Dotfunc app – srovná vaše fotografieBezmála po dvou letech se dočkáváme aktualizace fotoaplikace Dotfunc (camera), která patří k těm lepším nástrojům v App Store, u nichž můžete pracovat s kontrolou perspektivy. Kdo z vás  se trochu zabývá fotografováním, jistě mu něco napoví pojem Tilt Shift objektiv (umožňuje posun nebo náklon optické osy a tím i korekci perspektivního zkreslení). Hojně se tahle specialita používá v profesionální fotografické praxi při snímání architektury.  Ale viděl jsem s touhle věcičkou snímat i portréty. Právě Tilt Shift technika inspirovala vývojáře k naprogramování app Dotfunc.

Jak napovídá přiložený double obrázek, sáhnete po téhle app v okamžiku, kdy se vám něco-ať už z jakéhokoliv důvodu-nevyvede nasnímat v liniích. Přesněji, cvaknete to hrubě křivě:-) V tu chvíli se dá výrazně ovlivnit srovnání obrazu a napravit veškeré nežádoucí horizontální i vertikální “úlety” v liniích. Ale to není zdaleka vše. Protože app je aktuálně v prodeji za vyšší částku 2,69,- eur, asi by vás neuspokojila pouze funkce automatické opravy perspektivy:-) K dispozici jsou pokročilá nastavení. Jas, kontrast, sytost, odstíny. Ovlivnit můžete kanály RGB a používat lze i monochromatické nebo chromatické filmové zrno. Součástí jsou i speciálně navržené barevné profily, vinětace filtrů, posterizace nebo funkce měkkého blesku:-) Vámi zvolené kombinace některých funkcí si můžete uchovat v uživatelském nastavení.

Dotfunc camera app foto 3

Dotfunc je vlastně dvě app v jedné. A ke všemu má za sebou povedený update. Jediné, na co bych si jako iPhone fotograf postěžoval, je menší rozlišení, které kopíruje velikost 3,2 MP, zatímco iPhone 4 už měl 5MP a iPhone 4S a 5 mají 8MP. Je to patrně právě kvůli prostoru pro možnost “manévrování” s perspektivou. Vsadil bych se nicméně, že v další aktualizaci se tenhle nedostatek zlepší. Pokud patří mezi ty, kteří neřeší velikost dat a fotí hlavně pro použití na sociální sítě, web a pro tisk do formátu pohlednice 10x15cm, pak není co řešit. Pokud vás app zaujala, link najdete tradičně pod článkem. Viz Odkaz do App Store.

icon
AB Classic (1172 ratings) Rovio Entertainment Oyj Games, Arcade, Entertainment, Action Zdarma Stáhnout aplikaci

Novinář a fotograf, který od roku 1996 působí v českých médiích. V současné době pracuje jako obrazový redaktor týdeníku RESPEKT. Projekt www.iPhonefoto.cz založil v září 2011. O dva roky později ho změnil na magazín. V září 2014 přenechal jeho provoz kolegům z Appliště.cz