Rozhovor: TOP instagramista Jiří Šiftař o videoklipu skupiny Bratři Orffové

Až do teď ho všichni znali především jako nejúspěšnějšího českého Instagramistu. „Toho, co žije v Londýně“…:-) Platí to stále, ovšem v poslední době se o NĚM začalo mluvit v souvislosti s jiným počinem. Jiří Šiftař alias @jeera si nečekaně „odskočil“ k filmařině. A vytvořil poslední videoklip k písni „Vymazán“ populární krnovské hudební formace Bratři Orffové. Celý ho přitom zpracoval jen a pouze svým iPhonem 5S.

Jiří Šiftař portrét

Kdo přišel s nápadem natočit poslední video skupiny Bratři Orffové, skladbu „Vymazán“, pouze iPhonem? Se vším všudy, včetně editace?
​Nebyl to ani tak nápad, jako spíš momentální inspirace. Klip jsem chtěl klukům udělat už dlouho a když jsem pak jednou náhodně zkusil pořídit zpomalený záběr z jedoucího vlaku, došlo mi, že přesně takhle ho můžu celý natočit a zpracovat.

Natáčel si jednotlivé záběry k hotové skladbě nebo si použil i něco ze svého archivu?
​S prvním záběrem přišla okamžitě myšlenka na klip, takže od té chvíle jsem hledal a točil vhodné situace. Všechno tak bylo pořízeno záměrně.

U většiny scén je znát pečlivá příprava. Měl jsem z nich dojem, že prostředí dobře znáš a že si předem věděl, kdy na konkrétní místa přijít natáčet. Nebo si lokace vybíral náhodně?
​Většina záběrů byl čirý oportunismus. Jakmile jsem věděl, jaký typ obrazů hledám, začal jsem je okolo sebe vyhledávat na všech cestách městem. Pro některé jsem si ale musel cíleně dojít, protože jsem místo znal, a věděl, že bude fungovat.

Kolik času natáčení sekvencí zabralo? A kolik minut či hodin záznamu jsi celkem pořídil?
​Většinu záběrů jsem nasnímal na poprvé, část z nich jsem ale musel zkoušet několikrát, nebo opakovat na jiných místech. Docela dlouho mi trvalo pořídit záběr nástupiště podzemky z jedoucího vlaku, protože na správném výsledku se podepsalo hodně faktorů. Musel jsem jet ve špičce, abych tam měl dostatek správných lidí. Musel jsem „trefit“, na které straně bude nástupiště. Musel jsem dobře odhadnout vzdálenost zadní stěny nástupiště a předem zamknout fokus a expozici do podobné vzdálenosti. Jinak by iPhone nebyl schopný z rychle jedoucího vlaku správně zaostřit. Musel jsem mít štěstí na stanici, kde není moc reklam. A v neposlední řadě jsem se musel ve špičce včas probojovat ke dveřím a doufat, že nebudou zvenku moc špinavé. Ve výsledku jsem měl na telefonu odhadem asi 30 minut záběrů v reálném čase, zpomaleně asi 120 minut.

Jak dlouho trvala celá práce na filmu? Od okamžiku rozhodnutí až po odevzdání skupině? Mimochodem, vzniklo víc verzí klipu?
​Celý proces zabral asi dva týdny, většinou ale asi jen 20-30 minut denně. Verzí bylo hodně, postupně jsem vyhazoval různé zkušební nebo slabé záběry a nahrazoval je lepšími. Tyhle varianty jsem pak uploadoval na YouTube jako neveřejné, pro vlastní kontrolu zobrazení na velké obrazovce. Klukům z kapely jsem o celé věci řekl, až když bylo skoro hotovo. A ani tehdy jsem jim neukázal pracovní verzi, ale jen kratinký teaser, který jsem umístil na Instagram.

Pokud vím, tak se skupinou Bratři Orffové se znáte ještě z doby, kdy oni začínali a ty zdaleka nebyl designér žijicí v Londýně a populární Instagramista. Jak dlouho jste se před natáčením toho klipu vlastně neviděli?
​Myslím, že jsem kluky neviděl celých 7 let co jsem venku. Lukáš Novotný, hlavní producent a hybatel u Orffů mě kontaktoval už zkraje roku 2013, že by ode mě potenciálně rádi měli klip a dal mi dokonce na výběr z pracovních verzí několika skladeb půl roku před jejich vydáním. Na podzim se pak Lukáš ukázal v Londýně a bylo to super setkání, takže hnán vlastními výčitkami jsem se pak konečně za dalších asi 6 měsíců dokopal k tomu, abych něco vytvořil.

