Rozhovor: Světlohraní s Noahem Greerem

Noah Greer je americký iPhone fotograf, webdesigner a spoluzakladatel společnosti Modern Riot Nám, Instagramistům, je povědomá jeho přezdívka @vaderbreath. Pověstný je mimo jiné tím, že jeho mobilní fotografie jsou natolik ostré, že většina z nás nevěřícně kroutí hlavou nad tím, že nejsou foceny zrcadlovkou. Za poměrně krátkou dobu jednoho roku získal více než 80 000 věrných followerů. 

Co si myslíš o iPhone fotografii a jak bys svůj styl interpretoval? Já osobně bych ho popsala výrazy jako světlohra, přírodní harmonie, možná i radost z detailů a maličkostí. Jaký na to máš názor?

Obecně si myslím, že iPhone fotografie je skvělá. Přístroj samotný  má svá omezení, ale i výhody. Líbí se mi například způsob umístění objektivu fotoaparátu, dobře se s ním fotí záběry na úrovni terénu (tzv. „ground level shots“). Zároveň si můžete pohrát se zaostřením snímku a dosáhnout lepší hloubky ostrosti fotek. Líbí se mi tvá interpretace. Řekl bych, že je to odpovídající popis, ale pořád ještě zkoumám svoje možnosti a snažím se svůj styl rozvíjet. Seriózně fotit jsem začal až někdy před rokem, takže se pořád učím. Myslím, že na věci kolem sebe se prostě dívám z jejich vlastní perspektivy, aby byly zajímavější.

 Kolik času strávíš nad úpravou jedné fotografie ?

Asi 4 vteřiny, prostě kliknu na IG filter. Někdy minutu, když používám aplikaci Snapseed nebo cokoliv podobného. Většinou dělám opravdu rychlé úpravy. Někdy to přeženu nebo naopak, což může prodloužit celý proces. Ale stejně mám raději syrové snímky, které jsou jedinečné samy od sebe, takže editování  je potom už jenom takový „vylepšovák“.

Jaké používáš fotoaplikace?

Na úpravy již zmiňovaný Snapseed, dále GMY Vintique a Mextures. Potom Picfx, VSCOCam a Filter Storm, které jsou taky super. Na focení CameraPlus Pro.

Už jsi někdy svou práci vystavoval? Pokud ano, kde?

Fotografie ne. Jak už jsem zmínil, jsem v tomhle oboru docela nováček.

Často sdílíš svoje iPhone fotky na Instagramu. Co máš na něm nejraději a co tě na něm nejvíc štve ? Používáš i jinou síť podobnou Instagramu?

Na Instagramu se mi líbí možnost vidět a sdílet úžasné perspektivy se zajímavými lidmi z celého světa. V poslední době měl IG nějaké problémy, ale řeší se to. Řekl bych, že nás to všechny tak trochu štve, ale začíná se to zlepšovat. Žádnou alternativu Instagramu nepoužívám. Mám profil na Facebooku a nedávno jsem si založil Twitter. Uvidíme, jak to půjde. Mohla by to být sranda.

 Co bys doporučil čtenářům, kteří teprve začínají fotit s iPhonem/mobilem?

Hrajte si s tím. Hlavně se nenechte odradit, je to proces. Najde se v tom spousta potenciálu, jakmile porozumíte mechanismu.

Teď trochu off topic: Na tvém webu jsem si všimla, že jako vývojář si se podílel na mnoha projektech. Jen tak ze zvědavosti, vytvářeli jste web i pro nějakou známou osobnost/celebritu?

Zatím žádné celebrity, ale dělám na tom.

Pokud vás zajímá  fotografická tvorba Noah Greera, doporučuji navštívit jeho Instagram.