Aplikace Fotky v systému OS X El Capitan

S příchodem nového OS X El Capitan, dostala aplikace Fotky drobné, leč o to užitečnější vylepšení. Tento článek se tak věnuje nové funkčnosti aplikace, kterou je podpora nástrojů třetích stran. Co to konkrétně znamená?

Aplikace Fotky v předchozí verzi OS X neuměla pracovat s takzvanými pluginy, tedy zásuvnými moduly od vývojářů třetích stran. V reálu to znamenalo, že jste například upravili fotku v aplikaci Tonality, pak jste jí museli uložit ve zvoleném formátu, případně z aplikace vyexportovat a naimportovat do samotné aplikace Fotky. A tohle všechno s příchodem nové verze odpadá.

Nyní stačí pouze import do aplikace Fotky, kde provedete všechny potřebné úpravy a editace za pomocí nástrojů samotné aplikace, nebo právě pluginů třetích stran. Není to ale automatické, ještě musíte udělat pár kroků k povolení těchto dodatečných editačních nástrojů.

 

Jaké rozšíření je k dispozici?

Zásuvné moduly můžete získat přímo v otevřené aplikaci Fotky odkazem rovnou do Mac App Store, jako například jednoduché filtry aplikace BeFunky Express, nicméně pokud to s fotografií myslíte vážně, měli byste sáhnout po pokročilejších nástrojích. Mezi nejzajímavější patří rozšíření čtyř aplikací od vývojáře MacPhun. Konkrétně se jedná o aplikace Tonality, Intensify, Snapheal a Noiseless. Do budoucna se dají očekávat rozšíření i od dalších vývojářů.

 

Jak to celé funguje?

Nejprve je nutné samotný software nainstalovat a spustit. Pak stačí spustit samotnou aplikaci Fokty, vybrat fotografii a kliknout na volbu upravit. Můžete fotku upravit s nástroji samotné aplikace Fotky, nebo ve spodní části klikněte na tlačítko rozšíření. V případě dostupných rozšíření si v menu vyberte vámi požadované. V opačném případě zvolte Další, čímž se vám otevře nastavení systému – konkrétně právě Rozšíření, kde v levé části vyberete Fotky a v pravé části zakliknutím povolíte dostupné rozšíření.

Screenshot 2015-10-12 21.46.56

 

photos-extensions-650-80

 

Mějte na paměti, že aplikace Fotky vždy nahrazuje originál fotky nově vytvořenou kopií, která zahrnuje vaše úpravy. Kdykoli se ale můžete vrátit k originálu. Pokud však chcete mít srovnání s originálem při úpravě fotky, musíte před samotnou úpravou vytvořit kopii originálu.

 

Závěrem

Aplikace Fotky nejspíš nikdy nenahradí profesionální nástroje na editaci fotek jako například Adobe Lightroom, ale dává amatérským fotografům k dispozici zajímavé editační nástroje od třetích stran přímo v ekosystému Applu. Je to zároveň i šance pro vývojáře třetích stran, jak získat nové budoucí uživatele jejich placeného software.

Zdroj: Techradar