Warhol D.I.Y. app – sítotisk od mistra

Nejen foto, ale i art aplikacemi se můžete bavit a tvořit při hrátkách s iPhonem. Existuje jich celá řada a přestože já osobně fandím více fotografickým, občas si rád “odskočím” k těm ve stylu art. To, že pomocí mnoha app lze malovat, kreslit, skicovat nebo kolorovat není žádná novinka. Ale co třeba takový sítotisk nebo, chcete-li, šablonový tisk, případně průtisk ? A ke všemu po vzoru slavného Andy Warhola ? Existuje !

Jmenuje se přesně Warhol D.I.Y PoP a patří k těm jednodušším, ale přitom vcelku hravým aplikacím, se kterými se trochu déle seznamujete, ale o to raději je jednou za čas rádi používáte. Aplikaci, která evokuje slavnou grafickou techniku, vznikla pod taktovkou Carnegie Institute, pod které spadají čtyři významná muzea, včetně slavného a návštěvníky hojně vyhledávaného Muzea Andy Warhola v Pittsburghu.Pokud se ji rozhodnete vyzkoušet, počítejte s tím, že zpočátku vás může trochu zklamat. Musíte ji, jak se říká, “přijít na zoubek”. Alespoň tak jsem to měl já. Nejprve jsem si ji ve velkém očekávání stáhnul,  chvilku testoval a pak velmi rychle opustil. Ale po čase, takovou náhodou, se k ní zase vrátil a nyní mě baví mnohem více, než poprvé. Vývojáři použili jednoduché menu, v němž se rychle zorientujete.


Podklad (snímek), z něhož chcete vytvořit výsledný grafický obraz, můžete zpracovat tím, že ho v aplikaci přímo vyfotíte nebo si fotku nahrajete z Camera Roll. Pak už zbývá je prostor pro kreativitu a hlavně trochu trpělivosti. Skoro se vsadím, že prvních pár pokusů dopadne k vaší nespokojenosti. Ale nenechte se odradit. Uvidíte, že až teprve pátý, sedmý, desátý test vás přesvědčí, že jste necelé dva dolary neutratili zbytečně. A nezapomeňte současně na to, že si kupujete univerzální app. Funguje totiž jak pro iPhone a iPod Touch, tak pro iPad, na němž se s ní pracuje v některých fázích přeci jen trochu  pohodněji.

Pro ukázku, co se dá z fotografie vytvořit, se můžete podívat na video. Abych vás ale více inspiroval a neustále jen neodkazoval na jiné zdroje, připojil jsem k článku sérii, která ukazuje můj postup úpravy portrétu Steva Jobse, který jsem pomocí Warhol D.I.Y PoP aplikace proměnil na sítotisk po vzoru slavného mistra. Podotýkám, že to je jeden z prvních pokusů, které jsem provedl. Hádám, že asi tak desátý. A upozorňuji, že ti šikovnější z vás se jistě dopracují i k mnohem zajímavějším a atraktivnějším výsledkům. Ty záhy můžete publikovat na sociálních sítích facebook, twitter nebo poslat svým přátelům emailem. Záleží jen a jen na vás. Pokud vás app zaujala, můžete se o ní dozvědět více nebo si ji přímo stáhnout za 0,89,- eur. Odkaz do App Store.[app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/the-warhol-d.i.y.-pop/id442963936?mt=8″]