Kuriozita – Holga přímo pro iPhone

Pokud jste hračičkové, tak vám takhle aktualita udělá radost! Upozornil mě na ni dneska dopoledne kolega iPhone fotograf Tomáš Vysoudil (Díky, TOME !!!) a musím říci, že mě tím upřímně pobavil. Zdá se, že novinka pochází přímo od výrobců legendární Holgy (ano, to jsou ty bakelitové foťáky, které přivádějí většinu fotografů k šílenství:-), kteří zakopali válečnou sekyru a využili popularity iPhonu k tomu, aby pro něj navrhli speciální příslušenství.Pochopitelně tak, aby evokovalo tolik oblíbené efekty a zkreslení, které tuto značku proslavily při focení na kinofilmový formát nebo 6×6. Holga iPhone Lens Filter Kit SLFT-IP4 (originální a podle mě děsivý název!) působí legračně a spíše, než vážně míněný doplněk, působí jako hračka. Design vám připomene okamžitě kruhový číselník od starých telefonů a barvami jen září. Součástí je kryt zadní části telefonu, který zaručí stabilitu otáčivému výměníku filtrů a efektů. Ostatně, obrázky vám napoví.  A funkce ? Nevím, jaké je fotit s tímhle “udělátkem” v praxi, ale podle toho, co prezentují výrobci a prodejci, by to mohla být docela příjemná zábava. V první řadě je třeba počítat s jednou zásadní změnou – zapomeňte na aplikace !!! Žádné digitální filtry a zkreslení…hlásají autoři  příslušenství. Na druhou stranu, už teď mě napadá, co to může všechno provádět za věci, pokud analog filtry budete kombinovat s těmi digitálními ? Sám jsem na to zvědavý a protože cena je příznivá (cca 25,- dolarů), vážně uvažuji, že si tuhle hračku pořídím. Už vidím, jak si budou kolemjdoucí ťukat na čelo, až vytáhnu iPhone a nasadím na něj něco, co připomíná kus starého telefonního sluchátka:-)

Jen tak na okraj, jsem jedním z “přeběhlíků” od plastové Holgy, Diany, Lomo foťáku a dalších podobných bakeliťáků k iPhonu. Když jsem “dezertoval”, tak jsem to od kolegů pěkně schytal. O to více se těším, až některé z nich potkám a položím jim otázku: Už jsi viděl tu Holgu pro iPhone ? Přišel čas složit zbraně i mezi dvěma dost nesmiřitelnými tábory: Těmi, co fandí klasické staré lomografii a námi, co jsme propadli moderní iPhonegrafii. Obojí mám rád, ale kupovat prošlé filmy, měnit každou chvilku cívku a běhat do fotolabu, to už zkrátka není pro mě.

Pokud vás Holga pro iPhone zaujala, můžete se o ní více dozvědět a nebo si ji objednat ZDE. K dostání je v modré, červené, bílé a černé barvě.

Speciální efekty / filtry, které Holga pro iPhone nabízí:

  • Dual Image Objektiv: produkuje 2 stejné obrázky a filtr rozdělení obrazu
  • Trojitý zoom:  produkuje 3 stejné obrázky, efekt rozdělení filtrů
  • 60mm makro objektiv: pro fotografování ve vzdálenosti přibližně 60 mm od objektivu
  • Prázdné pole: Pro pořizování snímků bez efektu 
  • Červený filtr s  efektem ve tvaru srdce: Snižuje průchod světlo pro modrou a zelenou barvu
  • Červený filtr: Snižuje vstřebávání modrého a zeleného světla
  • Zelený filtr: Zvyšuje  podíl zelené barvy
  • Žlutý filtr s akcentem na střed obrázku: Uprostřed soustřeďuje více žluté a napodobuje tak světlo při západu slunce
  • Modrý filtr s  akcentem na střed obrázku:  Uprostřed soustřeďuje více modré s jemným tónem, což má napodobovat atmosféru měsíčního svitu.