Apple ukončil podporu legendárnímu telefonu iPhone 4

Telefon iPhone 4 byl pro mnohé vstupem do světa společnosti Apple, ale díky jeho tehdy kvalitní optice a podpoře editačních aplikací i do světa fotografie jako takové.

Společnost Apple má pro případ, že některému svému produktu ukončí oficiální podporu, vytvořené speciální stránky Neprodávané a zastaralé produkty. Produktům na nich zmíněných definitivně končí jakákoliv podpora, a nadále se již nebudou vyrábět ani žádné náhradní díly. Nutné opravy budou provedeny už jen ze skladových zásob.

legenda

 

Legenda jménem iPhone 4

Telefon iPhone 4 byl představen 7. června roku 2010, v první vlně se začal prodávat 24. června a do České republiky dorazil 27. srpna téhož roku. Jenom za první den prodeje se ho v USA prodalo rekordní množství milionu kusů.

Mnozí díky ocelovému rámečku a skleněným zádům na iPhone 4 stále vzpomínají jako na designově nejhezčí telefon. Nachází se v něm dnes už poměrně starý jednojádrový procesor A4, taktovaný na 1 GHz. Původně byl v telefonu předinstalovaný iOS 4, poslední verze systému, kterou telefon podporuje, je iOS 7.

Fotografie jste mohli fotit 5Mpx fotoaparátem, který i na dnešní dobu fotí docela obstojně. Tehdy působil jako zjevení a i díky operačnímu systému iOS a vývojářům unikátních aplikací dal vzniknout žánru fotografie nazývaný iPhoneografie.


 

iPhoneografie (iPhoneography – iPhone only photography) označuje vytváření uměleckých fotografií pomocí zařízení Apple iPhone. Jedná se o styl mobilní fotografie, která se liší od jiných forem digitální fotografie v tom, že snímky jsou pořízené a zpracované na zařízení se systémem iOS. Nezáleží na tom, zda jsou fotografie upravovány pomocí různých grafických aplikací nebo ne.

iPhoneografie se rychle rozrůstala, jelikož původní iPhone 2G se svým 2 megapixelovým fotoaparátem byl na trh uveden v roce 2007. Vzhledem k tomu, že fotoaparáty iPhone zlepšily rozlišení i kvalitu obrazu, začalo se této umělecké formě věnovat více a více profesionálních fotografů a začali si uvědomovat hodnotu iPhone snímků. New York Times publikoval v srpnu 2011 letní sérii reportáží používající Instagram. Fotograf Damon Winter získal ocenění za své Hipstamatic snímky pořízené během války v Afghánistánu.

Zdroj: Wikipedie


 

Díky své optice tak otevřel mnohým uživatelům, kteří do té doby nevěnovali fotografii větší pozornost, dveře dokořán k tomu, aby pronikli do tajů fotografického světa. A samozřejmě za to může i Instagram. Při koupi jste mohli vybírat mezi dvěma paměťovými variantami, ty byly 16 a 32 GB. V říjnu roku 2011 byly poté obě verze nahrazeny 8GB modelem, který se prodával až do září 2013.

Používáte ještě vy, nebo někdo ve vašem okolí iPhone 4 jako svůj hlavní mobilní telefon?

Zdroj: AppleInsider.com

Konstruktér CNG čerpací stanice pro plnění osobních automobilů ve společnosti MOTOR JIKOV Group. Šéfredaktor internetového Apple magazínu Appliště.cz.