Plastica app – kopie Hipstamaticu

V App Store se objevila nová app s názvem Plastica, která svým nastavením a rozhraním až nápadně připomíná výrazně starší a slavnější Hipstamatic. Nabízí podobné ovládání, včetně výměny obalů kamer, objektivů a filmů. A velké části kopíruje i kultovní a nepřehlédnutelný design slavnějšího konkurenta. Bohužel, to samé se už nedá napsat o obrazových výstupech a hlavně kvalitě filtrů a efektů, kterými novinka Plastica bude lákat iPhone fotografy. Abychom si rozumněli, nejsou špatné, ale z mého pohledu určitě ne lepší a tak propracované. Přestože nejde o mizernou app, originální Hipstamatic je zkrátka výraznější a “nadupanější”. Není se čemu divit, za tu dobu, se je na trhu, urazil tým Hipstamatic už pořádný kus vývojářské cesty. Navíc je tu výhoda velmi silné komunity (zhruba 4,5 milionů uživatelů), která se kolem Hipsta fotografií vytvořila. Konkurenční a zbytečně hodně okopírovaná Plastica, jednoduše pokulhává a bude mít hodně co dohánět.

Myslím si totiž, že jen napodobit styl zkrátka nestačí. Ano, vím, že se opakuji, ale je tu vážně spousta věcí podobných. Stejná je i možnost dokupovat si objektivy a filmy. A nebo funkce zvětšení hledáčku přes celý displej iPhonu pomocí double dotyku. Je to velká škoda, že se tvůrci ze studia Graf nerozhodli spíše pro vlastní řešení takové retro kamery. Přeci jenom, mají už na svém kontě skvěle postavenou fotoaplikaci PictureShow, která má u mě hodně velký respekt.

Přímou a zatím jedinou výhodou Plastica app je snad pouze cena. Zatímco Hipstamatic je od začátku placená app a nyní se stabilně drží na ceně 1,79,- eur, Plastica je nyní při startu ke stažení ZDARMA. Možná je to důvod, proč si ji alespoň vyzkoušet a porovnat obě app mezi sebou. Doplním jen, že minimální rozlišení obrázku je v app Plastico 1024 x 1024, maximální potom 2048 x 2048 pixelů (1536 x 1536 je to pro starší iPhone 3GS). Viz Odkaz do App Store. [app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/plastica/id543804634?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]