Foto.sosho app – láká první tvůrce

Rapper a hudební producent William spustil včera podle původního plánu svůj nový projekt iAm+, který jako první na světě propojuje dvě oblasti iPhone fotografování – sdílení snímků prostřednictvím fotoaplikace a exkluzivní fotopříslušenství – speciální pouzdro, které změní váš iPhone 4/4S v kompaktní fotoaparát.  O unikátním nápadu jsem psal v posledních dnech opakovaně například v článku ZDE. Kromě spuštění webu se příznivci novinky dočkali také nové aplikace, kterou v App Store najdete pod názvem foto.sosho.

Aplikace je postavena vcelku přehledně. Připojit se do sítě můžete prostřednictvím Facebooku nebo po vyplnění registrace a potvrzení, které vám přijde emailem. Celý web i model sdílení je postavený v minimalistickém stylu. Každý může získat svůj profil a sledovat přátele nebo být sledován ostatními fotografy. Celý model “propojení” je primitivní. V podstatě “jen” pošlete obrázek, který nahrajete z galerie iPhonu a nebo pořídíte přímo fotoaparátem aplikace. A tady se dostávám prozatím k jedinému zádrhelu, na který jsem v tom všem “běsnění” kolem představené novinky narazil. A sice reakce a odezva zmiňovaného fotoaparátu v aplikaci. Provedl jsem krátký test a pořídil několik snímků. Je fajn, že jako uživatel si můžu vybrat z několika zajímavých filtrů a používat i různé typy mřížek pro lepší záznam obrazu ve vodorovné či svislé poloze. Daleko větší radost by mi ale tvůrci app udělali, kdyby výrazně zlepšili rychlost odezvy a reakce foťáku. Zkoušel jsem to ke všemu na novém iPhonu 5 a ten by měl být přeci jen nejrychlejší:-) Bohužel, nadšený z toho rozhodně nejsem. Nezbývá, než doufat, se se vývojáři od Williama časem polepší. Aplikaci foto.sosho si můžete stáhnout ZDARMA. Viz odkaz na App Store.

[app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/foto.sosho/id580276978?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]

Pokud vás zajímá příslušenství, které se v rámci projektu začalo prodávat (a nebo se objeví pro iPhone 5 někdy na jaře, info a fotogalerii jednotlivých modelů najdete níže:

Foto.sosho C.4: Jedná se o základní model za cca 315,- dolarů (6300,- korun), který zahrnuje tři výměnné objektivy (makro, fish-eye a „čiré ​​sklo“), grip pro lepší uchycení iPhonu a modul blesku. Bude se nabízet v černé, bílé a zlaté variantě.

Foto.sosho V.4 : Ideální volba pro ty, kteří milují vintage styl. Bude stát cca 415,- dolarů(8300,- korun) a přidává výsuvnou QWERTY klávesnici s podsvícením pro lepší editaci (opravdu ???) fotografií. S iPhonem ji propojíte přes Bluetooth. Stejně jako varianta C.4, je i V.4 kompatibilní pouze s iPhone 4 a 4S. A dostupná bude od 6.prosince výhradně v shopu Selfridges v Londýně.

Foto.sosho V.5 a „luxusní“ L.5 (také s QWERTY) jsou konstrukčně i designově trochu odlišné. Prozatím nefunkční prototyp, který se Will.i.am ukázal novinářům na tiskovce překvapuje svoji konstrukcí, protože slibuje umístění objektivu uprostřed (tak, jak to známe zpravidla u klasických kompaktů), a dokonce se mluvilo o možnosti používat výměnné objektivy !!! No, to už je konstrukčně docela oříšek. Jsem proto hodně zvědavý, jak se s tím pánové v čele s hlavním návrhářem Chandra Rathakrishnanem ze studia Fusion Garage vypořádají. Navíc by tyto dva modely pro iPhone 5 měly přinést i slibovaný vlastní snímač, která má umět obrázky v rozlišení až 14 Mpx. Kam se vyšplhá cena potom, o tom raději nechci ani spekulovat:-)