Hipstamatic spustil novou síť OGGL

Je mi líto, přátelé…ale slova Hipstamatic se nezbavíte na tomto blogu ani o víkendu:-) Zatímco ještě včera večer jsem se domníval, že naposledy ho použiji tenhle týden v závěru jeho pracovní části při upoutávce na nové vydání magazínu SNAP, ráno už bylo všechno jinak. Hipstamatic totiž v noci na dnešek spustil i k mému překvapení do ostrého provozu svoji sociální obrázkovou síť OGGL, o níž se hodně píše a mluví od středy. V App Store najdete ke stažení novou app OGGL, která dostala (podle původního předpokladu) designově vyvedenou, minimalistickou ikonu ve žluté barvě. A v retro stylu, na který jsou Hipstamatic uživatelé zvyklí:-) Odkaz najdete tradičně na konci příspěvku.

OGGL screen 1

Důležitá připomínka: Vstup do sítě je zatím stále na emailové pozvání, které si můžete vyžádat na stránkách sítě ZDE. Na základě žádosti vám sytém vygeneruje kód, který posléze použijete při přihlášení do aplikace, kde používáte svůj tradiční vstupní email a heslo, které máte z původní aplikace Hipstamatic (HipstaMartu). Alespoň u mě tomu tak bylo. Osobně jsem čekal na pozvánku necelé dva dny. Tolik pro upřesnění, v jaké fázi se “ostrý” provoz nachází uživatelsky a technicky. Domnívám se nicméně, že nyní už vám dorazí kód rychleji…V řádech několika hodin, možná i obratem.

OGGL screen 2

A jaké jsou první dojmy ? Pro mě zatím velké překvapení ! A to nejen z toho, jak plynule OGGL app funguje, ale také, jak je promyšlené její uspořádání a celý systém pro sdílení. O působivém designu se nemá cenu ani rozepisovat:-) Ten je zkrátka skvělý! Zásadní je, že projekt funguje zcela jinak, než tradiční a populární sítě, jako Instagram, EyEem a další. Například zcela postrádá jakoukoliv funkci komentářů u jednotlivých fotografií. Váš hlavní profil je rozdělený do tří částí Captured (zahrnuje vaše vlastní záběry), Curated (ukazuje fotografie ostatních uživatelů sítě, které jste si zvolili) a My Collection (souhrn obou částí). Je to přehledné a skvělé pro rychlou orientaci. Mimochodem, v síti OGGL mají už nyní své profily někteří slavní iPhone fotografové – například Richard Koci Hernandez a nebo Misho Baranovic – z nichž část pracovala na testování aplikace a sítě.

OGGL screen 3OGGL screen 4OGGL screen 5

Opravdu famózní je funkce, která vám dovoluje si “přečíst recept”. Přesněji, kdy kliknutím na ikonu u vybrané fotografie zjistíte ve vteřině, kterou sestavu objektivu a filmu autor snímku použil ! Odhaluje to jak vaše vlastní postupy, tak vašich “konkurentů”. Dá se na to nahlížet ale i tak, že máte možnost se rychle inspirovat a naučit používat skvělé sety, na nimiž jste si dříve lámali hlavu a tápali, čím to ten autor vlastně vyfotil ? 🙂 Působivé je i rozhraní, menu a design fotoaparátu v aplikaci OGGL. To je skutečný klenot ! A o nabídce celého bohatého archívu filmů a objektivů z dílny Hipstamatic ani nemluvě. Krása ! Hezkou funkcí je i možnost dodatečné výměny efektu a stylu u obrázku, který jste v aplikaci nafotili. Ten se dá vzápětí libovolně editovat a měnit v rámci aplikace. Úžasné !

Oproti původnímu článku, který jsem ZDE v týdnu publikoval, je na místě uvést některé změny a upřesnění. Především, že OGGL nebude formát sítě spíše pro “profesionální” tvůrce. Nicméně jistou kvalitu a kompaktnost fotografií tu lze díky jasnému nastavení nástrojů a typu uživatelů očekávat. Sdílet můžete výhradně a jen pouze snímky pořízené ve stylu Hipstamatic. Jakékoliv jiné obrázky, třeba z galerie iPhonu nebo z jiné app, sem nenahrajete.

OGGL screen 6

A ještě k cenám, o nichž jsem se zmiňoval. Přesněji poplatkům za přístup ke kolekcím filmů a objektivů. V základu dostáváte set 5-ti objektivů a filtrů zdarma. Ostatní si můžete vybírat libovolně, pokud zaplatíte částku 2,99,- dolaru/2,69,- eur na čtvrt roku nebo 9,99,-dolaru/8,99,- eur na rok. Tvůrci OGGL sice původně avizovali možnost i měsíčního (0,99,- dolaru/0,89,- eur) poplatku, ale v aktuální tiskové zprávě došlo k opravě.

Předplatné není podmínkou k základnímu fungování aplikace a působení v síti. Pokud budete ale chtít být originální a zkoušet různé kombinace, určitě vás to bude lákat. Zároveň je ale třeba připomenout, že v OGGL získáte přístup ke všem setům objektivů a filmů, které jste si již v minulosti zakoupili v rámci původní aplikace Hipstamatic. Služba v tento okamžik ještě nefunguje, ale měla by se brzy spustit v dalším update.

OGGL screen 7

Tolik k prvním postřehům a reálným informacím z praxe. Teď jdu vyzkoušet funkci fotoaparátu a sdílení. Doufám, že ještě dnes večer vám “naservíruji” další poznatky o téhle “horké” novince. iPhone fotografii zdar, Hipstamatic komunitě nazdar ! 🙂 App OGGL ke stažení ZDARMA. Viz Odkaz do App Store.[app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/hipstamatic-oggl/id640339204?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]