Panorama New Yorku focené iPhonem 6

V New Yorku jsem fotografoval již mnohokrát, a i když se to může zdát překvapivé, vždy jsem bojoval s váhou své fotovýbavy. Vydáte-li se na celodenní fotografování na Manhattan, nebo do jiných částí města, bez problémů nachodíte 20 až 30 km za den. Proto bych se s vámi rád podělil o poslední zkušenost, kterou jsem tam nabyl při mé poslední návštěvě.

Nedělní New York

Měli jsme za sebou náročné tři dny na veletrhu Photo Plus Expo, na kterém jsme představili naší novou iOS aplikaci pro fotografy – Fripito. A protože má tento titul za úkol inspirovat při hledání nových fotografických lokací, tak jsme neodolali a na doporučení z New Yorského průvodce, který pro nás napsala J.D. Cink, jsme se rozhodli vydat do Brooklynu – do DUMBu. DUMBO je několik bloků rozkládajících se mezi Brooklynským a Manhattanským mostem na východním břehu, které nabízí nádherné průhledy na oba mosty a panorama Manhattanu. Bohužel byla neděle, a tak se na turisticky exponovaných místech dal očekávat nekonečný dav turistů, což ve mě vyvolávalo velkou skepsi. Naší paradoxní záchranou se tak stalo počasí.

NY Panorama iPhone 6 1

New York je na podzim do počasí hodně nevyzpytatelný, takže po několika velice příjemných dnech s teplotou atakující 20 stupňů, jsme se ráno probudili do 6 stupňové zimy. Správně jsem tušil, že to bude znamenat výrazně méně turistů, a tak i šanci na pěkné fotografie. Ale co s technikou? Přestože jsem měl s sebou kompletní fotobatoh s dvojicí DLSR a sedmi objektivy, rozhodl jsem se tentokrát změnit strategii. Vzal jsem si s sebou pouze Canon EOS 7D s nasazeným objektivem Sigma 18-35 / 1.8 a iPhone 6. Rozhodl jsem se, že celý den se budu soustředit na širokoúhlé záběry.

NY Panorama iPhone 6 2

Sigma na APS-C čipu nenabízí zas až tak široký úhel záběru (skoro 29 mm po přepočtu na kinofilm), a proto jsem s ním fotil zejména různé odrazy na skleněných fasádách, detaily a několik nezbytných selfie. Na opravdu širokoúhlé záběry jsem používal funkci panorama, kterou nabízí přímo systémový fotoaparát iPhonu. Výsledek můžete vidět sami na několika ukázkových fotkách.

NY Panorama iPhone 6 3

 

Pár tipů pro focení panoramat iPhonem ve městě

Fotografování panoramat ve městě je o trochu komplikovanější než ve volné krajině. Fotograf se musí vypořádat hned s několika úskalími. V první řadě to jsou velké kontrasty. Měli jsme štěstí na sice studené, ale slunné počasí s mráčky, což znamená hodně světla směrem ke Slunci a velice hluboké a tmavé stíny. V takové situaci je ve městě lepší měřit expozici před zahájením panoramatu ve středních nebo lehce tmavších tónech, a pak pokračovat směrem právě ke Slunci. V krajině je výhodnější přesně opačný postup, aby nevznikaly přepaly, ale ve městě byste zcela ztratili kresbu ve stínech a z města by zbyl jen černý flek.

NY Panorama iPhone 6 4

Naštěstí iPhone 6 má velmi solidní dynamický rozsah a dle všeho provádí u panoramat automaticky softwarové HDR, takže výsledek je většinou lepší, než byste čekali. Jedinou výjimkou je situace, kdy je světla příliš a dojde ke vzniku prasátek na čočce nebo někdy dokonce i k bloomingu na čipu. To je dobře vidět na tomto snímku pořízeném z Jersey, na kterém se leskne zapadající slunce na Ground Zero.

NY Panorama iPhone 6 5

Druhým obrovským problémem panoramat ve městě je správně trefit horizont. Jakékoli vychýlení z vodorovné osy vás při následné úpravě u panoramatu stojí velký kus fotografie. Jakékoli vychýlení z osy panoramatu znamená výraznou geometrickou deformaci, která je u rovných linií domů o to výraznější. Jakýkoli náklon v ose Z pak znamená nemožnost panorama dokončit. Ve výsledku se připravte na to, že většinu záběrů budete opakovat klidně i pětkrát, než se zadaří, ale trpělivost je zde na místě. Většina popsaných chyb totiž nelze nějak rozumě v postprodukci snímku opravit.

NY Panorama iPhone 6 6

Třetím problémem, na který je potřeba se připravit, je mnohem důležitější plynulost pohybu při snímání panoramatu. Ve volné krajině si software s nerovnoměrným či lehce přerušovaným pohybem při snímání panoramatu hravě poradí. Ve městě je snímek plný linií a na těch se jakákoli nepřesnost zcela fatálně projeví ostrým zubem. Chce to cvik a v mrazivém počasí i pravidelně zahřívat ruce, ale když už se to povede, tak to stojí za to. Přiznám se bez mučení, že jsem byl chvílemi sprostý jak náš pan prezident. Ještě že v New Yorku česky nerozumí úplně každý, i když u stánku s limonádou pod Brooklynským mostem nás slečna pozdravila hezky česky.

 

Kde fotit

Nakonec bylo focení tak super, že jsme nachodili skoro 20km a naše plánovaná trasa se výrazně protáhla. Začali jsme na zastávce metra High Street, která je první Brooklynskou na trasách A a C. Odtud jsme pokračovali pěšky. Prošli jsme od Brooklyn Bridge parku pod Brooklynským mostem, pokračovali do DUMBA, kde jsme si na Water Street dali i oběd. Pěšky jsme přešli Brooklyn Bridge na dolní Manhattan. Prošli jsme kolem radnice k Two World Trade Center, odtud na západní břeh a trajektem přejeli do Jersey. V západu slunce fotili panorama Manhattanu a trajektem se nakonec vrátili i zpět. Pokud chcete podrobnější návod a konkrétní spoty, rozhodně mohu doporučit průvodce “My Private New York” od J.D. Cink v aplikaci Fripito.