9 tipů pro úžasné pouliční fotografie z iPhonu za špatného počasí

9 tipů iPhone foto za špatného počasí

Vyhýbáte se fotografování za špatného počasí? Pokud ano, přicházíte o mnoho kreativních příležitostí k fotografování. Zejména pokud jde o pouliční fotografii. Přinášíme 9 tipů, jak pořizovat neuvěřitelné pouliční fotografie iPhonem za špatného počasí!

Kurz focení iPhonem
Darujte kurz focení iPhonem k Vánocům

1. Odvažte se dešti a pořiďte fascinující pouliční fotografie s iPhonem

Odrazuje vás deštivý den od fotografování? Pokud ano, rozhodně nejste sami! Déšť však nabízí tolik úžasných příležitostí pro pouliční fotografii. A co je na tom nejlepší? Nemusíte ani zmoknout!

Když ve městě prší, obvykle si najdu krytý prostor, odkud budu fotografovat. Je tu spousta markýz, autobusových zastávek, podloubí a dveří, které vás udrží v suchu.

Jednou ze skvělých věcí na dešti je, že lidé používají deštníky! Výrazný tvar a barvy deštníků umožňují vytvořit na snímku výrazný ústřední bod. A jsou ideální pro přidání zajímavého příběhového prvku do vašich pouličních fotografií z iPhonu.

Takže až bude příště pršet, nezůstávejte doma. Vydejte se do města za působivými fotografiemi deště!

2. Buďte kreativní při fotografování deště s iPhonem

Pokud chcete být opravdu kreativní, zkuste fotografovat přes kapky deště na okně. Můžete sedět v kavárně a fotografovat lidi, kteří procházejí kolem okna. Nebo fotografujte přes sklo autobusové zastávky. Můžete dokonce naskočit do autobusu a fotografovat přes okna, když projíždíte kolem zajímavých scén.

Skvělým způsobem, jak zachytit kreativní snímky z okna, je přiblížit objektiv fotoaparátu poměrně blízko ke sklu. Vytvořte kompozici záběru a poté klepnutím na obrazovku fotoaparátu zaostřete na kapky deště v popředí. Když to uděláte, pozadí bude vypadat krásně rozmazaně. A snímek bude mít nádhernou abstraktní kvalitu, která diváka skutečně upoutá.

Jak vidíte, pořizování pouličních fotografií za špatného počasí přináší zcela novou úroveň kreativity. A jakmile začnete fotografovat v dešti, možná se toto počasí stane vaším nejoblíbenějším druhem počasí pro pouliční fotografii s iPhonem!

3. Pořizování úžasných fotografií odrazů v kalužích

Až přestane pršet, budete mít další příležitost pořídit fascinující fotografie z ulice. Stačí se projít po městě a hledat odrazy v kalužích! Snažte se najít odrazy, které zahrnují budovy nebo architekturu. Ty dodají odrazu na zajímavosti a pomohou vám vytvořit výraznější kompozici.

Abyste do záběru dostali více odrazů, budete se muset skrčit nízko. Možná se na vás budou dívat divně, ale s tím si nedělejte starosti. Chystáte se pořídit opravdu úžasné fotografie!

Otočte iPhone vzhůru nohama, abyste se objektivem dostali opravdu blízko k vodě. Pak upravujte úhel záběru, dokud nebudete s kompozicí spokojeni. Když kolem vás projde nějaká osoba, vyfoťte ji několikrát, jak prochází záběrem. Můžete použít režim sériového snímání, který vám pomůže zachytit objekt v dokonalé pozici.

Chcete-li aktivovat režim sériového snímání, přetáhněte tlačítko spouště směrem k miniatuře snímku (vlevo dole, pokud držíte telefon na výšku). Nebo pokud používáte starší iPhone, stačí podržet tlačítko spouště. Váš iPhone pořídí několik fotografií, dokud neuvolníte tlačítko spouště. Ze série snímků pak můžete vybrat ty nejlepší a ostatní zahodit.

4. Přidejte kreativní nádech k fotografiím s odrazem na iPhonu

Poté, co pořídíte snímky odrazů v kalužích, vyzkoušejte tento jednoduchý trik na úpravu fotografií, aby byly ještě zajímavější. Obraťte fotografii vzhůru nohama tak, aby se odraz objevil nahoře!

