Vytvořte si potisk na tričko pomocí speciálních barev, slunce a Lumi app

Když jsem startup s názvem Lumi viděl poprvé zhruba před rokem na populárním webu Kickstarter, nevěřil jsem, že by mohl uspět. No uznejte, kdo by si chtěl v dnešní době vyrábět doma vlastní potisk na triko? Navíc pomocí speciálních barev, slunečních paprsků a aplikace pro iPhone ? Jenže, chyba lávky. Už po několika dnech jsem musel uznat, že můj odhad byl jeden velký omyl. Z původně požadovaných 50 tisíc dolarů, které parta kamarádů na rozjezd projektu potřebovala, nakonec od fanoušků dorazilo pětkrát více peněz, přesněji bezmála 270 tisíc amerických dolarů. A s tím už se dá něco dělat.

Celý proces je v zásadě jednoduchý. Předcházela mu ale série testů, zkoušek a měření. Jak na to? Objednáte si některou z barev Inkodye (původně byly tři, dnes už je na výběr šest odstínů), které autoři startupu vyvinuli a nechali vyrobit speciálně pro tento projekt. Jedná se o netradiční materiál, který reaguje na sluneční paprsky. Že nevěříte? Už je to tak ! Popravdě řečeno, není to žádná extra nová technika. Jenom ji někdo uchopil, vyzkoušel, upravil, a použil pro svůj nápad. Jakmile máte barvu, potřebujete ještě motiv. Respektive fotografii, kterou později “přenesete” během celého procesu na textil. Tady je na místě poznámka, že výrobci doporučují pracovat se světlejšími látkami. Na černém triku vám tenhle jinak zajímavý efekt zkrátka nezafunguje. Ale zpátky k základnímu postupu. Jakmile vyberete snímek, upravíte ho do negativu. Poslouží vám k tomu jednoduchá Lumi aplikace, v níž si můžete zobrazovat i zkušební náhledy. Orientačně tak zjistíte, jak by mohl vámi zvolený motiv fotografie vypadat na bílém, žlutém nebo jinak barevném tričku.

Lumi app foto 2

Pokud nemáte iPhone, případně byste rádi pracovali s větší fotografií, kterou nemáte v telefonu, žádný problém. Snímek můžete upravit například i ve Photoshopu, Aperture, zkrátka pomocí jakéhokoliv softwaru, který dovoluje právě převod snímku do negativu. Stačí několikrát kliknout myší. Pak už zbývá jediný, pro některé z vás možná méně dostupný krok. A sice vytisknout motiv na transparentní fólii. Uděláte to na každé slušnější inkoustové tiskárně, takže není třeba se za každou cenu hnát někam do reklamky nebo tiskárny. Jakmile dostanete motiv obrázku v negativu na fólii, máte první fázi celého postupu za sebou. Zbývá už jen vybrat triko nebo třeba džíny a vzhůru na tvůrčí proces!

Hodně vám prozradí přiložená videa. Dozvíte se v nich více, než kdybych to popisoval krok za krokem. Přeci jen, já si své triko ještě nepotisknul. Pokud se chcete dozvědět vše o celém projektu Lumi, včetně tipů, odkazů na některé tvůrce a doporučení, jaký postup zvolit, nebo které materiály používat, doporučuji kliknout SEM. Barvy Inkodye, ale i fólie a další příslušenství, si můžete objednat přes eshop TADY. Nebo přímo v aplikaci Lumi, která je v App Store ke stažení ZDARMA. Viz Odkaz zde:[appstore id=”551441259″ store=”CZ” style=”infobox”]