Souboj Titánů: iPhone 5S vs. Hasselblad H1 ve studiu ! Který z nich je lepší ?

Kuriózní test podnikl před několika dny ve svém studiu fotograf Alex Koloskov, aby porovnal kvalitu dvou produktových fotografií, z nichž jednu nasnímal špičkovým přístrojem Hasselblad H1, zatímco druhou „jen“ iPhonem 5S. Postup, který pro srovnání využil, natočil na video. Než se na něj podíváte, zkuste si malý kvíz: Jaká ze dvou fotografií dole je podle vás ze středoformátového H1 a která naopak z iPhonu 5S? To není fór, jeden z obrázků je OPRAVDU z iPhonu…!!! Tak schválně, uhádnete to ? 🙂 Odpověď najdete na konci článku…

FOTOGRAFIE č.1

iphone-vs-hasselblad-studio-shot-example-iPhone fotografie

Foto:  Alex Koloskov

FOTOGRAFIE č.2

iphone-vs-hasselblad-studio-shot-example-hasselblad-fotografie

Foto:  Alex Koloskov

Při snímání mobilem od Apple fotograf použil kultovní fotoaplikaci 645PRO Mk II. Telefon měl při testu širší objektiv, protože Alex Koloskov pro focení středoformátovým přístrojem použil na Hasselblad pevný objektiv 120mm HC makro. Nicméně, kvalita obrazu, jak prezentuje sám autor, je minimálně při rozlišení pro internet velmi srovnatelné. Tady je ale třeba poznamenat, že u obou snímků byla použita postprodukce, tedy dodatečné úpravy pomocí běžně používaných programů pro tento typ práce. Zvlášť u produktové fotografi je to zcela standardní postup.

A závěr? Koleskov tak trochu „provokuje“ a vtipkuje, když čtenáře „navádí“ , aby si dobře rozmysleli, do kterého přístroje budou při nákupu nového fotoaparátu investovat. Přeci jenom, každý z těch přístrojů je pro jiné učely. Ovšem uznejte, že ta kvalita snímku z iPhonu je famózní:-) Pořád je to totiž „jenom“ telefon:-)

Jako kuriozitu bych dodal, že přístroj H1 byste v době jeho uvedení na trh pořídili zhruba za cca 20 tisíc dolarů (Za tělo bez objektivu, jehož první verze se v prodeji objevila tuším někdy v roce 2008), kdežto nejnovější iPhone 5S v té „nejnadupanější“ verzi (64GB) by vás dnes přišel cca na 23 tisíc korun (nedotovaný od operátorů v ČR). Zkrátka, cenový rozdíl je patrný na první signální:-)

A ještě jedna malá poznámka pro fajnšmekry… Pokud vás zajímá, čím fotograf scénu nasvítil, pak vás možná překvapí, že použil 1 světlo, a sice Genaray SpectroLed-9 Light, které se dá pořídit za cca 200,- dolarů. Koupíte ho třeba ZDE.

ODPOVĚĎ NA HÁDANKU: Pokud jste tipovali, že snímek č. 1 je vyfotografovaný iPhonem, gratuluju ! Je to správně:-)

Více o zajímavém experimentu fotografa se můžete dočíst TADY.

Pokud máte zájem o aplikaci, kterou při focení iPhonem použil, odkaz najdete zde:[appstore id=“518235205″ store=“CZ“ style=“infobox“]