Tento postup můžete provést v libovolné aplikaci pro úpravu fotografií, včetně vestavěné aplikace Fotky v iPhonu. Převrácením fotografie s odrazem vytvoříte zajímavější snímek, protože divák se snaží přijít na to, co se na ní děje. Je to jednoduché, ale velmi účinné!

Poslední věc, kterou je třeba promyslet, je, kolik odrazu na fotografii zahrnete. Snímek můžete komponovat půl na půl tak, aby polovinu snímku zabíral odraz. To je skvělé pro vytváření působivých symetrických kompozic.

Nebojte se však vyplnit odrazem většinu záběru. Na snímku níže jsem do záběru zahrnul pouze nohy procházejícího muže, zatímco zbytek záběru je vyplněn odrazem. Vytváření neobvyklých kompozic, jako je tato, je skvělým způsobem, jak pořídit další jedinečné fotografie odrazů.

5. Zachycení zasněžených scén pro nádherné vyprávění příběhů

Sníh je moje nejoblíbenější počasí pro pouliční fotografii! Úplně promění město a ze známých míst udělá zcela nové prostředí pro fotografování. A je ideální pro zachycení zajímavých příběhů lidí, kteří bojují se zimními živly. Takže se teple zabalte a vyrazte s iPhonem do města zachytit neuvěřitelné zimní fotografie!

Začněte tím, že si najdete vhodné místo pro fotografování. Místo toho, abych neustále chodil a hledal scénu, rád chodím na svá obvyklá místa. Jsou to místa, která jsem fotografoval mnohokrát, takže kompozice záběru je snadná. Rád využívám architekturu města k orámování svého objektu nebo k vytvoření zajímavého pozadí. Budovy, mosty a přechody jsou skvělým pozadím pro vaši zasněženou pouliční fotografii.

Pokud chcete na fotografiích zachytit padající sněhové vločky, budete potřebovat tmavší pozadí, aby vynikly bílé sněhové vločky. Jakmile najdete vhodné místo, zkomponujte záběr a počkejte, až do scény vstoupí nějaká osoba. V ideálním případě chcete někoho, kdo je něčím vizuálně zajímavý… něčím, co vypráví příběh.

Možná drží deštník, má na hlavě klobouk nebo je zabalená do barevného kabátu. Možná pracují na ulici a zametají sníh. Nebo možná řeč jejich těla vypráví příběh o boji s živly v chladném zimním dni. Pořiďte několik záběrů, když daná osoba prochází kolem. Nebo použijte režim sériového snímání a zachyťte sérii fotografií, jak se pohybují v záběru.

6. Nastavení expozice pro dokonalou fotografii sněhu

Při fotografování sněhu mějte na paměti, že sníh může ovlivnit expozici (jas) vašich fotografií. Pokud je většina scény bílá, může fotoaparát oklamat a snímek podexponovat. Výsledkem může být fotografie, na které sníh vypadá šedě místo bíle.

Ale tady je dobrá zpráva! Expozici fotoaparátu iPhonu můžete snadno upravit. Jednoduše klepněte na obrazovku fotoaparátu, abyste zaostřili na objekt, a poté přejeďte prstem nahoru po ikoně slunce, aby byl snímek světlejší (nebo dolů, aby byl tmavší).

Expozici můžete také použít k vytvoření různých nálad na fotografiích. Pokud chcete mít světlý a vzdušný snímek, přejetím nahoru expozici zvýšíte. Pokud chcete tmavou a náladovou fotografii, přejetím dolů ji snížíte.

Expozici můžete samozřejmě upravit i pomocí aplikací pro úpravu fotografií po jejich pořízení. Vždy je však lepší správně ji nastavit přímo ve fotoaparátu!

7. Fotografujte v mlze, abyste dodali pocit tajemství

Mlha nabízí další skvělý způsob, jak zachytit pouliční fotografie za špatného počasí. Je ideální pro náladové pouliční fotografie s přidaným pocitem tajemna!