Použil jsi iPhone 5S. Natáčel si nativní kamerou nebo využil některou z aplikací? Nebo nějaké přislušenství? Skoro bych se vsadil, že ne… Z klipu je patrné pouze použití efektu slow-motion…
Jen ​iPhone 5S a nativní aplikaci. Protože ta je nejrychleji po ruce a pohotovost byla často klíčem k nejlepším záběrům. Zvažoval jsem příslušenství dolly (vozík s inlajnovými kolečky) a malý tripod, abych dosáhl zajímavějších švenků a stability, ale nakonec zvítězil přístup, kdy jsem bez zdlouhavé přípravy prostě jen zaklekl nebo se o něco opřel, a snažil se chvíli nedýchat.

V čem si klip stříhal? Rovněž „jen“ v iPhonu? Použil si nějaké filtry? Pokud ano, prozradíš jaké?
​Všechny záběry jsem napřed prohnal gradingovou appkou Movie Looks. Měl jsem s ní dvakrát velkou kliku. Přestože asi 3 roky nedostala update, fungovala i se slow-motion videem, které v době jejího posledního updatu na iPhonu ještě dlouho neexistovalo. Druhá klika nastala ve chvíli, kdy jsem konečně pořídil poslední záběr, který jsem hodně dlouho hledal a musel jej i trochu zaranžovat. Zjistil jsem totiž, že se developer „probudil“ a po třech letech najednou vydal aktualizaci aplikace, která se mi předchozí noc automaticky nainstalovala. Naštěstí se funkčně nic nezměnilo a grading proběhl správně.
Stříhal jsem v iMovie pro iPhone. Skvělá appka, k té není co dodat. Stříhám s ní mnohem radši, než s iMovie na Macu.

Jsi velmi úspěšný se svými fotografiemi na síti Instagram. Pokud si pamatuji, byl si mezi prvními 3000 uživateli, kteří se do sítě zapojili. Přesto mi vždycky říkáš, že se nepovažuješ za fotografa, ale spíš vizuálního populistu:-) Kde se najednou objevilo spojení Jiří Šiftař a film? Notabene hned pro profi videoklip?
​V lednu mě oslovil Mercedes, ať pro něj spolu s dalšími dvěma londýnskými instagramisty natočíme krátké klipy s hercem Jamesem Cordenem. Celá akce byla natolik povedená a natáčení zábavné a zajímavé, že jsem rázem dostal větší chuť dělat víc videa. A když už jsem Orffům tak dlouho nějaké sliboval…

V zahraničí je spousta lidí, kteří se dnes dokáží publikováním na Instagramu živit. Jakou nejzajímavější zakázku si díky početné skupině fanoušků dostal ty?
​Finančně nejzajímavéjší byla asi kampaň pro Samsung, ale z hlediska focení a zážitků to byly spíš akce, jako dvoutýdenní cesta napříč Austrálií, pobyt na ostrově Jura nebo zapůjčení nejnadupanějšího sporťáku od automobilky Jaguar.

JIŘÍ ŠIFTAŘ: Už 7 let žije a pracuje v Londýně jak UI/UX designér a grafik. Jeden z nejpopulárnějších českých uživatelů obrázkové sociální sítě INSTAGRAM. Profil si vytvořil jako jako jeden z prvních 3 000 uživatelů. V současné době je na Instagramu přes 200 miliónů (!!!) registrovalých profilů. Jiří @jeera Šiftař má k dnešnímu dni už přes 260 tisíc fanoušků (followerů). Nejčastěji fotografuje a natáčí videa svým iPhonem 5S. Kromě toho používá ke své tvorbě i fotoaparáty Nikon D600 a Fujifilm X100S. Sám o sobě v nadsázce prohlašuje, že není fotografem, ale spíš „vizuálním populistou“. Před časem byl novým časopisem INSTAPHOTOGRAPHERS zařazen mezi 50 nejzajímavějších instagramistů světa. Díky svému úspěchu na síti ho za poslední rok často kontaktují některé známé značky (například Mercedes, Samsung, Jaguar a další…) s nabídkami na promo produktů právě prostřednictvím jeho profilu @jeera.

BRATŘI ORFFOVÉ: Krnovská hudební formace, která se do povědomí posluchačů zapsala především legendární deskou BINGRIWINGRI, kterou vydala 31. října 2005. Druhé album ŠERO vyšlo po 8 let dlouhé pauze vloni na podzim, konkrétně v pondělí 11. 11. 2013. Zanedlouho poté ho ocenili odborníci v rámci vyhlašování hudebních cen Apollo. Skupina za něj obdržela cenu DESKA ROKU.