Proměňte iPhone v retro fotoaparát

Vypadá jako retro fotoaparát, ale není to tak úplně fotoaparát. Výrobce ho pojmenoval Gizmon a uvnitř se neskrývá nic jiného, než..? IPhone 4 nebo 4S! Takhle novinka, která se nečekaně objevila teď před koncem roku na webu FOUR CORNER STORE, je spíše doplňkem – hračkou, než vážně míněným pokusem o propojení telefonu iPhone a kompaktního fotoaparátu jako těla. Zdá se ale, že autoři míří na trh ve správný okamžik. Konceptů, které se pokoušejí nabídnout právě propojení dvou zmiňovaných komponentů dohromady, se letos vyrojilo několik. A majitele iPhonů lákají. Je to jen dalším důkazem toho, že myšlenka použít iPhone jako “srdce” nějaké dobře konstruovaného těla fotoaparátu se všemi funkcemi a aplikacemi, které jsou k dispozici, iPhone fotografy nějakým zvláštním způsobem fascinuje.

Budiž, nic proti tomu. Osobně se mi třeba velmi zalíbil návrh studia Black Design Associates s názvem i9, o kterém jsem psal zhruba koncem léta. Jeho základem je spojení iPhonu a těla fotoaparátu legendárního výrobce Leica. Podrobnosti najdete TADY. A nebo projekt design studia ADR s názvem iCam, o němž jsem publikoval článek ZDE.

Nic proti Gizmonu, ale osobně tenhle doplněk beru spíše jako manýru pro hračičky, než důležité příslušenství. Vlastně i výrobce a prodejce ho prezentuje jako pouzdro, nikoliv jako tělo fotoaparátu. Tělo evokuje retro kompaktní fotoaparáty z dob minulých a je vyrobeno z polykarbonátu. iPhone do něho jednoduše zapouzdříte a hopla… vychytávka ze staré školy je na světě:-) Že vám to přijde za útratu 65,- dolarů málo ? No, abych autorům jen nekřivdil. K pouzdru vám přidají do balení i dva výměnné objektivy (makro a rybí oko), ministativ, pouzdro, a pochopitelně popruh, aby jste mohli “iPhonefoťák” nosit na krku, jako správný fotograf:-)

Přestože je to spíše hračka, pár zajímavých prvků má. Například tlačítko spouště – pokud tedy používáte zrovna aplikace umožňující snímání fotek pomocí funkčního bočního tlačítka hlasitosti (pouze od nahrání verze IOS 5). Na ně je totiž konstrukčně navázaná i zmiňovaná spoušť pouzdra Gizmon. Roztomile působí i hledáček. Nakolik je ale realistický, o tom bych vážně  polemizoval. Líbí se mi možnost tvořit autoportréty. Použijete k tomu odraz ve falešném “skutečném” plastovém objektivu pouzdra.

Pokud se vám tenhle doplněk zalíbil, nezbývá, než si ho obratem objednat. Vybrat si už nyní můžete ze tří různých barev. Kolik parády s tím naděláte ale záleží jen na každém z vás:-) Jak Gizmon vypadá “v akci” se můžete podívat v přidaném videu.