Dotfunc app – srovná vaše fotografie

Bezmála po dvou letech se dočkáváme aktualizace fotoaplikace Dotfunc (camera), která patří k těm lepším nástrojům v App Store, u nichž můžete pracovat s kontrolou perspektivy. Kdo z vás  se trochu zabývá fotografováním, jistě mu něco napoví pojem Tilt Shift objektiv (umožňuje posun nebo náklon optické osy a tím i korekci perspektivního zkreslení). Hojně se tahle specialita používá v profesionální fotografické praxi při snímání architektury.  Ale viděl jsem s touhle věcičkou snímat i portréty. Právě Tilt Shift technika inspirovala vývojáře k naprogramování app Dotfunc.

Jak napovídá přiložený double obrázek, sáhnete po téhle app v okamžiku, kdy se vám něco-ať už z jakéhokoliv důvodu-nevyvede nasnímat v liniích. Přesněji, cvaknete to hrubě křivě:-) V tu chvíli se dá výrazně ovlivnit srovnání obrazu a napravit veškeré nežádoucí horizontální i vertikální “úlety” v liniích. Ale to není zdaleka vše. Protože app je aktuálně v prodeji za vyšší částku 2,69,- eur, asi by vás neuspokojila pouze funkce automatické opravy perspektivy:-) K dispozici jsou pokročilá nastavení. Jas, kontrast, sytost, odstíny. Ovlivnit můžete kanály RGB a používat lze i monochromatické nebo chromatické filmové zrno. Součástí jsou i speciálně navržené barevné profily, vinětace filtrů, posterizace nebo funkce měkkého blesku:-) Vámi zvolené kombinace některých funkcí si můžete uchovat v uživatelském nastavení.

Dotfunc camera app foto 3

Dotfunc je vlastně dvě app v jedné. A ke všemu má za sebou povedený update. Jediné, na co bych si jako iPhone fotograf postěžoval, je menší rozlišení, které kopíruje velikost 3,2 MP, zatímco iPhone 4 už měl 5MP a iPhone 4S a 5 mají 8MP. Je to patrně právě kvůli prostoru pro možnost “manévrování” s perspektivou. Vsadil bych se nicméně, že v další aktualizaci se tenhle nedostatek zlepší. Pokud patří mezi ty, kteří neřeší velikost dat a fotí hlavně pro použití na sociální sítě, web a pro tisk do formátu pohlednice 10x15cm, pak není co řešit. Pokud vás app zaujala, link najdete tradičně pod článkem. Viz Odkaz do App Store.[app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/dotfunc-camera/id403719705?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]