8 tipů na působivé černobílé pouliční fotografie s iPhonem

Chtěli byste pořizovat úžasné černobílé pouliční fotografie? Stačí se řídit těmito 8 tipy pro pouliční fotografování s iPhonem!

Kurz focení iPhonem
Darujte kurz focení iPhonem k Vánocům

1. Fotografujte černobíle

Věděli jste, že fotoaparát iPhonu umožňuje fotografovat černobíle? Většina lidí fotí barevně a později to převede do černobílé. Pro dosažení nejlepších výsledků byste však měli fotografovat černobíle. (Nebojte se, později můžete fotografii vždy převést zpět do barevné podoby!).

Proč tedy fotit fotografie z ulice černobíle? No, existují určité prvky, které dělají černobílou fotografii úspěšnou. Světlo, stíny, vzory, tvary, linie atd.

Odstranění barvy vám umožní tyto prvky lépe vidět. Tvary, linie a vzory vyniknou. A můžete okamžitě zjistit, zda bude určitý druh světla fungovat i v černobílém provedení.

Jak tedy fotografovat černobíle na iPhonu? Je to velmi snadné! Jednoduše otevřete aplikaci Fotoaparát na iPhonu. Pak přejeďte prstem po obrazovce nahoru (nebo klepněte na malou šipku v horní části obrazovky).

Přejeďte přes ikony nad tlačítkem spouště a klepněte na ikonu Filtry (tři kolečka). Poté přejeďte prstem přes styly filtrů a vyberte možnost Noir.

black and white street photography with iPhone

Nyní můžete pořizovat černobílé fotografie! Všimněte si, že filtry iPhone fotoaparátu nejsou destruktivní. To znamená, že je můžete měnit i po vyfocení fotografie! Pokud se tedy rozhodnete, že chcete mít fotku barevnou, stačí přejít do možnosti Upravit v aplikaci Fotky a vybrat jiný filtr.

2. Pořizujte minimalistické fotky

Nejlepší fotografie jsou často ty nejjednodušší! Čím méně prvků na fotografiích budete mít, tím budou poutavější. To platí zejména pro černobílou pouliční fotografii.

Pokud tedy chcete zachytit působivé černobílé pouliční fotografie, měli byste se zaměřit na minimalistické kompozice. A nejlepší způsob, jak toho dosáhnout? Zahrňte do svých fotografií spoustu prázdného „negativního“ prostoru.

Jak ale najít prázdný prostor v městském prostředí? No, může to znít náročně. Ale je to jednodušší, než si myslíte!

Nejlepší způsob, jak vytvořit minimalistické fotografie ulic, je najít ve městě volný prostor. Náměstí, parky a kulturní památky jsou skvělými místy pro minimalistické street fotografie. Pokud se ve městě nevyznáte, můžete tyto druhy prostorů snadno najít prozkoumáním Google map.

Nyní stačí počkat, až se na scéně objeví nějaký lidský subjekt. Záběr komponujte tak, aby měl člověk kolem sebe obrovské množství prázdného prostoru. Negativní prostor vám umožní kontrolovat pozornost diváka. Zaručuje, že oko diváka bude přitahováno k objektu.

Při komponování snímku myslete na to, kde se má objekt v záběru objevit. Obvykle mám rád, když je objekt uprostřed fotografie, protože to často působí nejsilněji. Můžete však experimentovat a pořídit několik fotografií s objektem v různých pozicích.

A nakonec se vyhněte zbytečným vizuálním rušivým prvkům. Možná budete muset upravit svou pozici nebo fotografovat z jiného úhlu, abyste se vyhnuli nežádoucím prvkům v záběru. Fotografování z nízkého úhlu je skvělý způsob, jak do záběru dostat více oblohy a eliminovat rušivé popředí.

3. Používejte vodící linie

Nejdůležitějším cílem nás fotografů je ovládat pozornost diváka. A není lepší způsob, jak toho dosáhnout, než používat vodící linie!

Vodicí linie doslova vedou oko diváka k objektu. A vašim snímkům dodají úžasnou hloubku. Města jsou plná vodicích linií, které můžete použít při fotografování ulic iPhonem.

Jako vodicí linie lze použít silnice, cesty, mosty, zdi, ploty, dopravní značení, tunely, podchody a další architektonické prvky. Jednoduše se postavte tak, aby linie vedla z popředí do dálky. Ideální je, když se váš objekt nachází v místě, kde se linie v dálce sbíhají.

Pro dosažení co nejsilnějšího vizuálního dojmu komponujte záběr tak, aby linie začínaly v rozích záběru. Tím dodáte snímku větší strukturu a celistvost. A přitáhne pohled přímo z popředí scény. Nemějte však obavy, pokud se vám nepodaří linie dokonale umístit. Vždy můžete fotografii později oříznout a vytvořit tak dokonalou kompozici.

