Sony World Photography Awards 2015: prestižní soutěž letos i pro mobilní fotografy

Před několika týdny jsme vás na našem Facebooku informovali o možnosti zapojení se v největší fotografické soutěži zvané Sony World Photography Awards. Letos poprvé se totiž otevřela možnost zasílat soutěžní fotografie i mobilním fotografům z celého světa.

Dle organizátorů bylo do soutěže zasláno více než 96 000 fotografií v kategoriích „Open“ s podkategoriemi Architecture, Arts & Culture, Enhanced, Low Light, Nature & Wildlife, Panoramic, People, Smile, Split Second a Travel. V kategorii „Youth“, která byla vyhrazena pro účastníky ve věku 19ti let a níž se soutěžilo o nejlepší fotografie přírody, okolního světa nebo portrétu. Zcela poprvé byla představena i kategorie pro mobilní fotografy, a to vzhledem k narůstající popularitě a dostupnosti mobilních telefonů k tvorbě obrazu.

Soutěž: 

The Sony World Photography Awards se skládá ze čtyř soutěží:

  • Professional – 15 kategorií, posuzovány dle série fotografií, pro profesioální fotografy
  • Open – 10 kategorií, posuzována 1 fotografie, pro kohokoliv
  • Youth – 3 kategorie, pro fotografy 19 a níže a tzv. „Student Focus“, studenty fotografie
  • Mobile Phone – mobilní fotografie

Mobile Phone kategorie:

Fotografie bylo možné bylo možné přihlásit od  27. ledna do 27. února 2015, otevřené hlasování probíhalo na oficiálním webu World Photography Organisation od 10. do 17. března. Vítězem se stal ten, který u své fotografie měl nejvyšší počet „lajků“ na Facebooku.

Vítězné fotografie 2015:

1. místo: Turi (Salvatore) Calafato, Itálie

Fotografie s největším počtem hlasů byla součástí projektu ‚A day on the beach‘.

Turi-Calafato-sony_3251512k

2. místo: Janos M Schmidt, Maďarsko

Druhou cenu získal maďarský fotograf Janos M Schmidt za pohled na západ slunce nad železniční stanicí Nyugati v Budapešti. Muž sleduje harmonogram odjezdů na vylidněném nádraží po odjezdu vlaku s fotbalovými fanoušky.

Janos-M-Schmidt-so_3251511k

3. místo: Ako Salemi, Irán

Fotografie iránského chlapce „bojujícího“ se psem získala 3. místo.

Ako-Salemi-sony_3251509k

Všechny fotografie budou od 24. dubna – 10. května vystaveny v Somerset House jako součást Sony World Photography Awards Exhibition. A všichni vítězové v Open, Youth and Mobile Phone soutěži získají nejnovější Sony Xperia smartphone a další vybavení.