Co přináší nový iOS7 pro iPhone fotografy ?

S uvedením nové verze operačního systému i0S 7 přišla i změna některých funkcí u fotoaparátu a galerie Camera Roll. Zásadní z pohledu uživatele-fotografa je určitě redesign a uspořádání menu fotoaparátu, kde je nově k dispozici rozdělení do 4 základních položek – video, foto, čtverec (foto v oblíbeném formátu s poměrem 1:1) a panorama. Fakticky je nová pouze záložka ČTVEREC, ostatní varianty jsme měli už v předchozích verzích iOS. Prostředí menu se mi nyní zdá přehlednější a svižnější v ovládání. Vydařený je režim HDR. Aktuálně totiž můžete preferovat nastavení tak, že fotoaparát při snímání uloží rovnou dvě verze obrázku. Jednu s efektem HDR, druhou bez něj.

iOS7 foto 5
Za zásadní považuji proměnu galerie Camera Roll. Ta přináší přehlednější řazení jednotlivých fotografií do streamu, tedy série snímků, které se načítají v řadě za sebou podle datumu přidání. Sympatické je zobrazování informace o místě, kde byly fotografie pořízeny. Software je podle všeho generuje z EXIF dat. Kdykoliv v budoucnu tak můžete snadno a rychle získat přehled o tom, kde a kdy jste konkrétní fotografii zaznamenali.

Hlavní změny v iOS7 pro fotografy:

– kompletní redesign (včetně ikon fotoaparátu, spouště, menu a samotné galerire obrázků), který přináší nový vzhled a uspořádání funkcí fotoaparátu.

– nově možnost přímé volby čtvercového formátu fotografie 1:1.

– přehlednější uspořádání fotogalerie Camera Roll a zobrazování informace o poloze (městě, lokaci), kde byla fotografie pořízena.

– sada základních filtrů, v níž lze vybírat už během procesu focení a na náhledu v reálném čase vybírat efekty.

– oproti iOS6 je podle mě uživatelsky přívětivější funkce přímé ukládání pořízené fotografie současně v normálním záznamu, ale i s efektem HDR.

– změna multitaskingu a rychlý přístup k funkci fotoaparátu ze základní plochy displeje iPhonu zdola tažením nahoru (tato funkce rovněž fungovala už u iOS6, ale nyní je svižnější). A to i za předpokladu, že telefon je uzamčený 4-místným bezpečnostním kódem, který v tu chvíli nemusíte aktivovat.

iOS7 foto 3

– automatická aktualizace aplikací, tedy i fotoaplikací. Tady pozor ! Bezva funkce, ale je třeba připomenout, že každá aktualizace znamená stahování dat, takže v některých případech by to mohlo „zamávat“ s vaším měsíčním FUP balíčkem, tedy limitem pro stahování dat, který máte objednaný v rámci datové služby u svého operátora. U nás v ČR bohužel máme FUP stále dost omezený.

– nová funkce AirDrop pro sdílení dat (tedy i fotografií) s ostatními uživateli ve svém okolí. Funguje s WiFi a Bluetooth.

– celkově lepší přehlednost a rychlost systému (dojem z prvního testování iOS7 na iPhonu 5)

iOS7 foto 4

Pozn. V textu nejsou záměrně zmiňovány některé novinky, které spolu s poslední verzí operačního systému iOS7 nabízí aktuální model iPhone 5S. Například funkce Burst Mode (sekvenční focení až 10 snímků za vteřinu) a nebo vylepšené parametry a celková funkcionalita u záznamu videa.

Nevím, jak vy, ale můj celkový dojem z update na iOS7 se rovná: Mírné nadšení. Konkrétně z funkcí přímo užitečných pro fotografování a práci s obrázky mi nová koncepce, včetně redesignu, zcela vyhovuje. A jak jste na tom vy ? Líbí se vám poslední verze iOS7? Chybí vám v ní něco z pohledu fotografie?