s lepší výdrží. Ano, i to je pro nás, iPhone fotografy velmi důležité ! Pak tu máme novou HD přední kameru a rozšíření podpory LTE, což se nás, na domácí půdě zatím bohužel netýká, že ano:-( Nicméně, skvělý a důstojný nástupce “pětky” za nepochybně lepší cenu. Osobně si umím představit, že z pětky klidně přejdu po čase na 5C.

iPhone 5C promo foto

– iPhone 5S: Zásadním vylepšením z pohledu fotografie oproti předchůdci-iPhonu 5, je nová funkce BURST MODE. Tedy možnost rychlého (Apple prezentuje až 10 snímků za vteřinu), sekvenčního snímání. Přístroj při použití téhle novinky dokonce umí sám vygenerovat a nabídnout uživateli nejlepší snímek z deseti po sobě nafocených. Ostatní vzápětí může rychle smazat. Tuhle “vychytávku”, kterou někteří majitelé využijí nejen při akčních záběrech na ulici, ale třeba i focení rodinky na výletě, dovoluje verzi “S” nový procesor A7. Vedle něj vrcholný model obsahuje také speciální koprocesor M7, který se stará o monitorování pohybových senzorů – kompasu, gyroskopu a akcelerometru. Vylepšit se povedlo i světelnost objektivu, která se snižuje z f/2,4 na f/2,2. Někomu to může přijít jako banalita, ale v praxi se posun clonového čísla směrem dolů může hodit zejména při fotografování v horších světelných podmínkách. Ostatně, možná i proto přibyla další nová funkce, kterou je zdvojené LED světlo (blesk) pro lepší nasvícení fotografované scény či objektu. A pak tu máme ještě jemnější a tím pádem kvalitnější záznam obrazu díky zvětšení senzoru a dílčích pixelů na 1,5 mikronů. Tady je jasná rovnice více světla – lepší fotografie.

iPhone 5S promo foto

Že tohle není nic převratného ? Nemyslím. Místo jednoho modelu iPhone 5 tu máme dva, které se mu z hlediska parametrů pro fotografii až nápadně podobají. Nikdy dříve Apple nezacílil tak silně na segment uživatelů, kteří rádi fotografují a přitom doposud řešili vysokou cenu vždy aktuální verze iPhonu. Možná se pletu, ale věřím, že tenhle krok přiláká další potencionální uživatele iPhonu a milovníky mobilní fotografie. A to i u nás, v ČR, kde se obecně stále prezentuje, že iPhone je prostě předražený. Čemuž se ve srovnání se světem bohužel nedá moc oponovat.

Kompletní srovnání funkcí a parametrů iPhonů 5S/5C a pro “vypíchnutí změn” i staršího 4S si můžete prohlédnou ZDE.

P.S. Poněkud záměrně jsem v příspěvku vynechal hodnocení funkce videa a avizovaný příchod nové verze iOS7. Obzvlášť chystaná “sedmička” má pro fotografy řadu novinek a vylepšení. Určitě se k ní dostaneme v některém z dalších příspěvků. Oficiálně bude iOS 7 ke stažení 18. září. Těšíte se ?