Většina hlavních linií ve městech je rovná. Nezapomínejte však hledat i zakřivené vodicí linie, například točité schodiště. Ty vytvoří skutečně kouzelné snímky! Pro dokonalý záběr vystoupejte na vrchol schodiště a fotografujte směrem dolů, abyste zachytili krásnou spirálovitou linii.

Pokud je to možné, zachyťte osobu někde podél linie nebo dokonce přímo u paty schodiště. Točité schodiště však vypadá skvěle i samo o sobě, takže vždy pořiďte několik záběrů, i když ve scéně není žádná osoba.

4. Hledejte vzory v městské krajině

Vzory nabízejí další způsob, jak učinit černobílou pouliční fotografii zajímavější. Opakující se vzory okamžitě upoutají pozornost. A udrží pozornost diváka, který stráví čas zkoumáním detailů.

Ve městech najdete nejrůznější vzory v moderních budovách a architektuře. Mnoho moderních budov má fasády s opakujícími se tvary nebo liniemi. I řada oken, sloupů nebo oblouků může být použita k vytvoření vzorů na fotografiích.

Pokud město neznáte, vyhledejte si pomocí služby Google snímky moderních budov v daném městě. K náhledu snímků z dané oblasti můžete použít také Instagram nebo Google Maps Street View. Jakmile začnete hledat, najdete spoustu moderních budov se vzory, které byste mohli vyfotografovat.

Až najdete scénu s opakujícím se vzorem, rozhodněte se, z jakého úhlu chcete fotografovat. Obvykle rád fotografuji přímo směrem k budově, čímž vytvořím symetrickou kompozici.

Focení z úhlu z boku však může také fungovat, jak uvidíte na fotografii níže. Po zkomponování záběru počkejte, až do scény vstoupí nějaká osoba. Vzor vytvoří úžasné pozadí. Osoba dodá snímku výrazné ohnisko a dá mu smysl.

5. Zarámujte svůj objekt architektonickými prvky

Zde je skvělá technika, jak přitáhnout pozornost k objektům pouliční fotografie. Zarámujte svůj objekt architektonickými prvky!

Tato technika skvěle funguje v černobílé pouliční fotografii. Výrazný tvar záběru vynikne jasněji, když ze scény odstraníte barvu. Příležitostí k využití rámování ve městě je mnoho. Oblouky, tunely, dveře a okna jsou skvělými rámy pro vaše fotografie.

Jakmile najdete dobrý „rám“, zkomponujte záběr a počkejte, až do scény vstoupí nějaká osoba. Pomocí režimu sériového snímání pořiďte několik snímků, jakmile osoba projde záběrem. Poté můžete vybrat nejlepší fotografii s objektem v dokonalé pozici a póze. Chcete-li aktivovat režim sériového snímání, přetáhněte tlačítko spouště doleva. Nebo podržte stisknuté tlačítko zvýšení hlasitosti na boku iPhonu.

black and white street photography with iPhone

Rád vytvářím symetrické kompozice s objektem uprostřed fotografie. Může však fungovat i to, když je objekt blíže k okraji snímku. Pokud fotografujete zevnitř a díváte se ven směrem ke světlu, možná bude třeba upravit expozici (jas snímku). Často budete muset snížit expozici, aby světlé oblasti neztratily detaily.

Obvykle začínám snížením expozice na -1. Někdy ji však budete muset snížit ještě více, např. na -2.

Chcete-li v aplikaci Fotoaparát na iPhonu upravit expozici, přejeďte prstem nahoru (nebo stiskněte šipku v horní části obrazovky). Klepněte na ikonu +/- v dolní části obrazovky. Poté pomocí posuvníku upravte expozici.

black and white street photography with iPhone

Jakmile nastavíte hodnotu expozice, můžete dále fotografovat a expozice zůstane na této hodnotě. Jen ji nezapomeňte poté nastavit zpět na nulu!

Upozorňujeme, že starší telefony iPhone toto nastavení hodnoty expozice nemají. Expozici však můžete upravit také tak, že klepnete na obrazovku pro nastavení zaostření a poté přejedete prstem nahoru nebo dolů.

Při snižování expozice mějte na paměti, že stíny budou tmavší – někdy dokonce čistě černé. A i když ztratíte některé detaily ve stínech, může to ve skutečnosti vypadat opravdu skvěle.

6. Foťte siluety

Zkoušeli jste někdy zachytit na fotografiích siluety? Siluety jsou ideální pro kreativní pouliční fotografie. A v černobílém provedení vypadají úžasně!