Doslova nechám všeho, co dělám, abych zachytil nějaké tajemné fotografie v mlze! Mlha dodá vašim snímkům šedivý, temný nádech. Může to znít nevábně, ale výsledky mohou být dramaticky krásné. Vaše snímky budou mít snovou kvalitu… což je u pouliční fotografie dost neobvyklé.

Klíčem ke skvělým fotografiím v mlze je mít v popředí zajímavý objekt. Osamělá postava je pro fotografování v mlze ideální. Dodá jí to na děsivé atmosféře!

Buďte trpěliví. A mějte oči na stopkách a hledejte osobu, která v mlze vyčnívá. Pomáhá také nějaký architektonický prvek, který se postupně ztrácí v mlze. Most nebo silnice vytvoří v kompozici výraznou vůdčí linii. A jak se bude ztrácet v dálce, získáte úžasný pocit hloubky scény.

Záběr komponujte tak, aby osoba v popředí vynikla na světlejším pozadí. Možná budete muset fotografovat z nízkého úhlu, abyste toho dosáhli. Světlé pozadí vám také umožní zachytit fotografovaný objekt jako tmavou siluetu. To je skvělý způsob, jak vytvořit dramatické a tajemné pouliční fotografie.

Chcete-li vytvořit siluetu, ujistěte se, že obrys objektu je jasně definován na pozadí světlejší mlhy. Klepnutím nastavte zaostření na objekt a poté přejetím dolů snižte expozici, aby se objekt jevil tmavý nebo zcela černý.

Nebojte se, pokud silueta při pořizování snímku nevypadá dokonale. Vždy můžete fotografii později upravit a zvýšit kontrast, aby byla silueta tmavší a mlhavé pozadí světlejší.

8. Převedení fotografií z ulice za špatného počasí do černobílé podoby

Pouliční fotografování v dešti, sněhu a mlze má jednu nevýhodu. Barvy na fotografiích mohou být matné a „blátivé“. Zde je však jednoduché řešení, které vaše fotografie za náladového počasí promění. Převeďte snímky do černobílé!

Černobílá úprava zvýrazní tóny a textury na snímku. A vytváří nádherně náladové snímky, které vyjadřují emoce a příběhy. Pro úspěšnou černobílou fotografii potřebujete ve scéně dostatečný kontrast. To znamená, že potřebujete jasné světla i tmavé stíny.

Když se s černobílou fotografií seznámíte blíže, začnete si všímat kontrastních míst ve scéně. Zatímco já fotím barevně, vidím pouze mnoho odstínů černé, bílé a šedé. Až se budete procházet po městě, zkuste si vytipovat kontrastní oblasti, které by mohly dobře vypadat na černobílých fotografiích.

Všímejte si světlých míst, jako je obloha, přirozené sluneční světlo, pouliční lampy a světlomety projíždějících aut. Pak hledejte tmavé oblasti, jako jsou stíny vrhané na budovy, tma uvnitř tunelu nebo podloubí atd.

Pak si můžete vybrat místo, které má jak světlé, tak tmavé oblasti, s vědomím, že fotografie bude po převedení do černobílé vypadat skvěle! Dobře funguje také zachycení osamělé postavy na dobře osvětleném pozadí. Jen nezapomeňte upravit expozici tak, aby se objekt jevil jako tmavá silueta na světlejším pozadí.

9. Experimentujte s aplikacemi pro úpravu černobílých fotografií

Existuje mnoho aplikací pro úpravu fotografií z iPhonu do černobílé podoby. Mezi mé oblíbené patří DarkrSnapseed. Můžete však také použít filtry ve vestavěné aplikaci Fotky, které rychle změní vaši fotografii na černobílou.

Každá aplikace přináší do výsledné úpravy něco jiného. Experimentujte proto s různými aplikacemi a nastaveními, dokud nedosáhnete vzhledu, který se vám líbí.

Můžete například preferovat čisté, ostré úpravy s vysokou úrovní kontrastu. Nebo možná zvolíte zrnitý, zašlý vzhled, který napodobuje vzhled starého filmu.

Neexistuje žádná správná nebo špatná volba. Vše záleží na osobních preferencích a na tom, jaký vzhled bude vyhovovat fotografii, kterou upravujete. A samozřejmě, pokud dáváte přednost barevným fotografiím s náladovým počasím, je to také naprosto v pořádku!