Streetmate app – fešák, ale s vadou

Hned úvodem je třeba napsat: Mám rád jednoduché a nepřekombinované fotoaplikace, které se soustředí klidně na jednu konkrétní funkci, ale tu dokáží zpracovat co nejlépe. Příkladem budiž velmi povedená app Mattebox, o níž jsem psal nedávno článek  ZDE. Podobně na mě zapůsobil i Streetmate. Jedná se o app, u níž se vývojáři soustředili na co nejlepší záznam černobílé fotografie. A to se jim povedlo. Bohužel s chybou na kráse. Ano, Streetmate potěší zejména ty iPhone fotografy, kteří mají rádi černobílé vidění světa a nechtějí se probírat mnoha funkcemi, například desítkami filtrů, rámečků, úpravou expozice nebo zkreslením obrazu. To od téhle app zkrátka nečekejte!  Pokud se její tvůrci někdy něčím inspirovali, potom to bylo heslem: V jednoduchosti je síla.

Po spuštění na vás vyskočí přímo zorné pole hledáčku na displeji a vpravo najdete pouze 4 ikony – spoušť fotoaparátu, vstup do galerie, vstup do nastavení kontrastu, ostrosti a tónování černobílého snímku, a potom už jen tlačítko pro změnu velikosti zorného pole hledáčku (nebo, chcete-li ohniska objektivu) o velikostech 28mm, 35mm a 50mm. Zkrátka ideální sestava “skel” pro slavný žánr pouliční, respektive street fotografie:-)

A teď dvě nejdůležitější věci. Ta první: Fotoaparát a vůbec celá app fungují vážně skvěle a dají se s ní skutečně tvořit parádní černobílé fotky. Jasně, stejně jako v případě jiných app, i tady si musíte na začátku trochu zvykat. Ale pak už to jde skoro samo. Druhou, bohužel zásadní a nepříjemnou zprávou je, že Streetmate právě získal nový update, při němž někde došlo k chybě a app vykazuje chybu při pokusech exportovat pořízené fotografie do galerie iPhonu nebo na blogovací síť Tumblr. Je to vážně škoda, protože v právě provedené aktualizaci došlo mimo jiné k nastavení, díky němuž lze pracovat s plným rozlišením fotografií. A to je vždycky ta lepší cesta. I přes tuto neodpustitelnou chybu si ale fotografie můžete prohlížet v interní galerii aplikace. Navíc, doufám, že se vývojáři brzy dozvědí o tom, že udělali botu a co nevidět ji opraví. Aplikaci Streetmate vřele doporučuji. Jakmile dojde k opravě chyby při posílání snímků do galerie, hned vás na to upozorním.

UPOZORNĚNÍ z 10.3.2012: App Streetmate, která na začátku vykazovala chyby při ukládání snímků do galerie Camera Roll je už zcela funkční. Vývojáři chybu OPRAVILI a app funguje naprosto bezchybně.

DODATEK z 23.5. 2013: App byla později zcela přepracována a nyní je v nové verzi ke stažení zcela ZDARMA. Více v článku ZDE. Viz odkaz do App Store.[app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/streetmate-bringing-photography/id626177138?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]