Tmavé obrysy vašeho objektu upoutají pozornost diváka. A nedostatek detailů dodá pocit tajemství a intrik! Jak tedy fotit siluety iPhonem? Nejprve musíte fotografovat směrem ke světlu s objektem před světlým pozadím.

Zlaté hodiny východu a západu slunce jsou pro fotografování siluet ideální. Když je slunce blízko obzoru, je snadné dostat jasné světlo za váš objekt.

Jasná obloha však může fungovat i v jiných denních dobách. Nebo zkuste použít jiné zdroje světla, například pouliční osvětlení, osvětlené výlohy nebo dokonce jasně osvětlenou zeď. Pokud fotografujete proti obloze, zkuste fotografovat z nižšího úhlu, abyste za objektem získali více jasné oblohy.

Po zkomponování záběru snižte expozici, aby byl snímek tmavší. Nezapomeňte, že cílem je, aby byl objekt jako tmavý obrys na světlejším pozadí. Chcete-li snížit expozici, můžete klepnout na obrazovku v místě, kde chcete nastavit zaostření, a poté přejetím prstem dolů snímek ztmavit.

U novějších iPhonů můžete také přejet prstem po obrazovce nahoru (nebo stisknout šipku v horní části obrazovky) a klepnout na ikonu +/-. Poté pomocí posuvníku upravte expozici.

7. Používejte stíny

Chcete pořizovat jedinečnější černobílé fotografie ulic? Pak zkuste na snímcích používat stíny! Tuto techniku nepoužívá mnoho lidí. Vaše fotografie tak rozhodně vyniknou!

Stíny dodají vašemu snímku tajemství a dramatičnost. A skutečně upoutají pozornost diváka. Za zataženého dne se vám stíny nepodaří. Budete tedy muset fotografovat, když je na scéně přímé sluneční světlo.

Nejlepší denní dobou pro fotografování stínů je zlatá hodina (těsně po východu nebo těsně před západem slunce). Když je slunce nízko nad obzorem, získáte úžasné dlouhé stíny.

Stejně jako při fotografování siluet budete muset snížit expozici, aby byly stíny tmavé a dramatické. Nebojte se ztráty detailů ve stínech. Ve skutečnosti tak může vzniknout opravdu působivý snímek!

Při fotografování stínů nezapomeňte na základní prvky, které tvoří skvělou černobílou fotografii ulice… vodící linie, vzory, rámečky atd. Jediný rozdíl je v tom, že místo samotných objektů zachycujete jejich stíny. A samozřejmě je to skvělá příležitost, jak do fotografie zahrnout i sebe (no, svůj stín)!

8. Upravujte, upravujte, upravujte…

Fotografování s filtrem iPhone Noir je skvělým začátkem pro vaše černobílé pouliční fotografie. V následném zpracování však můžete své fotografie ještě vylepšit. Existuje spousta aplikací pro úpravu fotografií v iPhonu, které můžete použít.

Vestavěná aplikace Fotky má skvělou sadu nástrojů pro úpravy, které jsou ideální pro začátečníky. Jednoduché úpravy jasu, kontrastu, stínů a světel mohou mít na výsledném snímku velký vliv.

Pokud jde o černobílou fotografii, zvýšení kontrastu (nebo úprava stínů a světel) je skvělým začátkem. Jednoduchá úprava může vašemu snímku dodat dramatičnost a skutečně ho zvýraznit! Ořez je dalším jednoduchým, ale účinným způsobem, jak vylepšit své snímky. Proč? Protože v okamžiku fotografování může být obtížné dosáhnout dokonalé kompozice.

Možná jste vyfotili příliš široký snímek a chcete jej oříznout, aby vynikl váš objekt. Nebo jste si možná nevšimli rušivých prvků na okrajích záběru. Možná se vám zdá horizont mírně nakloněný. Nebo se vám možná nepodařilo zachytit vodicí linie začínající přímo v rozích záběru. Všechny tyto problémy lze odstranit pomocí nástroje Oříznutí.

Pamatujte, že nejpůsobivější fotografie jsou obvykle ty nejjednodušší. Chcete-li pořídit úžasné minimalistické fotografie ulic, musíte ze snímků odstranit rušivé objekty. Čím čistší, tím lepší!

Naštěstí existuje několik aplikací, které umožňují snadné odstranění objektů (nebo osob) z fotografií. Snapseed i TouchRetouch mají nástroje pro čištění fotografií.

Všechny tyto techniky se naučíte v našem kurzu focení iPhonem! Podívejte se na volné termíny a přihlaste se, rádi vás uvidíme!