Rozhovor: Miklas Manneke, iPhone fotograf a filmař barevného světa

Miklas Manneke je talentovaný jihoafrický iPhone fotograf a člen kreativní Instagram (IG) skupiny IgersJozi. Zároveň je studentem filmařiny a scénáristiky na AFDA univerzitě v Johannesburgu, pro kterou natočil několik studentských snímků. A získal za ně řadu ocenění jak v Jižní Africe, tak v zahraničí.

Jak bys interpretoval svůj styl v iPhone fotografii? Co Tě vlastně přivedlo k mobilnímu focení?

Myslím, že je obtížné popsat můj styl. To, co mě baví nejvíc, je asi zobrazování světa různými způsoby. Rád objevuji a fotím nová místa. Zvlášť mě potěší, když najdu něco naprosto nečekaného a krásného v každodenním životě. Někdy se stane, že objevím místa, která jsou perfektní už sama o sobě a čekají pouze na někoho, kdo zmáčkne spoušť.

Vzhledem k faktu, že v dnešní době už má spousta lidí iPhone a celkově tvoříme a sdílíme víc fotek, než kdy předtím, myslíš, že to má vliv na fotografii nebo umění obecně? 

Určitě ano. S iPhonem vzniká denně víc fotek, než s jakýmkoliv jiným fotoaparátem na světě. Věřím, že to mnoha lidem dává příležitost fotografovat a vyjádřit se různými způsoby. Dokonce jsem četl, že v jistých novinách vyhodili fotografy a chtěli, aby se redaktoři naučili fotit mobilem. Ale nejsem si úplně jistý pravdivostí článku.

Kolik času strávíš nad úpravou snímku?

Záleží na konkrétních fotkách. K některým se vracím a neustále na nich něco měním, protože nejsem spokojený s výsledkem. Na druhou stranu jsou takové, u kterých nebyla téměř žádná editace potřeba.

Jaké aplikace na focení a úpravu používáš nejčastěji?

Nejvíce Snapseed, SlowShutter, Filterstorm, ProHDR a VSCOCam.

Už jsi někdy svoje fotky vystavoval? Pokud ano, kde?

Ano, byly na výstavě iPhone fotografie v Johannesburgu.

Často sdílíš fotografie na Instagramu. Co na něm máš nejraději a co ti naopak nejvíc vadí? Používáš i jinou síť podobnou IG?

Nejvíc se mi líbí, že spojuje lidi z celého světa, téměř by se to dalo nazvat Pangea efektem. Je to velmi podpůrná komunita lidí, která se inspiruje navzájem. Není na něm nic, co by mi opravdu vadilo. Kromě Instagramu ještě občas používám Eyeem a Flickr.

Co bys doporučil čtenářům, kteří teprve začali fotit iPhonem/mobilem?

Myslím si, že nejlepší způsob, jak začít s iPhone fotografií nebo s Instagramem, je zapojit se do komunity ve své zemi. Většinou organizují Instameety a události, které mobilní fotografy sbližují. Donutí vás vidět místa, kam byste jinak nevyrazili a inspirují vás ke kreativitě.

Vím o tobě, že jsi i talentovaným filmařem a scénáristou. Co tě na filmu fascinuje a proč ses vlastně rozhodl studovat na AFDA univerzitě v Johannesburgu? Co považuješ za svůj největší úspěch a jaké plány máš v tomto oboru do budoucna?

Od malička jsem v naší rodině poletoval s malou dětskou videokamerou a je to něco, co jsem vždy chtěl dělat. Proto jsem se také přihlásil na filmovou školu. Režíroval jsem pár filmů (např. novinka KanyeKanye nebo E-lectricity), které dostaly několik ocenění. Mým zatím největším úspěchem byla letos nominace na Student Academy Award.

Máš stejný pocit radosti při focení jako při filmování? Je filmařina nějak propojená s tvým fotografováním?

Vždy jsem zbožňoval fotografii i film. Řekl bych, že fotografie ovlivňuje film z hlediska kompozice atd. Je to zajímavá otázka…. Řekl bych, že u fotografie se ohlas dostaví téměř okamžitě, kdežto s filmy to trvá mnohem déle.

Na webu jsem našla video, které jste nedávno natočili během Instawalku v Johannesburgu. Strašně se mi na něm líbilo, jak kreativně jste ho pojali a hlavně, že se vás tam sešlo tolik. Jakým způsobem jste tuhle akci propagovali?

Díky. Ano, existuje spousta skvělých událostí, které přivedou lidi z mnoha koutů dohromady. Akce propagujeme pouze přes Instagram. Pošleme fotky s datem, časem a místem Instawalku. Někdy si mezi sebou napíšeme, ale jinak je to jen přes IG.

http://vimeo.com/63531038

Pokud by Vás zajímala Miklasova fotografická  tvorba více, podívejte se na jeho Instagram a Flickr profily.

Další ukázky z tvorby autora najdete:

– krátký film Black Sheep

– upoutávka na festival Sowing the Seeds a hudební video zpěvačky Lacey May

Zmínka v českých médiích:

http://www.novinky.cz/kultura/300788-cech-se-dostal-do-nominaci-na-studentskeho-oscara.html

Další zajímavé články o autorovi:

http://www.africa-ontherise.com/south-african-film-student-miklas-manneke-makes-it-to-the-student-oscars/

http://nfvf.co.za/article/afda-film-nominated-for-student-oscar

http://vimeo.com/miklasmanneke