6×7 app – návrat středoformátu

V jednoduchosti je síla. A jestli se některý z vývojářů fotoaplikací tímhle pravidlem řídí, pak je to nepochybně Michael Hardaker. Už letos v květnu o sobě dal vědět uvedením aplikace 6×6. Teď pro změnu přichází s podobnou, ovšem rovněž zajímavou novinku s minimalistickým názvem 6×7. Ostatně, proč vlastně ne?  Název naprosto odpovídá tomu, co nám tenhle vývojář přišel nabídnout. A sice prostředí, které bude vizuálně i ovládáním připomínat legendární fotografický formát na svitkové filmy právě o velikosti 6×7 cm. Důležité varování: Pokud od 6×7 app čekáte obsáhlé menu, spousty filtrů, desítky rámečků a nekonečné možnosti nastavení, potom na ni zapomeňte. Hardaker zvolil skutečně co nejjednodušší cestu a soustředil se hlavně na to, aby co nejvíce využil velikost formátu, respektive plochu iPhonu.

V ovládání najdete pouze tři základní tlačítka. Přepínání mezi černobílým a barevným záznamem, možnost aktivace a deaktivace blesku (když startuje, má roztomilý dobový zvuk!!!) a pak už jenom spoušť. Nečekejte žádný zoom, ani jakékoliv doplňky. Snad kromě mřížky, kterou si můžete zvolit ve dvou variantách. A nebo ji z displeje zcela vypustit. Příjemná je možnost dotykem prstu provést volbu místa zaostření i expozice, přičemž obě funkce lze aretovat (uzamknout), aby jste v klidu mohli naexponovat to, co jste si přednastavili. Snímky uchovávají EXIF data, což není nijak zásadní, ale někteří fotografové si na to potrpí.

První fotografie, kterou jsem s 6×7 pořídil na Václavském náměstí v Opletalově ulici.

Autorovi se povedl i design prostředí ovládání na displeji, což je taková třešnička na dortu.  Při focení s 6×7 mi na začátku trochu vadilo, že si nemůžu pořízené fotografie ihned prohlédnout přímo v nějaké galerii aplikace. Zanedlouho jsem si ale zvykl na to, že fotky se ukládají přímo na Camera Roll iPhonu. Vlastně mi to přijde i správné. Když jednoduchost, tak se vším všudy. A ještě jeden postřeh na závěr – fotografie nemají žádný ořez. Zkrátka, to, co vidíte na displeji telefonu, je reálný obraz, který nafotíte. Některé aplikace tohle bohužel nemají.

Pokud vás 6×7 zaujala, můžete si ji stáhnout  za 0,89,- eur. Viz odkaz do App Store.[app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/6×7/id478264134?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]

A podívejte se i na její “středoformátové” dvojče 6×6, rovněž za 0,89,- eur. Odkaz do App Store.[app url=”https://itunes.apple.com/cz/app/6×6/id436138823?mt=8&ign-mpt=uo%3D4″]